MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Tento zápis nemá informačnú hodnotu, ale nedá mi nepodeliť sa o dojmy. Nedávno tu niekde padla zmienka o tejto distribúcii, tak som si stiahol liveDVD a vyskúšal ju. Od bootscreenu až doteraz nemôžem lapiť dych :) Vyzerá to naozaj geniálne a keď bude trochu viac času, tak skúsim aj inštaláciu na disk. Chcel som sem dať pôvodne aj nejaké screenshoty, ale to proste treba vidieť naživo. Naozaj WOW :D
Tiskni
Sdílej:
kvuli hram sem tu kartu taky nekupoval. kupoval sem ji kvuli pasivnimu chlazeni a akceleraci mpeg/dvd (to na integrovanym intelu nejelo vubec, hlasilo to neco o tom ze nemuze vytvorit overlay). hlavne ze me uspokojive jede google earth a stelarium. a par mensich hricek pro ukraceni dlouhy chvile.
ted koncem unora ma vyjit beryl 0.20 final, tak sem v pokuseni. precijen z livecd mam overeno ze to nejak jde, kdyz to bude nainstalovany na disku, mohlo by to jet i lip nez nejak ...Myslím, že tvoj procesor aj RAM-ka by to mali v pohode utiahnuť. Možno bude naozaj zádrhel v tej grafike. Ale who knows?
asi gentoo se na takovy ucely nehodi. nevim.
startx /usr/kde/3.5/bin/startkde -- :0A tam dal beryl-manager a vuala, beryl se rozjel :). Názorně jsem ukázal pár vychytávek kolegům a byli mile překvapeni. Celé se to ovšem docela cukalo a sabayon jako takový má opravdu mizerné odezvy :-/. Věřím, že kdybych měl systém na hdd (buď čistě jen gentoo, nebo třeba arch), tak by to ta intelácká grafika utáhla v poho :) Jinak sabayon jako takový je opravdu pěkně barevně sladěný, docela se mi to líbilo :)