OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Hledal jse náhradu za Firefox na můj nový EEE a volba padla na Epiphany. Je rychlý, přehledný a relativně nastavitelný. Předně zde chybí vyhledávací políčko, jaké je k mání např. ve firefoxu. Existuje ale fíhl, jak jej nahradit. Epiphany má tzv."smart bookmarks", pokud do záložek přidáte např. tuto adresu "http://www.google.com/search?q=%s" a odkazpřetáhnete na panel, vytvoří se vám automaticky vyhledávací políčko pro google. Lze to použít na jakýkolijiný vyhledávač, stačí jen místo hledané fráze do adresy doplnit %s.
Již pár dní zápasím se systémem na mém novém EEéčku. Výchozí instalaci zaujmulo Ubuntu EEE. Rozhodně to není špatný systém, ale na mém stroji je trochu líný.
Vybaluju netbook z krabice, první dojem: "sákra, ten je ale malý". První spuštění, poměrně nahlas vrčí ventilátor... startuje Xandros, žádná sláva, příliš mne neuchvacuje ani vzezřením ani rychlostí. Touchpad je poměrně drsný, tlačítka se zle mačkají a hlasitě klikají. Klávesnice se při psaní malinko prohýbá. Nuže zapínám wifi, ale EEE se k mému routeru nechce připojit. Pryč s Xandrosem!
Rozhodl jsem si do skladu koupit nějakého malého pomocníka, s nímž bych mohl být neustále ve spojení s obchůdkem a poštou. Rozhodnutí padlo na netbook Asus EEE v sedmičkové verzi - chtěl jsem, aby moje nová hračka byla pokud možno co nejlevnější.