Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nespolehlivost bezdrátu je pověra (i když nic proti optice, že :)).Záleží na místních podmínkách. Pokud je bezdrát zarušený, tak moc spolehlivý není.
Záleží na místních podmínkách. Pokud je bezdrát zarušený, tak moc spolehlivý není.To jsou jen výmluvy. Nebo máš pocit, že třeba v Praze zarušení není?
Tam, kde to zarušené je, je ta spolehlivost mizerná, to je prostě fakt. A když narazíš na člověka, který si udělá spoj na stejném kanálu a pere to tam na plný výkon, tak si Internetu moc neužiješ. Naštěstí u nás to, musím zaklepat, funguje dobře a s bezdrátovým připojením jsem spokojený.Jasně, když bagr narazí na tvůj kabel, taky jsi v háji, a není to zdaleka tak výjimečná situace. Takže nelze obecně říct, že drát je spolehlivý.
Takže pokud si můžu vybírat, volím drátyMno, pokud by drát versus bezdrát bylo jediné kritérium rozhodování, tak bych mohl mít stále vytáčené připojení. Pardon, že to ženu do extrémů, ale ignorování ostatních parametrů do extrémů vede. Btw, vážně si myslíš, že potřebuju poučit o spolehlivosti drát versus bezdrát? Pokud si pamatuju, tak jsme se před časem spolu bavili o možnosti, že bych ti to bezdrátové připojení zařídil.(mluvím o trvalém připojení – ne o nějakém dočasném třeba ve škole, na konferenci nebo v kavárně, to jen tak pro pořádek)
Jasně, když bagr narazí na tvůj kabel, taky jsi v háji, a není to zdaleka tak výjimečná situace.Je to výjimečná situace (leda že by sis ten drát natáhl někde pirátsky a nikomu o tom neřekl), byť to samozřejmě vyloučit nejde. A je to méně pravděpodobné, než že si pár tvých sousedů nakoupí antény za tisícovku a začnou v tvém okolí „svítit“. Navíc ten, kdo bagroval, si špatně přečetl mapu, zničil tvůj majetek a je to jeho chyba – ale k zarušení pásma může klidně dojít bez toho, aniž by někdo něco porušil nebo se nějak provinil, nebo nemusí jít o zarušení, ale někde vyroste strom nebo se postaví barák – prostě se to stane…
tak bych mohl mít stále vytáčené připojeníKdyž tu mluvím o drátech, tak mám na mysli ethernet 100 případně 1000 Mb/s.
Pokud si pamatuju, tak jsme se před časem spolu bavili o možnosti, že bych ti to bezdrátové připojení zařídil.Bohužel „tvoje“ síť byla v té době mimo můj dosah. Ale pokud se od té doby něco změnilo a plánujete rozšíření naším směrem, tak bych měl zájem – ty ceny vypadaly rozumě a jako záložní připojení bych to bral
A je to méně pravděpodobné, než že si pár tvých sousedů nakoupí antény za tisícovku a začnou v tvém okolí „svítit“.Vycházíš ze špatných předpokladů, někdy se přijď podívat... a nebo doraž aspoň na pivo do Azalky, povyprávím ti pár věcí z praxe i z poslední konference, na které jsem byl.
Když tu mluvím o drátech, tak mám na mysli ethernet 100 případně 000 Mb/s.Pozor na to, že pokud budeš chtít, vždycky najdeš srovnání drátu a bezdrátu, které prohraje kterákoli strana, ať už finanční náročností, nebo parametry spojení. Mezi námi, já jsem za tím dialupem tehdy měl taky ethernet :).
Bohužel „tvoje“ síť byla v té době mimo můj dosah. Ale pokud se od té doby něco změnilo a plánujete rozšíření naším směrem, tak bych měl zájem – ty ceny vypadaly rozumě a jako záložní připojení bych to bralTěch „mých“ sítí je teď trochu víc… zkusím ti zjistit, jestli některá z nich dosah nemá, a co se tam dá domluvit. Ta, o které jsme se bavili rozšíření neplánuje, pokud jim nějaké místo pro další vysílání nespadne do rukou samo :).
Nespolehlivost bezdrátu je pověra
Krátká odpověď: LOL
Dlouhá odpověď: Ve veřejných pásmech je to naprosto nepoužitelné. Na vyhrazených licencovaných frekvencích a s použitím lepšího zařízení je to spolehlivé.
Krátká odpověď: LOL Dlouhá odpověď: Ve veřejných pásmech je to naprosto nepoužitelné. Na vyhrazených licencovaných frekvencích a s použitím lepšího zařízení je to spolehlivé.Klasika. Že něco neumíš, neznamená, že to nejde.
Všeuměl pavlix se projevil.Jasně, tím sis mě získal, nasrat.
Můžeš nám neznalým bývalým správcům sítě v krajském městě (i pro magistrát) sdělit, jak je možné se na veřejných frekvencích, kde si může kdykoliv, kdokoliv, kdekoliv a na jakékoliv frekvenci (ČTU to neřeší) zapnout AP na jakýkoliv výkon (ČTU to řeší pomalu), vyhnout rušení?Já bych se tím na tvém místě tak nechlubil.
