Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Zdá se, že vývojáři Internet Exploreru 8 to s výraznějším vylepšením podpory standardů i dalších technologií začínají myslet vážně, jelikož právě oznámili podporu testu Acid2. Skvělá správa pro tvůrce webů i uživatele! Ale bude to již stačit na konkurenční produkty?
Mike Schroepfer, víceprezident Mozilla Corporation pro vývoj, jehož PC World letos zařadil jako 40. nejvýznamnějšího člověka pro web vyvíjejícího nejlepší webový prohlížeč, na svém blogu informoval, že pokud půjde vše dobře, bude Firefox 3 beta 2 vydán ještě tento týden, tedy měsíc po vydání první betaverze. Beta 2 obsahuje na 900 oprav chyb včetně 34 pro vylepšení výkonu, 32 oprav úniků paměti, 11 zlepšení paměťových nároků, 51 oprav pádů, 59 vylepšení pro místa, 48 vylepšení Javascriptu a spousty dalších.
Přesvědčte se sami a porovnejte, jak se vyvíjel vzhled obou alternativních webových prohlížečů za posledních pět let, tedy převážně v éře dominance nejrozšířenějšího prohlížeče (IE 6). Opera se tak postupně přibližuje především úspěšnějšímu Firefoxu, ale i některým dalším prohlížečům (a to nejen pokud jde o vzhled a uživatelské rozhraní). Udivuje mě, kolik lidí to stále popírá.
Phoenix 0.2 (1.10.2002) - Firefox 2.0.0.11 (30.11.2007)
Opera 6 (2002) - Opera 9.24 (17.10.2007)
Opera vždy byla a je tržní propadák, a proto se čertí a rozhodla si stěžovat na Microsoft u Evropské komise. Možná, že už opravdu nemá co jiného nabídnout a není schopna prorazit a smířit se se záviděníhodnými a řádově významnějšími úspěchy konkurence za několikanásobně kratší dobu její existence, a proto se musí snižovat k trapným gestům vzbuzujícím údiv, která nemají zapotřebí jak ty úspěšnější, tak dokonce ani ty ještě méně úspěšné prohlížeče.
Při prohlížení statistik používanosti webových prohlížečů mě zaujalo, že Firefox 2 má podle XiTI Monitoru v Evropě asi o 10 % (a podle Rankings.cz i Navrcholu.cz v ČR o 38 % - 70 %) více uživatelů než Internet Explorer 7 a uživatelé starších verzí na něj přecházejí mnohem častěji a rychleji, přestože Internet Explorer 7 a Firefox 2 vyšly s odstupem pouhých několika dní v druhé polovině října 2006 a klíčové jazykové varianty pro IE 7 následovaly většinou během následujících týdnů a měsíců (pro češtinu v polovině ledna) a také začal být distribuován jako důležitá aktualizace přes Windows Update a Microsoft Update, což prohlížeči s většinovým podílem na trhu poskytuje velkou výhodu pro rychlý a snadný přechod na novější vydání.
Předpovědi počasí, které sleduji, se rozcházejí, ale po loňském suchu bych si přál zase bílé Vánoce. A co Vy? Myslíte si, že bude na Štědrý večer v Česku sníh (i jinde než v lyžařských střediscích)?
IEBlog oficiálně oznámil vývoj další verze webového prohlížeče a jeho název - Internet Explorer 8. Je zajímavé připomenout, jak v polovině února 2005 Bill Gates ohlašoval IE 7 a přislíbil betaverzi na léto. Ta byla vydána koncem července 2005. Konečná verze vyšla v druhé polovině října 2006, tedy pět let po IE 6. Zdá se, že IE 8 by se mohl objevit na jaře 2008 podobně jako Firefox 3.
Kromě toho Firefox 2 poskytuje standardně mnohem lepší ochranu před phishingem než Internet Explorer 7, a to již pouze na základě místního seznamu, nikoliv automatické kontroly každé navštívené stránky jako v IE. Firefox má také nejlepší systém aktualizace vedoucí k nejnižšímu počtu nezabezpečených instalací.
Ať už se tedy na záležitost bezpečnosti podíváme jakýmkoliv rozumným způsobem, zjistíme, že Firefox je stále mnohem lépe zabezpečený než Internet Explorer.
Nahrazením slov Linux za Opera, Mac za Firefox a Windows za Internet Explorer v jistém článku lze odhalit, jak rozdílný přístup ke stejným nebo podobným (srovnatelným) skutečnostem a jejich interpretace vede k úplně odlišným závěrům. V daném prostředí navíc bývají ignorována upozornění na zavádějící informace, pokud je tedy pro ně vůbec vytvořen prostor. Počítají se ovečky?