Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zápiskem bych rád shrnul mé dosavadní zkušenosti se spoluprací s kamarády "grafiky". Současně bych rád zmínil potřebu najít opravdového "kamaráda grafika" protože současný stav je něco co ze mě akorát vyčerpává sílu cokoliv dělat. Po úvodní žádosti uvedu hned čtyři zkušenosti které mě dohánějí na hranici šílenosti...
Úvodní žádost: hledám někoho, kdo by měl nápad, styl, a chtěl by pomoci s grafikou na web. Mohu nabídnout peníze nebo různé protislužby. Ať už možnost volného vstupu do fotoateliéru, možnost ozvučení akcí.... a jistě by se ještě něco našlo. Táborová výbava beztak přes rok jen leží ladem.
Weby které řeším jsou zaměřené na dětské tábory, tanec, hudbu, malbu, jízdu na koni. Strašně rád bych s někým navázal dlouhodobou spolupráci. Není to jen o webech ale v podstatě o celkové prezentaci mého občanského sdružení - tedy vizitky, logo, hlavičkové papíry... nic z toho nemám, chci to vyřešit. Pokud to někoho zaujalo nebo jen hledá melouch, prosím do diskuze, odpovím obratem
A slíbená část - mé žalostné plakání nad dosavadní zkušeností s grafiky... 4x a vždy FAIL...
1. Když jsem měnil školu, tak jsem si na jeden semestr našel práci v jisté firmě která dělala weby. Já byl na pozici kodéra, kamarád kterého jsem tam poznal dělal grafiku. Na kamaráda jsem se s odstupem pár let obrátil že potřebuji webovou grafiku, dohoda klapla, vše se po obtížné a náročné komunikaci podařilo. Za web jsem zaplatil, oboustraná spokojenost. Po čase jsem potřeboval další web. Několikrát jsme se sešli v KFC a řešili co by ten web měl obsahovat, jak by měl vypadat. Na poslední schůzce někdy v létě byl návrh hotový, od tohoto dne mi tento kamarád nebere telefon, neozval se že by mi dal web... přitom mám pro něj připravené peníze. Web jsem dělal pro kamarádku, ona mě pořád uhání, a já už nevím jak z toho ven. Už jsem totálně vzdal tohoto kluka shánět.
2. Po čase jsem našel nového člověka, pán ve věku kolem 50 let, celej život dělá grafiku. Prosil jsem ho o návrhy loga a podobně, domluvili jsme se že požadavky pošlu emailem, tak jsem také učilil. Je to již 14 dní. Volal jsem mu asi 20x, nebere telefon. A to po něm paradoxně nechci logo ale potřebuji domluvit tisk letáků...
3. No, jednou takhle na jendé oslavě jsem poznal kluka, stěžuji si na mé problémy.. a on hned že je grafik! Málem jsem se s ním domluvil... mezitím se ožral, byl nepříjemný, oplzný na holky... no, druhý den jsem se bavil s lidma co ho znají a prý s ním ani nezačínat, snad všichni co po něm grafiku chtěli ji museli odmítnout. Viděl jsem jeho návrhy a popravdě - práce dětí na ZŠ v photofilteru je někdy lepší.
4. Kamarád mě uhání s žádostma o návrh nějaké zákaznické karty, nakonec si sehnal pani která má super grafické cítění. Bohužel, ta pani sice nakreslí vše moc hezky, nechápe ale rozdíl mezi vektorem a bitmapou. Podklady do tisku je schopná poslat v JPG souboru 300x200px ... no, extrémní. Za to jí člověk ani nemůže vynadat... ona nechápu proč na 300x200 px nechcem platit, prý to dodala a víc už to řešit nehodlá. No, ... možná je chyba ve mě. Nebo už to fakt nechápu.
Tiskni
Sdílej:
Ano, pokud delas na zivnostak, tak to nejsou bokovky, ale tvuj hlavni prijem.Ani jedna z těch činností není můj hlavní příjem :).
