OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Česká pošta - veleslavný podnik, jemuž měsíčně nasypu do chřtánu několik desítek tisíc za to, že transportuje mé zboží k zákazníkům. Nefunguje nejhůře, ale neustále narážím na potíže stran jejich zaměstnanců. Ti zpravidla požívají anonymity a imunity státního zaměstnance, jakýchsi komunistických manýrů, které v české poště přetrvaly dodnes.
Stává se mi denně, že můj slavný systém zamrzne, má hloubavé chvilky a tu a tam nechce poslouchat. Zjistil jsem, že to má na svědomí intenzivní zátěž procesoru, takže jsem chvíli pozoroval, které že to aplikace způsobují ony enormní nárusty zátěže CPU. Příliš mne nepřekvapilo, že hlavní kámen úrazu dlí právě na dvou mnou nejpoužívanějších aplikacích - OpenOffice Writer a Firefox
Pro platby do zahraničí jsem si zvykl používat Paypal - systém není složitý, používá jej velké množství zahraničních firem i fyzických osob (zejména při nákupech na eBay), s nimiž obchoduji a hlavně - převody peněz jsou nesrovnatelně levnější než klasickým bankovním převodem.
Přešel jsem od eBanky k mBance, ke změně prvního písmenka peněžního ústavu, jímž proženu denně horentní sumy peněz mne nakonec donutila výše transakčních poplatků. Přeci jen 1000 Kč na bankovních poplatcích měsíčně je už trochu moc. Založení konta, převzetí a aktivace karty, vše proběhlo bez problémů. Internetové bankovnictví má mBanka lehce nepřehledné a oproti eBance o některé možnosti chudší, pro mé účely to ale stačí.
Místo na mém 60 GB velkém disku v notebooku rychle mizí, systém dostává klaustrofobii... je čas pořídit nové datové úložiště. Po nedlouhém hledání padlo mé rozhodnu tí na disk MAXTOR OneTouch 4 Mini 120GB, USB, 2.5" za 1200 Kč, přikoupil jsem i jednoduchá USB hub Belkin za 170 Kč, aby se mi disk vešel do portů. Když mi balíček přišel, byl jsem diskem velice mile překvapen - je malý, bytelný, má kovový plášť a zespod je pogumovaný, takže je menší šance, že by zklouzl ze stolu apod. Navíc má bílou ledku, která vypadá vskutku decentně :) Na mém Xubuntu 8.04 frčí bezchybně, i když je naformátován na NTFS - stačí jej připojit. Juchů!