plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Již pár dní zápasím se systémem na mém novém EEéčku. Výchozí instalaci zaujmulo Ubuntu EEE. Rozhodně to není špatný systém, ale na mém stroji je trochu líný.
Něco málo přes rok jsem poměrně spokojeným uživatelem XFCE (resp. distribuce Xubuntu), poměr rychlosti, vzhledu a funkcí považuju ve srovnání s ostatními prostředími za výborný (alespoň co se týče mého hardware). Na notebooku s 512 RAM mi na xfce plynule běží i compiz s emeraldem.
Na můj Asus EEE bych dal xubuntu hned, ale nedaří se mi zde rozchodit window-picker-applet v kombinaci s netbook remix human theme, na nějž jsem si v gnome okamžitě zvyknul. Ptoč vlastně? Tato kombinace odstraní horní lištu okna a přesune ji na panel, tím se na obrazovce ušetři cca 30 pixelů místa, což je při vertikálním rozlišení 600px poměrně znatelná úspora.
Applet se dá buďto nacpat do xfce4-panelu pomoci goodies (je tam udělátko na používání apletů z gnomího panelu) nebo jsem zkoušel nahradit komplet celý panel. Obojí však mělo své mouchy (xfce panel nechtěl applet řádně roztáhnout, gnomí panel jej zase nechtěl naskinovat). Kámen úrazu je ale ve zmíněném tématu pro Metacity. V xfwm4 se mi nepodařilo nijak zrušit horní rámeček oken, nahrazení xfwm4 správcem metacity zase dělalo neplechy a nechtělo téma použít.
pokud byste pro mne měli nějaký tip, jak dosáhnout kýženého zobrazení v xfce, bude velice vděčný za radu...
Tiskni
Sdílej: