Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Semtam čtu, jak se lidé dotazují na vhodné distro pro moderní, standardní, starší či starý počítač.
Co vůbec znamenají tyto pojmy ? Je nějaká reference či je to individuální a věc názoru ?
Co vy na to ?
Tiskni
Sdílej:
Ale napr. muj Windowmaker se chova stejne jak na amd k5-133+48MB ram, tak na cemkoliv novejsim - akorat na tom novejsim je to rychlejsi:)Co používáš na tom K5 se 48MB RAM za lehké aplikace? On samotný WM většině lidí nestačí
cardmgr
a kartu nahodil, trvá bootování šíleně dlouho) a nebude pak ukazovat aktivitu disku. A hlavně, zatímco u 44pin IDE/CF mi DMA chodí bez prolémů (4GB karta, co má napáno 15MB/s, opravdu udělá 15MB/s), u PCMCIA/CF mi nikdy DMA nefungovalo a maximum bylo okolo 3MB/s za velké zátěže procesoru.
jinac me ten book nechce startovat z cd, pak sem nekde nasel nakou sikovnou disketu se simple (smart) boot managerem a ten by mel umet nabootovat z libovolnyho pripojenyho zarizeni (vyzkouseny mam akorat hdd a cd).
Jsem zapomel dodat podle mne:
Stary pc dle mne je ten muj:
CPU 1,8 Ghz, 750 MB RAM, 40 GB HDD GPU ATI 32-128 MB
jistý uzavřený OS
Jako rejpání (ne)beru i když už tím začínáš být posedlý jak dad panem prezidentem. Můžu ti ukázat vícero linuxových strojů (podotýkám domácích), které vytěžují daleko silnější HW než je zastaralý athlonXP. Ono to totiž není o OS, je to o programech a službách, které na tom HW běží.
Ono to totiž není o OS, je to o programech a službách, které na tom HW běží.Myslím si, že „domácí“ linuxový desktop (XFCE, Firefox, Thunderbird, Pidgin, možná i OO, nějaký přehrávač – to si představuji pod desktopem pro běžného domácího uživatele) lze provozovat na počítači, na kterém Windows nerozjedeš. Nebo srovnáváš Windows z roku 2001 s distribucí z roku 2009?
Sám mám firemní NTB, Celeron 1.6GB, 2GB RAM a nelze to použít na nic jiného, než jako terminál.Momentálně mám ve Firefoxu (3.5, bez Flashe, ale s deseti rozšířeními) 21 tabů, mám spuštěný Thunderbird a pak nějaké paměťové drobnosti (Pidgin, ssh, kwrite, konqueror a tak) a mám využito asi 600MB RAM a pár MB swapu. S 2GB RAM (bohužel nemůžu dokoupit, protože deska víc nepodporuje) bych asi nechával trvale spuštěné OO a GIMP a měl bych určitě půl GB na cache. Nepřijde mi, že by se mi desktop choval nějak pomalu (render HP ABC 4s, načtení mailu z načtené složky nepostřehnutelné, z jiné složky ~0,5s, spuštění vimu, kwrite, ssh téměř okamžité).
načtení mailu z načtené složky nepostřehnutelné
Ono tak trochu záleží na tom, kolik jich tam máš. Začínám mít pocit, že emailový klienti ze zásady používají algoritmy se složitostí O(exp(n))
. Pro prázdné složky je to rychlé. U 30tis se to dá vydržet a u 100tis se to zasekne. S tolerancí +- 20tis toto platí pro všechny klienty a všemožný HW. Takhle fungovat DB, tak jsme s dnešním výkonem v IT roce 1960.
render HP ABC 4s
Aha, máme trochu jiný názor na "pomalu" .
spuštění vimu, kwrite, ssh téměř okamžité
No tak toto je snad extrém, to jede i na mobilu. To bych ani nezmiňoval
Ono tak trochu záleží na tom, kolik jich tam máš. Začínám mít pocit, že emailový klienti ze zásady používají algoritmy se složitostí O(exp(n)). Pro prázdné složky je to rychlé. U 30tis se to dá vydržet a u 100tis se to zasekne. S tolerancí +- 20tis toto platí pro všechny klienty a všemožný HW. Takhle fungovat DB, tak jsme s dnešním výkonem v IT roce 1960.Ty máš v jedné složce 100 000 mailů!? (já tak max 1000)
A koupě lepšího HW není řešení problému se SW (bohužel dnes se to dělá přesně opačně).
Vše je otázka peněz. Je mnohem levnější přikoupit další CPU do slotu serveru, než zaměstnat optimalizátora. Je to čtvrtina jednoho jeho platu. Velké nevýkonnosti se řeší (kromě emailových klientů) vždy, ty nelze lepším HW obechcat. Co se týče software pro koncové zákazníky, nevybavuji si uživatelský software, který by byl extrémně nevýkonný. Jistě, našel bych příklady věcí, které lze napsat lépe, ale jsem ochoten je zaplatit? Aplikace na výkonu závislé optimalizované jsou. Operační systémy též. No a mezitím jsou programy, které výkon nepotřebují a tak programátoři věnují úsilí vlastnostem. Ano, tyto programy na starším HW obvykle nejedou. Ale co to je starším? 6 let málokterý HW vydrží. Netvrdím, že ty počítače nejedou, tvrdím, že těch přeživších je rozhodně méně než 10%. Doma se to neprojeví. U nás to kutil upgraduje tak jak jde čas. Ve výsledku má 6 let max. jedna komponenta (často základní deska, její upgrade je problém). Ale firmy nakupují po sestavách a nešťourají se v tom. Po šesti letech je to nepojízdný vrak.
Netvrdím, že se mi to líbí. Jenže doba programátorů počítajících strojové instrukce celých cyklů a optimalizující každý skok do paměti je nenávratně pryč. Jednak díky HW pokroku (CPU není otrok vykonávájící instrukce z pásky), také díky SW pokroku (programátora, který optimalizuje lépe než kompilátor každá firma zavře na tajný ostrov) a také díky uživatelům. Ti neočekávají program reagující v nS časech, oni chtějí tamtu fci.
Viděl jsem windows, co nabíhal čistých 15 minut.
Hmm, to je přibližně doba na restart mého domácího linuxového serveru. A viděl jsem Novell NetWare nabíhat 45minut heč . Lahůdka když to potřebuješ 3x vypnout k vůli proudu. A teď, kdo ho máme většího
(GHz to ma stejne, akorat tam je vic pameti a jedno jadro navic).Jenže Core 2 je na stejné frekvenci minimálně 2x rychlejší než P4...
Přesto tam neběží nic úměrně tomu HW. Windows (jak XP tak vista) pomalý jako prase, zabugovaný a oháčkovaný (profil se pokaždé skopíruje z centrálního serveru na lokální počítač úplně prázdný, nějaký mount home složky se asi nevede). Aplikace nabíhají dlouho, pořádně si můžu pustit asi tak 3 aplikace (servant salamander,firefox a word), pak končím.
To že je admin (je-li vůbec?) neschopný (nebo nestíhající?) nemůžeš dávat za vinu OS. Spravuju sám, pravda, menší síť, ale zase na slabším HW a přihlášení do domény, mount síťových oddílů je otázkou pouze rychlosti sítě a disků. Na druhou stranu, teď jsme dostali do správy velkou síť jistého státního úřadu, který za to zaplatil jisté mezinárodní firmě těžké miliony a přihlášení do domény končí zpravidla timeoutem. To, že je na FW zakázaný port pro nutnou službu (primární DNS server se zónou úřadu), nebo že webserver (pro zajímavost FreeBSD) sletí při druhém požadavku na TCP port, bereme už jen jako zpestření všedního dne.
Z toho mi vyplývá, že ty TFLOPS mašiny musí spolužáci mít, aby mohli používat počítač taky k něčemu jinému než puštění windows.
To ti vyplývá špatně. Viz výše. Vše je na adminovi. Než začneš kategoricky hodnotit, zjisti si víc o daném problému. Jestli jsi dobrý, nabídni škole své služby. Pak poznáš problémy druhé strany. Není to černobílé.
jenda 3983 3.5 31.0 432776 235988 ? - Oct15 40:15 /home/jenda/bin/firefox/firefox-bin jenda 7803 0.3 13.0 311144 98796 ? - Oct08 41:48 /home/jenda/bin/thunderbird/thunderbird-bin (OO bohužel nemám spuštěny) total used free shared buffers cached Mem: 741 691 50 0 3 129 -/+ buffers/cache: 558 183 Swap: 1041 2 1039Asi máme každý jiné měřítko pro svižnost. A taky to může z části být tím GNOME a 64bit.
ano, je nesmysl na takovy pocitac davat Visty, ale moderni Linux v podstate takyNe, prostě nemám problém. Co je to moderní Linux? Jádro 2.6 se dá s BusyBoxem provozovat na 16MB RAM a zbytek je jen a jen o userspace aplikacích.
no zkratka, nechtel jsem si hrat na hrdinu s "geekovskym" busyboxemJá také při používání BB na nějakém záchranném systému teču
a tech 1200,- s dph jsem pred casem do 2x2GB DDR II investoval:)Já bych musel měnit i desku (limit 1GB a jenom dva sloty) a procesor (do dnešních desek ho nenarvu)
<provokace> No nevím, se jménem Devaine v občance si člověk moc vyskakovat ani vybírat nemůže </provokace>
do piatich rokov je nové popr. aktuálne od 5 do 10 rokov je staršie staršie 10 rokov je staré popr. označované ako pravekale stále ešte použiteľné ako router
![]()
staršie 10 rokov je staré popr. označované ako pravekNo, tuhle jsem se snažil tlačit deset megabitů přes P-133 a zahltilo seale stále ešte použiteľné ako router
![]()
Já mám Pentium 4 na 1.5 MHzUpřímnou soustrast
Jinak jakožto Intelista vnímám CPU historii asi takto:
moderní - i7 a ostatní řada, se zamhouřením oka rychlejší Core2 (quady atd)
standardní - Core2
slabší - mobilní celer, Atom, ARMy atd
slabý - od cca 500 MHz dolů (t.j. PIIIky do routerů, OpenWRT zařízení všeho druhu, některé NASy)