Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
spousta veci se da najit v manualu a vygooglovat to je fakt, ale neni duvod neporadit nezopakovat
Ale je. Když to tazateli předžvýkáte, příště až bude mít problém, který je vyřešený na pátém řádku manuálové stránky, zeptá se znovu ve fóru a ještě dodá něco ve stylu: "Já vím, že je to někde v dokumentaci, ale nemám čas to hledat, tak se ptám tady." (To je citát - kdybych to (mnohokrát) neviděl na vlastní oči, neuvěřil bych, že je to možné.) Když ho odkážete na tu manuálovou stránku, pak je samozřejmě možné, že půjde brečet do blogu, jak jste na něj zlý a ošklivý, ale je tu určitá šance, že se příště do té manuálové stránky podívá rovnou. Za tu šanci mi to stojí…
Právě začátečník by se měl hned od začátku učit správným návykům. Proto by odpověď měla být vedena spíše formou rady, jak problém řešit, ne "Tady máš hotové řešení, kousat už, doufám, budeš sám."Jenže tohle je člověkem. Když je někdo natolik natvrdlý a neschopný pochopit, že se sám musí snažit, tak mu nepomůže nic. A nikdy ho nenaučíš, jak říkáš, správným návykům...
V tom případě má smůlu.Přesně tak. Já to chápu, mě to vysvětlovat nemušíš. A těm druhým co to nechápou to stejně nevysvětlíš. Takže nevím proč se tu o tom věčně někdo dohaduje. Jsou jen dvě možnosti. Buď se člověk sám snaží něco naučit sám nebo si prostě najde pro svůj počítač správce (a ten se pak bude snažit učit místo něj).
Ak chces chudobnemu pomoct,tak mu nepomozes tym,ze mu darujes rybu,ale tym,ze ho naucis rybarcit. (stare cinske prislovie)
A o tom to je. Ak mate niekoho naucit pracovat s linuxom,musite ho naucit rozmyslat,naucit riesit problemy sam. Naucit ho,ze citat man xyz neboli,ze google je skvela vec a hlavne,ze ak pride na riesenie sam,tak si ho aj dobre zapamata a nebude s tym otravovat kazdy mesiac. Rad pomaham,prispievam do for,ale fakt,riesit kazdy tyzden presne tie iste otazky je trapne-no este trapnejsie je znovu sa pytat na veci,ktore uz boli davno vyriesene a staci sa na ne pozriet. No a k tej vete-"viem ze to tam niekde napisane je,ale ponahlama sa a tak sa pytam radsej tu...". Na taketo dotazy zasadne neopovedam,pretoze ak si niekto nenajde cas pomoct si sam,ja si nenajdem cas pomoct jemu!!!Ono zase riesti 5 krat do tyzdna otazky typu "co pouzit na monitorovanie siete" alebo "ako nainstalovat drivery na ATI alebo NVIDIA",to cloveka fakt nebavi. Forum ma byt posledna instancia,ked si uz fakt neviete rady a ziadate o pomoc,lebo ste uz vyskusali vsetky ostatne postupy-man,google atd.Od toho je tu sekce FAQ
Experti, kteri se mori s odpovidanim otazek jsou znechuceni, kdyz si to prectou. Tohle maji jako odplatu za svou nezistnou praci? To prece nemaji zapotrebi poslouchat. Odchazeji.Btw tenhle clanek se podle meho nazoru netyka nikoho, co radi pomuzou, ale tech, co chteji pomoci, bez ochoty neco delat sam.
Muzete prosim byt vice konkretni? Kde presne se projevuje ta vami zminena arogance odborniku? Kde presne mohu videt ten "obecny zpusob chovani", kde presne se tazatel mnoha zpusoby dozvida, ze je pako?Dovolte mi na ni reagovat.
Pisete, ze staci projit par otazek. Ja jsem bohuzel posledni dobou na cteni fora nemel cas, ale ted jsem si to schvalne zkusil - proste jsem si do tabu otevrel prvnich 10 otazek, ktere zrovna byly ve foru nahore. Prekvapive jsem nasel vyhradne(!) snahu (vice nebo mene uspesnou) vecne zodpovedet dotaz. Zadne RTFM, zadne arogantni odpovedi, zadne paka. Jen technicke terminy, linky na ruzne stranky popisujici problematiku atp.
