Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Po menším fiasku s UPS bych si rád nechal od zkušenejších poradit jaký LCD monitor zakoupit.
Stávající 17 LCD HYUNDAI B71A mi přestává vyhovovat svou velikostí, poohlížím se po min 20" panelu neširokoúhlém do 15´000kč. Kámoš si koupil HP a je sním nadmíru spokojen. Zatím je to můj jediný kandidát.
- malé body. Tohle je důvod proč mám 17 místo 19. Mají (měli) stejně rozlišení 1280x1024, tudíž 19 zobrazila stejné množství dat akorát na větší kostičky. Teď vypadá situace dost podobně mezi 20 a 21.
- maska. V tomhle se opravdu nevyznám. Kolega v práci co dělá do HW mi doporučit masku PVA, konkrétně monitory Fujitsu Siemens, nebo rovnou EIZO. Údajně má lepší barvy a naopak horší rychlost odezvy než TN. Potřebuji to k programování a občasnému hraní her. Nebudu editovat profesionální fotografie. Proto nevím, jestli má smysl investovat pár tisíc navíc do PVA.
- NEširokoúhlý poměr stran. Na filmy je to asi výhoda, ale když sedím u kolegovy 22, tak mi připadá, že jsem zbytečně ochuzen o prostor nahoře a dole.
- s vyšším rozlišením nějak souvisí i DVI vstup. Pokud se nepletu, tak DVI je max do 1600x1200, pak je potřeba použít nějaký spec. Co na to grafika?
Tiskni
Sdílej:
Brutální odezva
Tohle je snad fetiš 2ms znamená FPS 500. Obnovovací frekvence pro LCD se obvykle nastavuje na 60Hz.
Na odpověď od tebe jsem čekal a nezklamal jsi mě.
Input lag má i to kámošovic HP. Nikde jsme se nedočetli typ masky, je možný že má PVA? Je to velký pařan stříleček a říkal, že si na to zvykl dost rychle. To by mi asi nevadilo.
Jen si říkám, proč fakt nejím to 22inch 1680x1050,
1680x1050-1600x1200 = -156000px. Zobrazí méně informace na ploše pro mě nevyhovujícího tvaru a ještě do větších bodů. 22 má mít rozlišení nějakých 1800 na 1300.
U součastného HYUNDAIe občas vidím ten 6b dithering. Především na gradientu šedé. Trpí tím všechny TN masky?
jinak pokud si pařan stříleček zvukl na input lag, tak pak buď nění tak velký "progamer" anebo má jeho moňas input lag jen minimální. ten 24inch ho prej měl fakt burtální.
Jo, tohle není nic hroznýho a dost se musíš soustředit abys ho zaznamenal.
To není pravda, trpí tím jen ty monitory které mají 6bit převodník. Poznaj (a to ještě jen někdy) se tak, že mají "16,2m" a ne "16,7m" barev
To mi připadá jako naprostá ptákovina. Pokud by měl monitor 18-bitovou barevnou hloubku, bude mít pouhých 2^18 = 262144 barev.
Těch 10 bitů se myslí na každou z RGB složek.
Při 10bitové interní barevné hloubce v monitorech EIZO je tedy počet barev při interním zpracování (210)3 = 1 073 741 824.
Při vámi udávané teoretické 18bitové barevné hloubce už by to bylo (218)3 = 18 014 398 509 481 984 barev, což už je slušné číslo, nemyslíte?
Co potřebujete jsou detailní a kvalitní nezávislé recenze. Zkuste Svět hardware.
Ten odkazovaný HP dopadl v testu opravdu celkem dobře. Kdybych si teď okamžitě měl koupit nový monitor, tak bych do něj šel taky.
Co se týče technologií LCD, doporučuju se podívat na výborný článek na tomtéž serveru.
Ten NEC byl určitě NEC MultiSync LCD20WGX² Pro. To je můj druhý favorit (raději bych širokoúhlý), ale ten lesklý povrch opravdu nepřekousnu. :-/
Co se týče nějaké té stovky, tak se obávám, že pokud 15 000 Kč stojí kvalitní 20" panel, tak stejně kvalitní 24" panel bude podstatně dražší, než jen o pár stovek.
HP jsem myslel HP LP2065. Ten mi přijde dostatečný a cenově přijatelný.
Má jen dvě (a to dost relativní) mouchy – není širokoúhlý a neumí HDCP.
Širokoúhlost je spíš věc názoru a HDCP bych viděl spíš jen „pro jistotu“. Osobně očekávám, že výrobci co nevidět DRM stejně sami přestanou používat a i pokud ne, tak pod Linuxem to asi stejně bude vypadat jinak než na DRM prolezlých Windows.
Tak po dnešku mám nový tip na monitor. Vize můj zápisek.