Pokud je nekdo zamestnany, nebo dela na zivnostak, ale ma stale zakazky od nejakeho subjektuAno, mám pár subjektů, které ode mě čas od času něco chtějí... ale chtěl bych vidět, jak mě uživí třeba jedno školicí středisko, které ode mě poptává linuxové školení jednou za tři měsíce a to ještě když to vyjde :). Takovou práci můžu nazvat občasnou bokovkou zcela legitimně, ne?
protoze stabilni prijem je lepsi nez obcasna prace.Přesto jsou mezi náma tací, kteří si pořídí živnost nebo někteří dokonce firmu, místo toho, aby chodili pro stabilní příjem do stabilní práce.
A kdyz bude mit nekdo pevny zamestnani nebo pevneho klienta (na ZL) a bude s nim mit smluvene terminy, tak bude radeji ignorovat bokovky, nez aby ztratil nejakeho lepsiho zakaznika, zrejme tedy i nejakeho vetsiho s dobrymi dalsimi kontakty, a tim si posramotil povest.Nevidím, proč by udělání bokovky mělo obecně vést na ztrátu pověsti. Jistě, v některých případech ano, ale to pak člověk asi něco nevychytal.
Tyhle bokovky jsou dobre tak pro studenty, kteri skolu zvladaji v pohode a chteji si privydelavat. Ale pro pracujiciho je to leda tak prilepseni, pokud ma cas. Pokud ale nekdo dela profesionalne grafiku nebo IT, tak to asi nebude mit s financema zas az tak spatne, takze bokovky bude nechavat stranou.To, co píšeš, tedy, že každý člověk z této oblasti má jednoho velkého zajímavého zákazníka a ostatní s klidem ignoruje, není obecně pravda. A s finanční situací to přímo nesouvisí. Ber to tak, jako že tu prezentuju zkušenosti z druhé strany, než kterou znáš.
U všech těch čtyř problémů vidím společného jmenovatele: nepřesné zadání.
První tři problémy souvisí s termíny. Grafik může být sebelepší kamarád, ale zkušenost velí, že solidní smlouva, která přesně vymezuje vzájemný pracovní vztah a druh odvedené práce a která stanovuje sankce za prodlení, je nutnost. Pořádek dělá přátele. Nikdo neříká, že všechny páky obsažené ve smlouvě je třeba použít. Nicméně v okamžiku, kdy nedbalost dodavatele způsobí finanční problémy objednavateli, není od věci mít rozumnou možnost získat kompenzaci. Se smlouvou v ruce má člověk (v případě hodně ošklivého sporu) alespoň lepší šanci získat právní pomoc, když nic jiného.
Čtvrtý problém mi taktéž připadá poměrně jednoduchý — když si objednávám například logo, musím jasně stanovit požadavky. Je třeba předem říct, že logo musí být dodáno jako vektorová grafika, a to minimálně ve třech velikostních variantách a v několika barevných variantách (RGB vhodná na web, CMYK vhodná pro tisk, dvoubarevná na levné letáky, v odstínech šedi pro kvalitní černobílý tisk a čistě černobílá pro béčkový tisk a razítka). Pokud je logo součástí grafického stylu firmy, jistě se k němu požaduje i kvalitně zpracovaný grafický manuál s pravidly použití loga (všechny typy tiskovin, vizitky, auta, jmenovky na dveřích — co, kam, v jaké velikosti...). Grafický manuál je opět kus vektorové grafiky. Prostě se požaduje 15 kusů vektorových obrázků a jeden kus PDF s grafickým manuálem. Dokud něco z toho není dodáno, není možné zakázku převzít a zaplatit.
Zákaznická karta bude pravděpodobně mnohem menší „sousto“ než logo firmy. Pak ale musí být o to snazší přesně stanovit požadavky. S přesnými požadavky stanovenými ve smlouvě lze pak příslušnou paní i s jejím JPG snadno a rychle poslat do prdele. Dokud nedodá návrh v požadovaném formátu, nikdo se s ní nemusí bavit.
Myslím si, že každému kamarádství ze všeho nejlépe svědčí situace, kdy jsou obchodní vztahy v nejlepším pořádku.
Vedu dva roky grafickou stránku, pravidelně aktualizovanou.Odkaz?
To je tak zoufale ze radeji pouzijte hotove sablony i s grafikou. Treba odtud.