Nevadí mi odpovědi typu "man něco", "RTM" a podobně, protože někdy mají opodstatnění.Přesto lidé reaguji tak, jako by to tam nebylo. Já přitom s většinou názorů souhlasím. O tom jsem opravdu nepsal.
I co se tyce napriklad blogu a diskusi pod clanky - v posledni dobe vidim cca stejne procento nezdvorilych diskusnich reakci jako drive (nezdvorili a namysleni lide byli vzdy, vzdy budou a vyskytuji se ve vsech skupinach), zato vsak casteji ctu o tom, jak nezdvorile odpovedi jsou problemem linuxove komunity. Proc?
Slysel jste nekdy pojem "Thomasuv teorem"? Je-li situace definovana jako realna, stava se realnou i ve svych dusledcich.Ano, vím co to znamená.
V pripade Linuxove komunity si muzeme predstavit tohle - fora funguji jako drive, obcas se nekdo hloupe pta a po pravu se mu dostane RTFM,Na to jsem snad již odpověděl, že o tom jsem nepsal.
obcas ma nekdo z odpovidajicich blbou naladuTak proč v takovém stavu odpovídá do fóra? Vždyť ho nikdo nenutí? Může si ji přece spravit jinde ne? Lituji, ale v tom právě s Vámi nesouhlasím
(zijeme totiz v realnem svete a ne v idylce plne milych hodnych lidi ochotnych odpovidat jen pro pocit z dobreho skutku, a jestli nekdo ocekava neco vic, je naivni). Vcelku vsak vsechno az na urcite normalni turbulence klape a spousta otazek je zodpovezena.Na to už jsem myslím odpověděl.
Pak se vsak objevi nekdo (jako napriklad pan Bednar ve svem clanku o komunite na Lupe nebo vy ted tady a rada dalsich) a vytvori problem. Napise vcelku nekonkretni a nepodlozeny clanek o tom, jak je Linuxova komunita jemne receno ne zrovna napomocna. Experti, kteri se mori s odpovidanim otazek jsou znechuceni, kdyz si to prectou. Tohle maji jako odplatu za svou nezistnou praci? To prece nemaji zapotrebi poslouchat. Odchazeji. Hlupaci, kteri maji radi flames, naopak prichazeji. Dusledek? Problem byl uspesne zkonstruovan. Situace se stala realnou ve svych dusledcich. Linuxova komunita se presouva od konstruktivnich diskusi k flamewars.Promiňte, ale posunul jste to jinam. Nevytvářím problém, snažím se reagovat na problém se kterým jsem se setkal. Nenapsal jsem článek, ale blog. Uznávám, že je obecný a důvod pro to jsem vysvětlil výše. Myslím, že je naprosto jasné, že jsem nepsal o "Expertech, kteri se mori s odpovidanim otazek".
P.S. - je mi jasne, ze jste svuj prispevek myslel uprimne dobre. Nicmene bych vas chtel poprosit aby jste se uprimne zamyslel, jestli vy sam jste ten problem, ktery zminujete, zacal vnimat opravdu z prvni ruky (setkal jste se tady na abclinuxu s opakovanou neochotou a snahou urazet tazatele a uvedomil jste si, ze to je problem),Ano, je to přesně tak. Protože jsem to vnímal jako problém, proto jsem tento blog napsal.
nebo jste jen podlehl vytvarenemu dojmu, ze ten problem existuje, na zaklade toho, co jste nekde cetl, nechal se tim ovlivnit a pak "selektivne vnimal"?Ne, nenechal jsem se ovlivnit ale jednal jsem na základě toho na co jsem sám narazil. To byl také můj důvod. Je možné, že nebylo moudré o tom psát. Nebo, že to vyznělo příliš všeobecně. Ale chtěl bych se tedy zeptat: Co byste viděl jako správné? - nechat to být a neřešit to? - reagovat na místech kterých se to týká? - zveřejnit svůj názor a případně se poučit? Mně se zdálo nejlepší to třetí.
Tiskni
Sdílej: