OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdá se, že vývojáři Internet Exploreru 8 to s výraznějším vylepšením podpory standardů i dalších technologií začínají myslet vážně, jelikož právě oznámili podporu testu Acid2. Skvělá správa pro tvůrce webů i uživatele! Ale bude to již stačit na konkurenční produkty?
Mike Schroepfer, víceprezident Mozilla Corporation pro vývoj, jehož PC World letos zařadil jako 40. nejvýznamnějšího člověka pro web vyvíjejícího nejlepší webový prohlížeč, na svém blogu informoval, že pokud půjde vše dobře, bude Firefox 3 beta 2 vydán ještě tento týden, tedy měsíc po vydání první betaverze. Beta 2 obsahuje na 900 oprav chyb včetně 34 pro vylepšení výkonu, 32 oprav úniků paměti, 11 zlepšení paměťových nároků, 51 oprav pádů, 59 vylepšení pro místa, 48 vylepšení Javascriptu a spousty dalších.
Přesvědčte se sami a porovnejte, jak se vyvíjel vzhled obou alternativních webových prohlížečů za posledních pět let, tedy převážně v éře dominance nejrozšířenějšího prohlížeče (IE 6). Opera se tak postupně přibližuje především úspěšnějšímu Firefoxu, ale i některým dalším prohlížečům (a to nejen pokud jde o vzhled a uživatelské rozhraní). Udivuje mě, kolik lidí to stále popírá.
Phoenix 0.2 (1.10.2002) - Firefox 2.0.0.11 (30.11.2007)
Opera 6 (2002) - Opera 9.24 (17.10.2007)
Opera vždy byla a je tržní propadák, a proto se čertí a rozhodla si stěžovat na Microsoft u Evropské komise. Možná, že už opravdu nemá co jiného nabídnout a není schopna prorazit a smířit se se záviděníhodnými a řádově významnějšími úspěchy konkurence za několikanásobně kratší dobu její existence, a proto se musí snižovat k trapným gestům vzbuzujícím údiv, která nemají zapotřebí jak ty úspěšnější, tak dokonce ani ty ještě méně úspěšné prohlížeče.
Při prohlížení statistik používanosti webových prohlížečů mě zaujalo, že Firefox 2 má podle XiTI Monitoru v Evropě asi o 10 % (a podle Rankings.cz i Navrcholu.cz v ČR o 38 % - 70 %) více uživatelů než Internet Explorer 7 a uživatelé starších verzí na něj přecházejí mnohem častěji a rychleji, přestože Internet Explorer 7 a Firefox 2 vyšly s odstupem pouhých několika dní v druhé polovině října 2006 a klíčové jazykové varianty pro IE 7 následovaly většinou během následujících týdnů a měsíců (pro češtinu v polovině ledna) a také začal být distribuován jako důležitá aktualizace přes Windows Update a Microsoft Update, což prohlížeči s většinovým podílem na trhu poskytuje velkou výhodu pro rychlý a snadný přechod na novější vydání.
Předpovědi počasí, které sleduji, se rozcházejí, ale po loňském suchu bych si přál zase bílé Vánoce. A co Vy? Myslíte si, že bude na Štědrý večer v Česku sníh (i jinde než v lyžařských střediscích)?
IEBlog oficiálně oznámil vývoj další verze webového prohlížeče a jeho název - Internet Explorer 8. Je zajímavé připomenout, jak v polovině února 2005 Bill Gates ohlašoval IE 7 a přislíbil betaverzi na léto. Ta byla vydána koncem července 2005. Konečná verze vyšla v druhé polovině října 2006, tedy pět let po IE 6. Zdá se, že IE 8 by se mohl objevit na jaře 2008 podobně jako Firefox 3.
Kromě toho Firefox 2 poskytuje standardně mnohem lepší ochranu před phishingem než Internet Explorer 7, a to již pouze na základě místního seznamu, nikoliv automatické kontroly každé navštívené stránky jako v IE. Firefox má také nejlepší systém aktualizace vedoucí k nejnižšímu počtu nezabezpečených instalací.
Ať už se tedy na záležitost bezpečnosti podíváme jakýmkoliv rozumným způsobem, zjistíme, že Firefox je stále mnohem lépe zabezpečený než Internet Explorer.
Nahrazením slov Linux za Opera, Mac za Firefox a Windows za Internet Explorer v jistém článku lze odhalit, jak rozdílný přístup ke stejným nebo podobným (srovnatelným) skutečnostem a jejich interpretace vede k úplně odlišným závěrům. V daném prostředí navíc bývají ignorována upozornění na zavádějící informace, pokud je tedy pro ně vůbec vytvořen prostor. Počítají se ovečky?