Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Je to už nějaký čas, kdy Dan Ingalls zveřejnil demonstrační verzi svého malého projeku SqueakOnJava, což je implementace smalltalkovského virtuálního stroje v Javě. Bohužel od té doby se nedostal ke zveřejnění zdrojových kódů.
Protože se nezdá, že by k jejich zveřejnění mělo brzy dojít, zkusil jsem využít jedné z pozitivních vlastností Javy, kterou zdědila po Smalltalku - čitelný dekompilovaný kód. Binární třídy jsem tedy prohnal programem jad.
Původně jsem měl za to, že Dan vytvořil translator Smalltalku na Javu a nechal kód interpretu vygenerovat podobně, jako se to dělá pro jazyk C. Alespoň se jsem tak odvozoval od nijak oslňující rychlosti výsledného virtuálního stroje. SqueakOnJava je ale zcela samostatná implementace od nuly. Narozdíl od JPythonu, JRuby apod. nepoužívá překlad přímo do bytekódu Javy, ale smalltalkovský bytekód jednoduše interpretuje.
Samotný výstup z jadu není sice dokonalý (neumí si dobře poradit např. se zanořenými třídami či návěstími), ale úprav skutečně mnoho nepotřebuje. Celý tento virtuální stroj má cca 5500 řádků dobře čitelného kódu. Současná implementace má ještě řadu nedostatků. Neumí ukládat image, má problémy se čtením image s jiným endianem, implementuje minimum primitiv apod. Ovšem k puštění a provozování malé MVC image postačuje.
Krom toho, že to jednoho zarytého smalltalkera přinutilo zase jednou pustit Netbeans, to zatím k ničemu užitečnému asi dobré není, ale minimálně pro případ, kdy potřebujete provozovat Smalltalk někde, kde nelze nainstalovat nativní virtuální stroj, to může být v budoucnu dobrý pomocník.
Download: SqueakOnJava.zip
Tiskni
Sdílej:
nejnovější Ingallsův vynález
JRuby nepřekládá do java bytecode.Zatím. Ale chtějí to, bohopytelně z výkonových důvodů.