Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
mencoder dvd://1 -vf crop=720:416:0:80,scale=720:-2 -oac pcm -ovc raw -nosub -o raw.avi
Pak už to stačí překódovat tak, jak radí google... No, co hlavně, že se dostanu k výsledku. Ale ještě to nedoběhlo, takže možná jásám předčasně. Držte mi palce.
Tiskni
Sdílej:
x264 --crf číslo (15 - 20, čím menší tím lepší) --preset slow/slower/veryslow (vybrat jedno) nightshitnurses.input -o hnus.mkv
Ale copak neexistují GUI nástroje jako je kino apod? Kameru s firewire používám a s kinem spolupracuje v pohodě.existují, a stojí za hovno nevím, jak kino[*] (poslední verze vydána před 3 lety? oh my ...), nicméně kolegou zmíněný avidemux jsem v poslední době (týden-dva) zkusil použít dvakrát a v obou případech bez úspěchu v prvém případě jsem chtěl jen oříznout (časově, ne rozměr) dvě videa a zkonvertovat je na úspornější variantu, resp. stačilo by mi to oříznutí, na konverzi mám ten skriptík ... hm, tak jo, tak nakonec jsem avidemux použil pouze na zjištění požadovaného začátku a konce, a svůj skriptík modifikoval, aby tyto časy předhodil v parametrech ffmpegu, protože avidemux prostě nebyl schopen to video uložit (ani konvertované, ani v původním formátu) v druhém případě jsem chtěl to samé, bylo to s jiným formátem videa, tak jsem tomu chtěl dát ještě šanci ... hmm ... tak tentokrát to video ani nenačetl, na začátku se mě ptal jestli chci použít nějakou featuru, tak jsem řekl, že jo, tak to zobrazil a hned slítnul, na druhý pokus jsem řekl, že to použít nechci, tak sice neslítnul, ale to video nenačetl vůbec ... kameru s firewire ... jo, tuhle se po nějaké sháněl kolega, že potřebujou něco otestovat, tak jsem mu ji půjčil, říkal, že hned vrátí, že do týdne budou hotovi, hmm, tak už je to přes měsíc a ještě jsem od něj neslyšel, jakože by ji už chtěl vracet, že jim to všecko funguje ... [*] pokoušel jsem se používat kdenlive ... to by bylo na hodně dlouhý večer s "veselými historkami z natáčení" ... poslední verze, co jsem měl pod rukama, sice už nepadala (hurá, asi po pěti letech?), nicméně stále zdaleka nezvládala ani takové triviální operace, co nějaká děsně ořezaná verze editoru, který jsme dostali ke kameře asi před 15 lety a který běžel ještě i pod Win 3.1 ...
-vf crop=…Viz. -croptop je stará syntaxe ze starého ffmpegu a v podstatě je to jen alias právě pro -vf crop a řve to protože bude v budoucnu tento alias odstraněn.
No když už nic, tak ani ten ffmpeg už „by se neměl používat“.Tak tedy co bych měl použít?
Ale jinak se jen korektně začali používat filtry z libavfilter, takže se to používá stejně jako u starého mplayeru:To se mi taky podařilo zjistit, teď už to jen vysvětlit k9copy.-vf crop=…Viz. -croptop je stará syntaxe ze starého ffmpegu a v podstatě je to jen alias právě pro -vf crop a řve to protože bude v budoucnu tento alias odstraněn.
Adobe LightRoomCo to je vlastně zač? A co to vlastně dělá tak zázračného, že to nejde nahradit?
na prevod videa pomoci prikazovej radky vam seru. uz nejsem totiz panic :)já taky ne, a tím víc věcí dělám na commandline a vlastníma skriptama ...
Přitom stačí jedno okýnko s jedním čudlíkem.Jo, jo. Kéž by to bylo tak jednoduché že by na to stačilo jedno okýnko a jeden čudlík.
OS se nepeče jako rohlíky, takže výběr je velmi omezený. Jestli chcete napsat od počátku v dohledné době nový systém, který kromě mraku jiných záležitostí bude hladce podporovat i výše uvedenou záležitost, tak držím palce i vámCo Mac OS X?
Pokud bude něco jiného vyhovovat lépe, vyměním ho.+1, pokud se někdy podaří dotáhnout plan9 dál než jako hračku, tak do toho jdu hned.
Nevím jak ostatní, já ripuji hlavně dětská DVD. Je jednodušší jim ukázat, kde na ploše se pohádky schovávají než jim dělat diskotéky s choulostivými CD/DVDSolidní argument jako odpověď na mé nejapné rýpnutí. Máš u mě bod.
A jak známo, warezení a vykopírovávání médií je tradičně windowsáckou doménou.No ani ne. Většinou otevřený software dosáhl takových kvalit za ten čas, že komerční nástroje i když se dají upíratit upadají do pozadí. Volba OS je pak už jen taková oficialita.
-async 1
“ u ffmpegu.
na starý Leošův článekOmlouvám se, Robertův článek.
Kdyby se vám zrychlilo nebo zpomalilo, to byste fakt poznalPrávě že ne. Ono to není o tom, že by bylo audio rychlejší či pomalejší ale že bloky u MP3 mají různou velikost a různě se zarovnávají (je to psychoakustický formát, poznat to není). Doporučuju vzít nějaké delší PCMko, projet ho třeba lamou a pak porovnat jednotlivé samply v Audacity. Mě to dělá to, že se audio prostě po převedení mírně rozjíždí od originálu.
ffmpeg -y -i concat:vob/v-001.vob\|vob/v-002.vob\|... -vcodec libx264 -preset veryfast -crf 22 -acodec copy -vf crop=720:416:0:80,scale=720:292,setsar=1 out.mkv
Ty vob soubory mi vyrobil dvd::rip. Ještě dodám dvě pozorování:
1) čím pomalejší preset jsem nastavil, tím náročnější na cpu bylo přehrávání
2) Zkoušel jsem z toho dvd dostat titulky podle tohodle a výsledný idx soubor má poslední timestamp 02:01:00:280, přestože celý film má cca 1h 50 min. Takže tu něco nehraje. (Titulky jsem nakonec našel na webu, stačilo je šoupnout o 3 vteřiny)