Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to už nějaký čas, kdy Dan Ingalls zveřejnil demonstrační verzi svého malého projeku SqueakOnJava, což je implementace smalltalkovského virtuálního stroje v Javě. Bohužel od té doby se nedostal ke zveřejnění zdrojových kódů.
Protože se nezdá, že by k jejich zveřejnění mělo brzy dojít, zkusil jsem využít jedné z pozitivních vlastností Javy, kterou zdědila po Smalltalku - čitelný dekompilovaný kód. Binární třídy jsem tedy prohnal programem jad.
Původně jsem měl za to, že Dan vytvořil translator Smalltalku na Javu a nechal kód interpretu vygenerovat podobně, jako se to dělá pro jazyk C. Alespoň se jsem tak odvozoval od nijak oslňující rychlosti výsledného virtuálního stroje. SqueakOnJava je ale zcela samostatná implementace od nuly. Narozdíl od JPythonu, JRuby apod. nepoužívá překlad přímo do bytekódu Javy, ale smalltalkovský bytekód jednoduše interpretuje.
Samotný výstup z jadu není sice dokonalý (neumí si dobře poradit např. se zanořenými třídami či návěstími), ale úprav skutečně mnoho nepotřebuje. Celý tento virtuální stroj má cca 5500 řádků dobře čitelného kódu. Současná implementace má ještě řadu nedostatků. Neumí ukládat image, má problémy se čtením image s jiným endianem, implementuje minimum primitiv apod. Ovšem k puštění a provozování malé MVC image postačuje.
Krom toho, že to jednoho zarytého smalltalkera přinutilo zase jednou pustit Netbeans, to zatím k ničemu užitečnému asi dobré není, ale minimálně pro případ, kdy potřebujete provozovat Smalltalk někde, kde nelze nainstalovat nativní virtuální stroj, to může být v budoucnu dobrý pomocník.
Download: SqueakOnJava.zip
Tiskni
Sdílej:
nejnovější Ingallsův vynález
JRuby nepřekládá do java bytecode.Zatím. Ale chtějí to, bohopytelně z výkonových důvodů.