Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je to už nějaký čas, kdy Dan Ingalls zveřejnil demonstrační verzi svého malého projeku SqueakOnJava, což je implementace smalltalkovského virtuálního stroje v Javě. Bohužel od té doby se nedostal ke zveřejnění zdrojových kódů.
Protože se nezdá, že by k jejich zveřejnění mělo brzy dojít, zkusil jsem využít jedné z pozitivních vlastností Javy, kterou zdědila po Smalltalku - čitelný dekompilovaný kód. Binární třídy jsem tedy prohnal programem jad.
Původně jsem měl za to, že Dan vytvořil translator Smalltalku na Javu a nechal kód interpretu vygenerovat podobně, jako se to dělá pro jazyk C. Alespoň se jsem tak odvozoval od nijak oslňující rychlosti výsledného virtuálního stroje. SqueakOnJava je ale zcela samostatná implementace od nuly. Narozdíl od JPythonu, JRuby apod. nepoužívá překlad přímo do bytekódu Javy, ale smalltalkovský bytekód jednoduše interpretuje.
Samotný výstup z jadu není sice dokonalý (neumí si dobře poradit např. se zanořenými třídami či návěstími), ale úprav skutečně mnoho nepotřebuje. Celý tento virtuální stroj má cca 5500 řádků dobře čitelného kódu. Současná implementace má ještě řadu nedostatků. Neumí ukládat image, má problémy se čtením image s jiným endianem, implementuje minimum primitiv apod. Ovšem k puštění a provozování malé MVC image postačuje.
Krom toho, že to jednoho zarytého smalltalkera přinutilo zase jednou pustit Netbeans, to zatím k ničemu užitečnému asi dobré není, ale minimálně pro případ, kdy potřebujete provozovat Smalltalk někde, kde nelze nainstalovat nativní virtuální stroj, to může být v budoucnu dobrý pomocník.
Download: SqueakOnJava.zip
Tiskni
Sdílej:
nejnovější Ingallsův vynález
JRuby nepřekládá do java bytecode.Zatím. Ale chtějí to, bohopytelně z výkonových důvodů.