# ping info.nix.cz PING info.nix.cz (195.47.235.3): 56 data bytes 64 bytes from 195.47.235.3: seq=0 ttl=91 time=4.227 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=1 ttl=91 time=3.774 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=2 ttl=91 time=2.860 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=3 ttl=91 time=3.383 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=4 ttl=91 time=3.001 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=5 ttl=91 time=2.885 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=6 ttl=91 time=4.923 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=7 ttl=91 time=2.962 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=8 ttl=91 time=3.731 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=9 ttl=91 time=4.311 ms 64 bytes from 195.47.235.3: seq=10 ttl=91 time=4.304 ms ^C --- info.nix.cz ping statistics --- 11 packets transmitted, 11 packets received, 0% packet loss round-trip min/avg/max = 2.860/3.669/4.923 msFunguje dlouhodobě. Je mi líto.
Začal sis. Klasika. Že něco neumíš, neznamená, že to nejde.
Funguje dlouhodobě. Je mi líto.
Aha, takže pouze na základě toho, že tobě nějaký jeden vybraný spoj funguje soudíš, že to někdo jiný neumí? Na možnost zarušení raději ani neodpovíš.
Aha, takže pouze na základě toho, že tobě nějaký jeden vybraný spoj funguje soudíš, že to někdo jiný neumí? Na možnost zarušení raději ani neodpovíš.Jo ty sis myslel, že znám jenom jeden takový spoj. Tak to tě pak chápu. Je mi líto, ale rozhovor mezi dvěma lidmi, kdy jeden tvrdí, že něco nejde, a druhý to dělá, není rozhovor, kterému bych chtěl věnovat nějakou energii.
$ ping info.nix.cz PING info.nix.cz (195.47.235.3) 56(84) bytes of data. 64 bytes from info.nix.cz (195.47.235.3): icmp_req=1 ttl=87 time=4.72 ms 64 bytes from info.nix.cz (195.47.235.3): icmp_req=2 ttl=87 time=3.39 ms 64 bytes from info.nix.cz (195.47.235.3): icmp_req=3 ttl=87 time=6.92 ms 64 bytes from info.nix.cz (195.47.235.3): icmp_req=4 ttl=87 time=4.39 ms 64 bytes from info.nix.cz (195.47.235.3): icmp_req=5 ttl=87 time=3.69 ms ^C --- info.nix.cz ping statistics --- 5 packets transmitted, 5 received, 0% packet loss, time 4849ms rtt min/avg/max/mdev = 3.392/4.624/6.922/1.246 msAle je potřeba to brát jako štěstí a svým způsobem dočasný stav – za rok za dva to klidně může být jinak a nic s tím nenaděláme. Věř mi, že bych byl klidnější, kdybych tu měl ethernet, jako mají třeba lidi na sídlištích, a spoje ven do Internetu taky po drátě nebo v licencovaných pásmech.
Ale je potřeba to brát jako štěstí a svým způsobem dočasný stav – za rok za dva to klidně může být jinak a nic s tím nenaděláme. Věř mi, že bych byl klidnější, kdybych tu měl ethernet, jako mají třeba lidi na sídlištích, a spoje ven do Internetu taky po drátě nebo v licencovaných pásmech.Tak tady ve vršovicích vím, proč to tak je, jak to funguje, i jak se řeší, když nějaké problém nastane (stalo se to když jsem si vzal na tři týdny pohotovost).
Ve veřejných pásmech je to naprosto nepoužitelné.To je dost extrémní tvrzení
Jenže místo toho aby mi napsali rovnou, tak mě odkáží na jejich dokumentaci, kde nic není a na nějaký formuláře. To mě nebaví...Takhle to bohužel chodí skoro všude – na dotazy zákazníků nebo veřejnosti odpovídají naprosto nekompetentní lidé, odpovědi jsou na nic a jsou tu jen proto, aby se splnila jakási „povinnost“ odeslat odpověď v nějakém časovém limitu (že je odpověď neobsahuje žádnou užitečnou informaci už nikoho nezajímá a žádná interní směrnice to nezakazuje).
na dotazy zákazníků nebo veřejnosti odpovídají naprosto nekompetentní lidéTohle mě u „velkých“ IT firem štve asi nejvíc. Překvapuje mě, že ještě nemají běžní operátoři, kteří radí s restartem Windows, manuál, že když někdo použije slova jako Linux nebo traceroute, mají ho přepojit na někoho kompetentního.
Překvapuje mě, že ještě nemají běžní operátoři, kteří radí s restartem Windows, manuál, že když někdo použije slova jako Linux nebo traceroute, mají ho přepojit na někoho kompetentního.Snad šibolít, ne?
Takhle to bohužel chodí skoro všude – na dotazy zákazníků nebo veřejnosti odpovídají naprosto nekompetentní lidéVšude ne.
