Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Česká pošta - veleslavný podnik, jemuž měsíčně nasypu do chřtánu několik desítek tisíc za to, že transportuje mé zboží k zákazníkům. Nefunguje nejhůře, ale neustále narážím na potíže stran jejich zaměstnanců. Ti zpravidla požívají anonymity a imunity státního zaměstnance, jakýchsi komunistických manýrů, které v české poště přetrvaly dodnes.
Stává se mi denně, že můj slavný systém zamrzne, má hloubavé chvilky a tu a tam nechce poslouchat. Zjistil jsem, že to má na svědomí intenzivní zátěž procesoru, takže jsem chvíli pozoroval, které že to aplikace způsobují ony enormní nárusty zátěže CPU. Příliš mne nepřekvapilo, že hlavní kámen úrazu dlí právě na dvou mnou nejpoužívanějších aplikacích - OpenOffice Writer a Firefox
Pro platby do zahraničí jsem si zvykl používat Paypal - systém není složitý, používá jej velké množství zahraničních firem i fyzických osob (zejména při nákupech na eBay), s nimiž obchoduji a hlavně - převody peněz jsou nesrovnatelně levnější než klasickým bankovním převodem.
Přešel jsem od eBanky k mBance, ke změně prvního písmenka peněžního ústavu, jímž proženu denně horentní sumy peněz mne nakonec donutila výše transakčních poplatků. Přeci jen 1000 Kč na bankovních poplatcích měsíčně je už trochu moc. Založení konta, převzetí a aktivace karty, vše proběhlo bez problémů. Internetové bankovnictví má mBanka lehce nepřehledné a oproti eBance o některé možnosti chudší, pro mé účely to ale stačí.
Místo na mém 60 GB velkém disku v notebooku rychle mizí, systém dostává klaustrofobii... je čas pořídit nové datové úložiště. Po nedlouhém hledání padlo mé rozhodnu tí na disk MAXTOR OneTouch 4 Mini 120GB, USB, 2.5" za 1200 Kč, přikoupil jsem i jednoduchá USB hub Belkin za 170 Kč, aby se mi disk vešel do portů. Když mi balíček přišel, byl jsem diskem velice mile překvapen - je malý, bytelný, má kovový plášť a zespod je pogumovaný, takže je menší šance, že by zklouzl ze stolu apod. Navíc má bílou ledku, která vypadá vskutku decentně :) Na mém Xubuntu 8.04 frčí bezchybně, i když je naformátován na NTFS - stačí jej připojit. Juchů!