Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Rád bych v krátkosti představil jednoduchý hudební nástroj, který u nás není obecně moc známý, v současnosti nemá ani svou českou stránku na Wikipedii a dokonce ani oficiální překlad názvu.
Pro tento nástroj se používá několik názvů: tin whistle, penny whistle, clarke whistle, irish whistle nebo jen whistle. V češtině se občas používá název irská flétna, ale tento překlad není moc vhodný, protože irská flétna je trochu jiný nástroj. Nejpříhodnější český název asi je irská píšťala.
Jedná se o jednoduchou malou flétničku s pouhými šesti dírkami, všemi z horní strany. Má specifický zvuk typický pro irskou resp. keltskou hudbu.
Oproti v Česku pro výuku často používané zobcové flétně se liší v řadě ohledů. Předně používá diatonické ladění, což znamená, že je naladěna na určitou stupnici a hraní půltónů mimo tuto stupnici pro ni není úplně samozřejmé. Hrají se buď částečným zakrytím dírek nebo občas jde použít určitou kombinaci zakrytí otvorů píšťaly.
Základní rozsah jsou dvě oktávy a má velmi jednoduchý prstoklad, který je navíc v obou oktávách prakticky stejný (http://www.moceltic.org/images/whistle-fingering-chart.gif). Takže se jedná o technicky jeden z nejjednodušších hudebních nástrojů, což značně usnadňuje hraní irských vypalovaček (http://www.youtube.com/watch?v=0JUtg8uL5rY) a různých typů příkras tónů. Whistle zvládá krásná táhlá legáta, čehož se často využívá. Pro seznámení se zvukem a základními triky doporučuji toto video na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=RfWhAyhA8JE.
Pro fanoušky Star Treku je penny whistle nezbytnost (http://www.youtube.com/watch?v=i5EluFlra2A).
Whistle se vyrábí z kovu, dřeva, plastu nebo jejich kombinace a patří k nejlevnějším hudebním nástrojům (ne nadarmo se jí říká penny whistle). V Česku se lze setkat především s výrobky firmy Clarke (http://www.clarketinwhistle.com/). Sweetone jsou nejlevnější varianta, kterou lze koupit od 150,- Kč. Mají plastový náustek a kovové tělo. Jejich zvuk občas trochu připomíná píšťalu lokomotivy. Original nebo victorian tinwhislte stojí kolem 250,- Kč a přesto, že vypadají trochu jako děravá plechová formička na trubičky se zaraženým dřívkem na jedné straně, mají velmi hezký trochu dýchavičný zvuk.
Nejtypičtější ladění penny whistle je D, což souvisí s tím, že se používala v kapelách společně s houslemi, pro které je tato stupnice díky ladění strun nejpřirozenější. Dále se dá snadno koupit céčková a tím výběr pro našince víceméně končí. Pokud potřebujete jinak laděnou flétnu, budete si ji muset asi koupit v zahraničí nebo vyrobit.
A vyrobit si tento nástroj sám je skutečně jednoduché, takže jsem neodolal a zkusil si jednu také vytvořit. Postačí k tomu jen asi 30cm trubky a kousek dřívka. Podrobné informace naleznete na těchto stránkách: http://guido.gonzato.googlepages.com/whistle.html.
Já vzal první plastovou trubku, co mi padla do rukou a neobtěžoval jsem se sháněním nejvhodnější trubky, takže úplně neodpovídala doporučeným rozměrům (měla 15mm vnitřní průměr a 3mm tlustou stěnu). Tloušťka trubky je problematická hlavně kvůli výšce škvíry v náustku, ale to lze snadno vyřešit zbroušením trubky v této oblasti. Kvůli větší šířce trubky je délka flétny o něco kratší, takže se změní i rozložení otvorů. Pomocí stránky Flutomat jsem se nedobral žádných použitelných výsledků, tak jsem otvory vyvrtal víceméně v poměru k délce a snažil se dolaďovat šířkou otvorů. Při vyvrtání poslední dírky (nejvzdálenější od konce) se na flétně přestaly ozývat spodní tóny. To vyřešilo vytvoření důlků pro prsty, které tak nedají možnost otvorům rušit proudy ve flétně. Po konečném dočištění otvorů se zase přestalo ozývat horní cis. To vyřešilo prodloužení okna.
Výsledná flétna hraje kupodivu poměrně slušně. Co se týče zvuku ani lehkosti hraní na clarka nemá, ale to se může v dalších generacích změnit, trubky mi zbylo ještě dost Ukázka zvuku hotové whislte je zde: http://www.edisk.cz/stahni/07462/penny.mp3_920.13KB.html.
Tiskni
Sdílej:
Že jsem šťoura ... William Wallace a Co byste si počali bez svobody?
Tyhle pistaly vyrabi taky Erik the Flutemaker v USA. A myslim, ze i nekdo v Polsku (kde budou urcite levnejsi).
Jestli si to pamatuju spravne, tak v Polsku se vlastne nevyrabi Penny Whistle, ale Irish Whistle nebo Celtic Whistle apod., presne si to uz nepamatuju. Jeste si jen pamatuju, ze je vyrabi otec a syn a stranky maji myslim anglicky.
= pistalka obecna :D
Tak jestli ty stranky najdes, tak sem hod odkaz. Ja to chvili hledal a nic :(