Chyba bude v zabezpecni vaseho pocitace. Pokud nemate moznost registrace z jineho pc, muzete mi prosim napsat prihlasovaci udaje, a provedu vasi registraci rucne.neměl jsem čas to řešit a šel jsem někam ven. A večer mi to docvaklo, tak jsem jí odpověděl:
už se mi podařilo formulář odeslatAle chyba nebyla v „zabezpečení mého počítače“ ale opravdu na serveru – chyba se projevuje při přístupu na stránku pomocí modernějšího protokolu IPv6 (daná doména má A i AAAA záznamy) a proto i ta chybová hláška „Chyba: Column 'ip' cannot be null“ – databáze, kam se registrace ukládají, je zřejmě navržena jen pro IPv4 adresy a ty IPv6 se do ní jaksi „nevejdou“. Tuto informaci můžete předat tomu, kdo tyto stránky/formuláře programoval.
Všude sice ne, ale většinou ano. Zrovna dneska se mi dostalo takovéhle odpovědi:Což je ovšem pro mě z praktického hlediska vcelku nezajímavá statistická informace.
Tuto informaci můžete předat tomu, kdo tyto stránky/formuláře programoval.Toho to tak zajímá :), informace je vždy potřeba předávat osobně za něco zodpovědné, ne nutně osobě, která věc vytvořila :). Ale jinak OK, já jsem takhle už nějaké té české instituci poslal popis chyby, na kterou nemohli přijít půl roku.
nezajímavá statistická informaceJe to prostě moje osobní zkušenost a jednal jsem už s hodně různými podporami, proto jsem o nějaký ten komentář výše psal:
Takhle to bohužel chodí skoro všudeŘekl bych, že je celkem běžná praxe, že v té první linii jsou nejlevnější lidi, kteří akorát zvedají telefony nebo odpovídají na maily, ale sami nic nevyřeší ani neporadí. Jde o splnění různých formálních i neformálních povinností „odpovědět do určitého času“ („odpovědět“ ne „vyřešit“). Je to prostě takový filtr, který má odrážet dotazy hloupých uživatelů a šetřit čas odbornějších pracovníků podpory. Otázka je, jak se přes ten filtr co nejrychleji dostat – Shiboleet asi nefunguje, ale nasypat do prvního dotazu co nejvíc zkratek a výrazů, kterým daná osoba nebude rozumět, celkem pomáhá
Toho to tak zajímá :), informace je vždy potřeba předávat osobně za něco zodpovědné…Dneska odepsali
Ano, jiz jsme opravili, omlouvam se za komplikace
Navic si prave zakaznik plati tu konektivitu. Nevidim duvod, proc by ji mel platit poskytovatel obsahuKonektivitu samozrejme plati jak domaci uzivatele, tak poskytovatele obsahu. Oba jsou uzivatele Internetu. Pouze nekteri ISP (jako UPC) jsou specializovani na domaci uzivatele, zatimco jini ISP (jako Master Internet) jsou specializovani na poskytovatele obsahu.
ostatne ISP vydelava prave a jen proto, ze nejaky obsah existuje.A poskytovatele obsahu vydelavaji prave proto, ze na Internetu jsou taky nejaci koncovi uzivatele, kteri ten obsah uzivaji.
pokud se prakticky nedostanu na nektery weby, povazuju sluzbu za nefunkcni, a je mi uprdele proc. Navic si prave zakaznik plati tu konektivitu.Takovy pohled je ale dost nesmyslny. Zakaznik si plati za konektivitu k Internetu, nikoliv za pripojeni ke konkretnim serverum. Koncovy uzivatel muze mit dobre pripojeni k Internetu, ale pokud si provozovatel konkretniho serveru nezajisti dobre pripojeni k Internetu, tak spojeni k mezi koncovym uzivatelem a danym serverem nebude dobre fungovat.
Navic (dle dostupnych iformaci) ten vypadek naprosto jednoznacne a !umyslne! zpusobilo UPC.Ten vypadek vznikl (dle dostupnych informaci) jako souhra dvou faktoru - zruseni peeringu ze strany UPC a nedostatecne dimenzovany upstream ze strany Masteru. Samotne zruseni peeringu by k vypadku spojeni nevedlo (a UPC nemohlo vedet jak je upstream Masteru dimenzovan), neslo tedy o administrativni 'odstrizeni'. Vypadek byl tedy zrejme zpusoben az naslednym pretizenim upstreamu Masteru, coz je jasne technicky problem Masteru (z toho soudim, ze ten vypadek se netykal pouze komunikace Master-UPC, ale vsech, s kym Master nepeeruje).
Je to naprosto a presne totez, jako kdyby vas poskytovatel sluzeb telefonich odmitl spojit na cast telefonich cisel (a je jedno proc, to ze ma s provozovatelem tech cisel nejaky spor se nesmi dotknout zakaznika).To ale ignoruje podstatny rozdil mezi regulaci telefonie a Internetu. Nevim, jak presne funguje svet telefonie, ale tipuju, ze tam jsou regulovane poplatky za propojeni a kazdy je povinen se s kazdym spojit minimalne za regulatorem danych podminek. V Internetu nic takoveho neni a kazdy se muze nebo nemusi spojit s kymkoliv, za jakychkoliv podminek. Pokud dva ISP nejsou propojeni primo, tak jde jejich vzajemny provoz pres tranzitni ISP. Je na kazdem ISP, aby si zajisti dostatecne dimenzovany upstramovy spoj k tranzitnimu ISP.
perovat s kymkoli muzuze kdokoli i bez nixu.Peerovat s kymkoliv sice muze kdokoliv i bez NIXu, ale provozovat (treba) 50 nezavislych fyzickych propoju bude vyrazne drazsi a narocnejsi na realizaci, nez kdyz to pujde skrz sdilenou infrastrukturu NIXu.
Takže další odpojený bude Dial Telecom3 ip-86-49-52-9.net.upcbroadband.cz (86.49.52.9) 23.390 ms 23.960 ms 23.937 ms 4 ip-81-27-202-65.net.upcbroadband.cz (81.27.202.65) 23.025 ms 23.228 ms 23.203 ms 5 cz-prg02a-ra2-xe-2-1-0.aorta.net (213.46.172.218) 23.271 ms 23.668 ms 23.651 ms 6 cz-prg-asbr1-be5-dialtelecom.cz (82.119.252.105) 23.667 ms 22.367 ms 22.594 ms 7 master-gw.dialtelecom.cz (212.24.145.50) 22.202 ms 19.415 ms 19.454 ms 8 praha-4d-c1-vl260.masterinter.net (81.31.39.82) 68.538 ms 68.787 ms 68.740 ms
Může mi konečně někdo vysvětlit, proč by měl jeden druhému platit?Proc do toho michas normativni soudy (kdy by co 'mel' delat)? Bud prijmeme predstavu regulace chovani ISP (at uz direktivni ze strany statu, nebo nejakou formu vynucene self-regulace) a pak ma smysl se bavit o tom, jaka by mela byt (normativne) vzajemna pravidla, nebo vyjdeme ze soucasneho neregulovaneho volne-trzniho chovani, a pak takova diskuze nema moc smysl - platit se bude tomu, kdo je v takove vyjednavaci pozici, ze si to vymuze (aniz by k tomu bylo treba nejake 'ideove' opravneni) v ramci platnych zakonu. Druhy mozny uhel pohledu je se na to podivat jako na variantu ultimatum game - pokud vyjdu z defaultniho stavu bez peeringu a napr. zavedeni peeringu vynese (at uz usporama za upstream, nebo kvuli vetsimu zajmu zakazniku skrz lepsi sluzby) jedne strane napr. 100 kKc/m, zatimco druhe strane 150 kKc/m, tak pravdepodobne obe strany pristoupi na peering bez vzajemne kompenzace. Co kdyz ale ten pomer bude treba 20 kKc/m vs 200 kKc/m? Kdybych udelal hrubou analogii s experimentalnimi vysledky z ultimatum game, pak by byla dohoda odmitnuta, pokud by kompenzace pro prvniho byla mensi nez 25-45 kKc/m. Samozrejme, realne je vysledek takove dohody dvou stran vyrazne slozitejsi vec a zavisi na spouste dalsich (i ideologickych) faktoru. Uplne jiny problem je ten, ze 95 % zakazniku jsou ignoranti a tak nebudou reagovat na rozhodnuti sveho ISP, ktere zhorsi jejich parametry komunikace (a to depeering bude asi prakticky ve vsech pripadech, i kdyz v nekterych jen o par hopu a par ms v latenci). Spolu s mezinarodni konsolidaci velkych ISP pak hrozi, ze provoz z jednoho domu do sousedniho zase pujde skrz zahranici a cestou zbytecne nazbira desitky ms latence.
A proč myslíš, že by na tom propoji měl vydělat výrazně víc Master?Ja mluvil obecneji, bez konkretniho prikladu. Ale kdyz uz ses zeptal: Protoze UPC peeruje s Dialtelekomem (predpokladam vzajemne bezplatne), ktery je upstream Masteru (podle whois). Takze UPC je vcelku jedno, zda bude ta data posilat/dostavat skrz peering k Dialtelekomu nebo k Masteru [*], zatimco Master musi platit za dalsi provoz skrz Dialtelekom. [*] kdyby s obema peeroval v NIXu, tak by to v obou pripadech dokonce mozna slo i pres stejnou linku. S Dialtelekomem zrejme peeruje primo, mimo NIX. Mozna je pro nej v takovem pripade dokonce vyhodnejsi hnat traffic tou primou linkou, nez linkou do NIXu, nevim.
Já si spíš myslím, že tihle ISP (O2, UPC), kteří jsou v různých lokalitách v podstatě monopolemTo nevylucuju. UPC je v konkretnich lokalitach podstatne monopolistictejsi nez O2, protoze u DSL je unbundling - pres draty O2 mohou poskytovat pripojeni ruzni poskytovatele, zetimco pres kabel UPC jen UPC.
S Dialtelekomem zrejme peeruje primo, mimo NIX.Tohle je nejspíš důsledek toho, že Dial Telecom před časem koupil část Master Internet a proto zřejmě z minulosti existuje takové propojení.
Tohle mi dopoledne došlo od Masterů (mám u nich dva servery):
Vážený zákazníku,
včera 31. 8. 2011 v době od 22:00 CET došlo u koncových zákazníků UPC ke zpomalení nebo přerušení konektivity do sítě Master Internet. Důvodem bylo zrušení peeringového propoje ze strany UPC, přístup k serverům ze všech ostatních sítí zůstal neovlivněn. Na základě vstřícné komunikace ze strany ostatních partnerů jsme dnes ráno výrazně navýšili alternativní trasy a neprodleně jednáme o definitivním objemu spolupráce. U některých zákazníků UPC lze stále pozorovat částečné zpomalení konektivity, tento nedostatek by však měl být definitivně odstraněn v řádu hodin, nejpozději během zítřejšího dne.
Tímto vyjádřením dementujeme jakékoliv zprávy o tom, že se jedná o důsledek selhání některého z našich síťových zařízení.
Děkujeme za pochopení a omlouváme se za způsobené nesnáze.
Master Internet, s.r.o.
email: info@master.cz
http://www.master.cz/
Pokud si nepřejete zasílat informační sdělení tohoto typu, odškrtněte prosím v zákaznickém informačním systému (master.cz/cis) položku "posílat zprávy emailem".
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli i v budoucnu hodláte uměle omezovat provoz z významných částí české sítě (viz popis včerejších událostí na Lupě, http://tinyurl.com/3u8n5we). Protože pokud ano, musel bych si hledat jiný serverhousing; server u vás nemám pro zábavu a v okamžiku, kdy by nebyl dostupný některému z mých zákazníků, může to pro mě znamenat dost významný problém.
Chápal bych, kdybyste měli technický problém nebo problém s konektivitou. Záměrné škrcení linky nad limity dané tarifem však podle mého soudu neodpovídá smlouvě, kterou jsem s vámi podepsal...
S pozdravem
Jan Jaroš
Jejich pozadavek je logicky a opravnenyJejich požadavek je úplná blbost. Oni (UPC) svým zákazníkům poskytují službu "máte přístup k obsahu na Internetu", tudíž jenom oni mají nést náklady na to, aby zákazník tuto službu dostal v takovém rozsahu, jaký si zaplatil. Protože jenom jim ten zákazník platí. Až budou nabízet tarif "přístup k obsahu na Internetu jenom od těch poskytovatelů, u kterých bylo naše vydírání úspěšné", tak fajn, ale nic takového určitě nenabízí...
Tak kdo tady chce koho vydírat? Jedno bez druhého prostě nemůže fungovat resp. nemá smysl.Ten vztah je symetricky a vzajemny, a proto v konecnem dusledku bude 'vydirat' vetsi mensiho: Kdyz je par obrich 'uzivatelskych ISP' a spousta malych 'obsahovych' ISP, tak 'uzivatelsti' ISP chteji platit za peering, pod zaminkou ze ti druzi by bez nich nemeli business. Pokud by bylo par obrich 'obsahovych' ISP a spousta malych 'uzivatelskych' ISP, tak by naopak za peering platit chteli ti 'obsahovi' ISP (s naprosto symetrickym argumentem). 'Ospravedlnujici' argumenty stranou, v obou pripadech si necha platit ten, ktery je v takove vyjednavaci pozici, ze si to muze dovolit (ze ztrata spojena s depeeringem je pro nej relativne vyrazne mensi, nez pro druhou stranu).
Vuci TIER1 ISP toto plati temer vzdy, zadny "peering zadarmo" s nimi prakticky neexistuje.A oni ti tier1 ISP s nekym (jinym nez tier 1) peeruji? Myslel jsem, ze ti hlavne poskytuji tranzit.
PI/17. Provoz z přípojky člena/zákazníka smí být směrován na cílovou adresu jiného člena/zákazníka pouze po vzájemném odsouhlasení, například na základě vzájemné dohody o peeringu a pouze prostřednictvím protokolu BGP-4 (viz PI/15).Jinak každý z větších operátorů má peering policy, některé jsou méně restriktivní (např. HE) některé více (AT&T, BT).
Trochu si pletete to, co vlastně NIX je (resp. co obecně IXy jsou). Členství v NIXu nikomu nezakládá povinnost peerovat se všemi členy, je to pouze neutrální technická platforma pro propojování (tj. šetříte porty, propojovací kabely atp.).Díky všem za vysvětlení. Tak nějak jsem myslel, že je to jednodušší - že si tam prostě natáhnu kabel a už jsem ISP / poskytovatel obsahu. A ono je to vlastně takové "bratrsvo velikých", kde se všichni můžou nasírat navzájem...
kdo by do takového povinně-volitelného komunismu asi vstoupilMně to nepřijde jako komunismus… Když někudy tečou data, tak proto, že si to někdo přál – a ten někdo je můj uživatel/zákazník (ať už je to člověk sedící doma u počítače nebo provozovatel serveru). A přirozeně mám zájem na tom, aby ta data tekla co nejrychleji a co nejpřímější cestou, protože pak bude můj zákazník spokojený a bude mi platit. Když ten datový tok nebude zvládat moje interní infrastruktura, tak dám svým zákazníkům nějaké limity nebo variabilní poplatky, ale není to důvod, proč rušit přímé propojení s někým jiným. Jiný případ je, když přese mne tečou data z bodu A do B a ani jeden z nich není můj zákazník – ale to teď nechme stranou. Když se bavíme o datacentrech a o ISP pro koncové uživatele, tak vždy mám nějakého zákazníka, který mi platí a jehož data přenáším.
Opravdu nevidim, proc by si firma mela zvysovat vlastni provozni naklady tim, ze bude budovat desitky propoju zdarmaProboha, to je jak do dubu. Oni je přece budují kvůli svým zákazníkům, kteří se chtějí připojovat na ty servery. A není to „zdarma“ jako nějaký dárek Masteru – je to hodnota pro klienty UPC, kteří za ni platí.
Oni je přece budují kvůli svým zákazníkům, kteří se chtějí připojovat na ty servery.Oni to buduji predevsim kvuli zisku. A pokud si mysli, ze maji sanci dosahnout vetsiho zisku tim, ze docasne zrusi peering (i kdyz si tim mozna docasne zvysi naklady na tranzit a mozna jim par uzivatelu kvuli tomu odejde), nebot tim snad primeji Master za nej platit, tak to udelaji.
Podstatne je, kdo si prenos tech dat vyzadal. A to jsou (da se ric vyhradne) zakaznici UPCPrenos tech dat si vyzadaly obe strany - prenos paketu od UPC k Masteru si vyzadali zakaznici UPC (napr HTTP dotazy), prenos paketu od UPC k Masteru (napr. HTTP odpovedi serveru) zas zakaznici Masteru. Do nejake vyssi semanticke souvislosti (ze se jedna o pakety nejakeho jednoho HTTP spojeni iniciovaneho jednou stranou) techto paketu ISP nevidi a ani jim neprislusi ji zkoumat (to je ciste veci koncovych uzivatelu, jaky charakter provozu bude komunikace mezi nimi), nehlede na to, ze pro velke provozy by to bylo technicky nerealizovatelne. Delat jakekoliv analogie s telefoni siti je uplne mimo, ta funguje na dost odlisnem principu (a pri stejnem datovem toku o mnoho radu draz).
prenos paketu od UPC k Masteru (napr. HTTP odpovedi serveru) zas zakaznici MasteruTady ma byt samozrejme 'prenos paketu od Masteru k UPC (napr. HTTP odpovedi serveru)'
Do nejake vyssi semanticke souvislosti…Ta ani není potřeba. Obecně totiž platí, že server sám od sebe nic nedělá a jen čeká na příkazy klientů. Tudíž téměř* všechny přenosy se konají proto, že si je vyžádal uživatel – zákazník UPC – ať už je to stahování filmů, nebo nahrávání fotek na web, nebo hraní online her. Data můžou téct oběma směry, ale děje se tak z vůle koncového uživatele – ne z nějakého vrtochu provozovatele serveru. *) Samozřejmě je možné, že se i počítač v serverovně rozhodne navázat spojení s počítačem koncového uživatele a něco mu tam pošle nebo si od něj něco stáhne – to se týká případů, kdy domácí uživatel provozuje server na svém počítači a role jsou pak prohozené – ale takových případů je minimum a bude to jen zlomek dat, o které se tu jedná.
Ta ani není potřeba. Obecně totiž platí, že server sám od sebe nic nedělá a jen čeká na příkazy klientů.Ono samotne rozdeleni na klienty a servery uz je vyssi semanticka informace. Na sitove vrstve nic takoveho neni. Proc by se vubec mel ISP starat o to, ze na jedne strane jsou nejaky zivy uzivatel u PC, zatimco na druhe strane nejaky server v racku (zvlast, kdyz ani jeden neni jeho primy zakaznik)? On proste presouva kupu Mbps paketu tam a zpatky a necha si za to (at primo nebo neprimo) od nekoho (zdroje nebo cile) platit.
peering mezi sítěmi UPC (pro rezidenční zákazníky, s AS6830) a sítí Master Internet (s AS 24971)
PS: tobyste se mozna divil, kolik lidi si p2p klienta pusti na serveru nekde v hostingu...A já myslel, že v p2p není klient a server, ale peer a peer :).
Zdá se, že jsem jediný, kdo s UPC neměl vážnější problém. Byl jsem přes ně připojený 5 let ve dvou lokalitách, a v pořádku. Nejdříve ve Strašnicích, kde mám takový dojem (tímto si nejsem úplně jistý, zařizoval spolubydla), že UPC právě natáhlo dráty až k nám do baráku z toho vedlejšího. Pár metrů, ale i tak... Pak jsem se přestěhoval do Stodůlek, převod na novou adresu byl technicky i administrativně hotový asi za 3 dny, takže taky v pořádku. Tam jsem to měl něco přes 3 roky, a až na několik málo výpadků bez problémů. Jediný problém byl při výpovědi, kde mě natáhli o jeden měsíc, ale asi jsem jen nečetl smluvní podmínky.
Ale možná jsem jen neměl vysoké požadavky. Chtěl jsem jen stabilní internet za relativně nízkou cenu. A to jsem dostal.
žádná agregace jako u ADSLAgregace tam samozřejmě je. Nebo chceš říct, že UPC dává zákazníkům vyhrazenou linku?
Členové sdružení NIX odpojeni z důvodu neplacení
25. 8. 2009
Včera odpoledne byl z českého peeringového centra Nix odpojen poskytovatel hostingových služeb Master Internet. Dva na sobě nezávislé zdroje blízké sdružení potvrdily serveru Lupa.cz, že k tomuto poněkud nezvykle razantnímu a v ČR zatím ojedinělému kroku vedlo nezaplacení několikrát urgované částky okolo 350 tisíc korun.
Podle oficiálního vyjádření společnosti tvoří peeringové centrum NIX.CZ pouze 1/2 datových toků sítě Master v rámci České republiky. „Veškerá česká konektivita byla v době odpojení vykryta tranzitními linkami, dalšími peeringovými centry a privátními peeringy s našimi partnery, mezi které patří např. Telefonica O2 nebo DialTelecom,“ prohlásil Pavel Křivák z Master Internet. Poskytovatel byl podle něj po několika desítkách minut opět připojen k NIX a celá situace byla ještě téhož dne dořešena.
UPC se jen rozhodlo smerovat data jinudy.Takže UPC poslalo data úzkým hrdlem a způsobilo tak problémy svým zákazníkům (přestože mohlo data poslat jinudy, kde byla šířka pásma dostatečná).
UPC to hrdlo má dost široké...Jsou dvě cesty mezi UPC a Masterem, jedna je OK a druhá z nich obsahuje úzké hrdlo. UPC svým rozhodnutím poslalo ta data tou druhou.
Opinions are like nipples, everybody has one. Some have firm points, others are barely discernible through layers, and some are displayed at every opportunity regardless of whether the audience has stated "I am interested in your nipples" or not.Howgh.
[...] * Tinet reserves the right to terminate the peering at any time with 30 days notice * Tinet may honor legacy peers not entirely matching requirements outlined in here at it's sole discretion. * Any exceptions to this policy will be granted at the sole discretion of Tinet. [...] * All new peerings must be over private links. [...] Applicant announces a minimum of 1,000 fully aggregated routes or equivalent of 50,000 Class-C networks and Applicant's network must share a presence with Tinet in at least four regions in Europe and two regions in the US, out of the regions below. These regions must be linked with redundant dedicated IP backbone capacity of OC192 or higher. Applicants are expected to have a significant customer base in any of the regions and thus carry significant domestic traffic in these regions to match this criterion.
Vzhledem k tomu, že připojení k UPC dělá pouze cca 10 % našich toků, padlo rozhodnutí, že alternativní tranzitní cesty do UPC zpřístupníme pouze na minimum, a to především z toho principu, abychom nezachraňovali zákazníky UPC před praktikami jejich poskytovatele.Zdroj: Proč nebyla Lupa včera dostupná ze sítě UPC?
Ještě doplním, že používání stejných jmen pro registrované i neregistrované má smysl. Např. když jsem na cizím počítači a nechci se přihlašovat, vložím příspěvek jako neregistrovaný „xkucf03“ abych dal najevo, že to je můj komentář, ale zároveň samozřejmě počítám s tím, že ostatní tomu nemusí věřit. Je to vždy každého volba, jak se bude podepisovat. Ale nelze mít oboje – pohodlné přispívání bez přihlášení/registrace a zároveň záruku, že za jednou přezdívkou stojí jeden člověk. Taková rovnice nemá řešení.Anonymita resp. přispívání bez přihlášení má vždy dvě strany – to není chyba ale vlastnost. Svoboda slova je pro mne hodně důležitá, proto jsem rád, že tu možnost anonymních/pseudonymních komentářů je. Zároveň je dobře, že se tu člověk může i přihlásit, když chce, a důvěryhodně se pod svoje texty podepsat. Někdy se v diskusích podepisuji jen jako Franta a pak se někdy stane, že se tam objeví jiný Franta – ale ten člověk má na tohle jméno úplně stejné právo jako já, nikdo si ho nemůže uzurpovat jen pro sebe (od toho jsou registrace). A i kdyby se nějaký anonym podepisoval jako xkucf03, tak s tím nemůžu/nebudu nic dělat, je to prostě jen posloupnost znaků a kdokoli tam může napsat cokoli – maximálně se můžu přihlásit a napsat tam, že ten komentář není můj.
A panove administratori z abclinuxu, jmenovite z klavesnice pana Lubose Dolezala se nechali slyset, ze se jim to resit nechce ;)Žádné "řešit nechce". S vámi se o tom hádáme už nějakou chvíli. Ale mazáním se to řešit prostě nebude. Nebudeme mazat příspěvky jednoho anonyma, když se druhému anonymovi nelíbí.
tak si myslím, že nelze rozumně někomu vyčítat, že píše anonymněJenže "danysek" už tu registraci dokonce má.
OpenID se už o několik diskuzí vedle odsoudilo :/Samo se neodsoudilo, a diskuze „vedle“ jsou často opravdu vedle.
Já tu vidím pouze dva anonymy resp. nepřihlášené uživatele – nějaký „danysek“ není o nic důvěryhodnější než pan „x“Danysek tu nehází idioty (děláním ze sebe idiota, abych byl korektní), v tom je ten rozdíl. Já s Ondrou v lecčems nemusím souhlasit, ale k nadávání mě to ještě nedohnalo, a když se to stane, tak se mu s největší pravděpodobností ještě rád omluvím.
Realita bezneho zivota je ovsem takova, ze pod celou radou uzivanych prezdivek je schovana vyhradne jedna konkretni osoba. A je fuk, zda je dotycny prihlasen nebo ne. Ve slusne spolecnosti se to cti a nikdo zamerne neuziva identitu druheho...Potom ovšem doporučuju přestěhovat se do „slušné společnosti“ a neprudit na Abclinuxu :P.
A projistotu z CR se odstehovat nemam...? :)No pokud nechceš mít kolem sebe jiné než slušné lidi, tak bych pro začátek zkusil Antarktidu.
Mně prostě jen přišlo legrační, když se tu dva nepřihlášení uživatelé hádají, kdo z nich je větší anonymA přitom to, co takto interpretuješ, bylo ve skutečnosti o tom, že někdo skoro nadává do idiotů (říká, že ze sebe dělá idiota) Ondrovi, přičemž někdo je anonym podepsaný jako x (jedno ze šestadvaceti písmen latincké abecedy, pokud jsem na nějaké nezapomněl), a druhý je Ondra, člověk, který se v internetových kruzích pohybuje (a navíc, jako bonus, je registrovaný). Takže podle mě vůbec nešlo o to, jestli je dotyčný registrovaný nebo ne, ale o ten celkový nepoměr urážejícího vůči uráženému, co se týče anonymity. Ale kdo to vidět chce, vidí to sám, kdo ne, neuvidí to stejně.
Vážený pane .., reagujeme na Váš mail ze dne 1.09.2011 ohledně služby UPC Internet. ... Nedostupnost některých webových stránek byla způsobena závadou na straně poskytovatele serverhostingu master.cz. Dle informací od Master Internet by tento nedostatek měl být definitivně odstraněn v řádu hodin. S pozdravem a přáním příjemného dne ... Specialista technické podpory datových služeb UPC...To je svinstvo.
Pokud je to tak, jak to píšete, tak je vše v pořádku, UPC si vážím, po dlouhé době někdo, kdo to má v hlavě vpořádku (ještě Vančura a SA nebo Kaufland a jeho faktury) :) Pokud je jejich služba tak žádaná, že spolu ze svým tržním podílem mohou vidírat obchodní partnery, tak jen kokot by ty prachy nechal ležet na zemi ;) samozřejmě že jim to nemusí vyjít, nebo to je součásí něčeho jiného...
Já zase nestojím o to, abych skrze poplatky datacentru dotoval byznys nějakého ISP pro koncové uživatele, který má pocit, že vydělává málo.Máš namysli Dial telecom?
I když ta situace byla nepříjemná a pocítil jsem ji z obou stran*, tak to má i svůj symbolický význam a v tom stojím za Masterem.To že stojíž za Masterem znamená co? Že by UPC měla mít povinnost s ním (a vůbec každým, kdo má zájem) navázat bezplatný peering? To snad ne.
Az na to, ze za provoz do jinych siti Master taky plati. Ve svete mate desitky tisic siti (autonomnich systemu), prime propojeni ma kazdy jen s hrstkou... Kazdy zacinajici poskytovatel (a je fuk, zda je to rezidentni sit, nebo provozovatel datacentra) zacina tim, ze plati za veskerou konektivitu nekomu jinemu (dva ci vice jinych ISP). S postupem casu se vypracuje do stavu, kdy s jeho siti jsou jine site ochotny provoz vymenovat bezplatne, protoze obema se ten stav vyplati. Rozhodne ale neplati, ze kazdy vymenuje provoz s kazdym zdarma, neni to zadna povinnost - je to o hledani nejake ekonomicke rovnovahy pro obe strany vzajemneho propoje. Ze svet propojovani siti na internetu neni tak jednoduchy, jak Vy si predstavujete dokazuje ostatne i tabulka peeringu na NIXu. Je to cele obchod obou stran, konecne to pochopte...Kecáš kraviny kamaráde, víš kulový co kde platí Master tak tady nedělej chytráka. A vůbec, že Tě z toho už nebolí hlava, opakovat tady dokolečka to samé jak zaseklá deska.
No jo, vy ale nebudete bezny franta uzivatel, kteremu je potreba poradit pomalu i to, kde se zapina pocitac... :)GOTO 272
ignoruje hru trhuNeignoruji. Samozřejmě, že to je všechno na vzájemné dohodě a stát by tady neměl nikomu nic nařizovat nebo zakazovat (tím reaguji i na tvůj dotaz #235).
hodně ideologickyJo, v tom máš pravdu
Jen ještě doplním, že tady o moc nejde – skutečně zajímavé je to u mobilních operátorů, kteří si sami zadělali na problémy a snaží se z toho vybruslit tím, že budou tahat peníze přímo z provozovatelů obsahových webů (Facebook, YouTube atd.).Tak oni by si i tím nasrali do vlastního hnízda, protože i kdyby obsahové weby na toto přistoupily, tak tím jen získají pozici pro to, aby jednoho operátora po druhém zase hezky rychle usadili. Můžou začít od těch menších.
...ani to nemam zapotrebi :) ...protipol jednostranne formulovanemu nazoru k problemu padnul, o nic jineho neslo.Nevšiml jsem si, že by ti šlo o nějaký protipól.
Tiskni
Sdílej: