Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
A co je na tom?
Ok, po někom zbyde na světě jen vypitá sklenice.
No ono záleží na tom, co je na tom taháku napsaného. Já si teda udělat tahák párkrát za život zkusil, ale dopadlo to tak, že jsem to po sobě ani nepřečetl :) Od té doby taháky nedělám, jenom si dělám poznámky na lavici. Jako třeba, že \int f'(x)\cdot g(x)\, dx = f(x)\cdot g(x) - \int f(x)\cdot g'(x)\, dx
, někdo by mohl namítnout, že i toto se dá z věty o derivování součinu funkcí odvodit, ale kdo na to má u písemky čas, že? :) A taky si do poznámek ukládám informace obsahující různá "důležitá" čísla, třeba letopočty narození a úmrtí různých autorů, ale už bez jejich jmen, dokážu si totiž celkem jednoduše zapamatovat na kterém místě mé lavice je umístěný ten letopočet, který náleží tomu autorovi.
Nicméně znám i borce, kteří dokáží na svůj tahák napsat třeba veškeré učivo za pololetí ze silnoproudých zařízení. Ale tihle si ty taháky vytvářejí na počítači a to už pak nechápu, proč se to rovnou nenaučí, je to totiž většinou tak jednoduché, že si to stačí jednou přečíst (cestou v tramvaji) a pak už to člověk umí. Nebo máme ve třídě kluka ( 3. září už možná nenastoupí, má 5 z praxe -- neumí ani naprogramovat ústřednu Ateus Omega s pomocí manuálu), který věděl, že bude psát písemku z matiky na konkrétních 50 příkladů... tak otravoval své kamarády, aby mu těch 50 příkladů spočítali, on si je pak každý napsal na jeden papír a tyto papíry si schoval na různá místa a při písemce vždycky našel ten správný a z toho papíru je opsal.
Prostě fantazii se meze nekladou, jen nevím jestli by u některých aktivistů nebylo prostě rychlejší a jednodušší se to naučit :)
(tužkou -- lze to vygumovat;-- když to člověk, který chodí do školy jen s blokem, notebookem, propiskou a tužkou gumuje prstem tak to za chvilku začne pálit :) To je to tření..
Njn, to už je u nás tak v módě. Tuhle se někdo na Strahovských news chlubil tím, že ukrad mobil (reakce ostatních však příliš obdivu neobsahovali).
Nadruhou stranu bez taháků bych z literatury nikdy neměl líp než za 5.
Já se při jejich psaní naučil tolik, že jsem je pak nepoužil. Pak jsem se na přijímačky na ČVUT připravoval z těch sebraných vzorců, asi z 8 A4, co jsem si připravil místo taháků. Principy jsem si pamatoval, jen doladit detaily.
V každém případě bych řekl, že má-li někdo pravidelně čtyřku z matiky a jedničku z informatiky, je něco hrubě v nepořádku s ním nebo se školou…Proč? Informatika - učitelka zadá úkol (např. udělat tabulku a odkaz v HTML nebo nějakou blbost v excelu/calcu) a já ho mám za 2 minuty hotovej. Matematika - dostanu příklad, kterej nevím jak se počítá a sbohem...
neví naprosto nic o goniometrii, tak si později třeba ani neškrtne.Dovolím si nesouhlasit. Na střední škole mu pak bude ulítávat jen limita funkce (pokud nezná per partes, pokud jo tak ty vzorce stejně umět nemusí) a určitý/neurčitý integrál u goniometrických funkcí (a tam stačí snad jen goniometrická jednička a věta pro součet úhlů [sin(x+y)=sin(x)cos(y)+sin(y)cos(x),..] víc jsem toho pokud vím u integrací nepoužil).
Přesně tak. Matika je stejná jako kterýkoliv jiný předmět. Dlouho jsem tomu nechtěl věřit. Namlouval jsem sám sobě, že se matika nedá našrotit jak jiné předměty. Že je třeba jí prostě pochopit. Pak jsem dostal čtverec na vysvědčení. To mě přinutilo změnit názor. Zjistil jsem, že stačí spočítat několik příkladů a dostávat trojky na vysvědčení. To jak velké je několik pak skutečně záleží na tom čemu se říká nadání.
Další věcí která mě utvrdila v tom, že matika je obyčejný předmět byla 01M1 a 01M2 na FELu. Na gymnáziu jsme počítali příklady z Děmidoviče (na FJFI znají). Docela dost jsem jich spočítal, a pak jsem najednou zjistil, že jsem během prázdnin spoustu věcí zapoměl. Najednou jsem nebyl schopen spočítat to co dřív z fleku. No a jako v kterémkoliv jiném předmětu stačilo spočítat pár příkladů, oživit vzpomínky.
No a pak je tady ta matematická teorie. Věty a důkazy. To už je ale asi trochu jiný kafe.... Ta se sice dá našrotit jak dějepis, ale to je něco jiného než tomu skutečně rozumět. Tam už je to nadání asi skutečně třeba.
Tiskni
Sdílej: