Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Již pár dní zápasím se systémem na mém novém EEéčku. Výchozí instalaci zaujmulo Ubuntu EEE. Rozhodně to není špatný systém, ale na mém stroji je trochu líný.
Něco málo přes rok jsem poměrně spokojeným uživatelem XFCE (resp. distribuce Xubuntu), poměr rychlosti, vzhledu a funkcí považuju ve srovnání s ostatními prostředími za výborný (alespoň co se týče mého hardware). Na notebooku s 512 RAM mi na xfce plynule běží i compiz s emeraldem.
Na můj Asus EEE bych dal xubuntu hned, ale nedaří se mi zde rozchodit window-picker-applet v kombinaci s netbook remix human theme, na nějž jsem si v gnome okamžitě zvyknul. Ptoč vlastně? Tato kombinace odstraní horní lištu okna a přesune ji na panel, tím se na obrazovce ušetři cca 30 pixelů místa, což je při vertikálním rozlišení 600px poměrně znatelná úspora.
Applet se dá buďto nacpat do xfce4-panelu pomoci goodies (je tam udělátko na používání apletů z gnomího panelu) nebo jsem zkoušel nahradit komplet celý panel. Obojí však mělo své mouchy (xfce panel nechtěl applet řádně roztáhnout, gnomí panel jej zase nechtěl naskinovat). Kámen úrazu je ale ve zmíněném tématu pro Metacity. V xfwm4 se mi nepodařilo nijak zrušit horní rámeček oken, nahrazení xfwm4 správcem metacity zase dělalo neplechy a nechtělo téma použít.
pokud byste pro mne měli nějaký tip, jak dosáhnout kýženého zobrazení v xfce, bude velice vděčný za radu...
Tiskni
Sdílej: