Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Již pár dní zápasím se systémem na mém novém EEéčku. Výchozí instalaci zaujmulo Ubuntu EEE. Rozhodně to není špatný systém, ale na mém stroji je trochu líný.
Něco málo přes rok jsem poměrně spokojeným uživatelem XFCE (resp. distribuce Xubuntu), poměr rychlosti, vzhledu a funkcí považuju ve srovnání s ostatními prostředími za výborný (alespoň co se týče mého hardware). Na notebooku s 512 RAM mi na xfce plynule běží i compiz s emeraldem.
Na můj Asus EEE bych dal xubuntu hned, ale nedaří se mi zde rozchodit window-picker-applet v kombinaci s netbook remix human theme, na nějž jsem si v gnome okamžitě zvyknul. Ptoč vlastně? Tato kombinace odstraní horní lištu okna a přesune ji na panel, tím se na obrazovce ušetři cca 30 pixelů místa, což je při vertikálním rozlišení 600px poměrně znatelná úspora.
Applet se dá buďto nacpat do xfce4-panelu pomoci goodies (je tam udělátko na používání apletů z gnomího panelu) nebo jsem zkoušel nahradit komplet celý panel. Obojí však mělo své mouchy (xfce panel nechtěl applet řádně roztáhnout, gnomí panel jej zase nechtěl naskinovat). Kámen úrazu je ale ve zmíněném tématu pro Metacity. V xfwm4 se mi nepodařilo nijak zrušit horní rámeček oken, nahrazení xfwm4 správcem metacity zase dělalo neplechy a nechtělo téma použít.
pokud byste pro mne měli nějaký tip, jak dosáhnout kýženého zobrazení v xfce, bude velice vděčný za radu...
Tiskni
Sdílej: