Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Snad každý si někdy položil otázku, jestli by byl schopen si bez jakýchkoliv civilizačních vymožeností najít primární suroviny a z nich vytvořit základní technické prostředky. Například vyrobit si železo.
Cyrus Smith a jeho společníci to měli jednoduché, podařilo se jim najít zdroj kvalitní železné rudy i uhlí, byli obdařeni potřebnými znalostmi a hlavně byli pouhým výplodem fantazie Julese Vernea. Pokud byste chtěli vědět, jak by podobný pokus dopadl ve skutečnosti dnes v prostředí střední Evropy, a chcete si ušetřit vlastní čas a námahu, můžete se naštěstí podívat na výsledky úsilí jiných. Stačí, když svoji pozornost budete věnovat tomuto dokumentu: Rekonstrukce pravěkého hutnictví železa.
Jedná se velmi dobře zpracovanou práci v rámci středoškolské odborné činnosti, kde autor popisuje, jak se s pomocí rodiny a známých pokusil zrekonstruovat pravěké metody výroby železa. Pro tento účel si dokonce pracně vytvořili milíř, ve kterém si z pěti kubíku dřeva vytvořili dostatek dřevěného uhlí pro svoje pokusy.
Vyzkoušeli několik metod tavby a redukce železné rudy. Přestože postupně získali dostatek zkušeností a potřebný fortel, nelze bohužel jejich výsledky označit za nijak oslňující. Množství metalického železa, které se jim takto podařilo vyrobit, bylo velice malé, což je nutné přičíst především chudé železné rudě, se kterou pracovali. Na druhou stranu, při některých testech použili i kvalitní komerční železorudné pelety a konečné produkty o mnoho lepší nebyly.
I přes chabé výsledky je tato práce velice zajímavá a její přečtení vřele doporučuji.
Zarytí fundamentalisté zajisté namítnou, že příprava dostatečně velkého množství kvalitního tvrdého bukového dřeva (mimochodem, původně u nás tvořily buky až 80% všech stromů, na druhém místě byly jedle) pro pálení v milíři také vyžaduje nějaké nástroje. Alespoň kvalitní kamenná sekera by se hodila.
Zde bych rád odkázal na Ebenův rozhovor s antropologem Jaroslavem Malinou. V něm popisuje, jak se o výrobu kamenné sekery pokoušeli. Oproti původním předpokladům zjistili, že její výroba trvá pouze několik desítek hodin a mají mnohem větší trvanlivost, než se vůbec kdo domýšlel. S jedním kusem původní staré sekery bez známek opotřebení pokáceli již asi 500 statných stromů a nikdo neví, kolik jich poslala k zemi tenkrát.
Kratičké video, jak se do takové kamenné sekery vlastně s použitím křemičitého písku vrtá otvor, můžete najít např. zde: http://www.youtube.com/watch?v=ZIWOf5EfyD0".
Zarytý fundamentalista opět namítne, že provázek na výrobu luku pro vrtání či rozdělání ohně, je potřeba také nějak vyrobit a kdo to třeba v dětství zkoušel, jistě potvrdí, že výroba provazu, který se ihned snadno nepřetrhne, také není úplná prkotina.
I samotné rozdělání ohně je bez jakýchkoliv předem připravených prostředků prakticky nemožné, zvlášť např. v mokrém lese.
Pokud si ale chcete vyzkoušet alespoň něco, pro domácí odlévání kovů je ideální hliník, viz http://www.youtube.com/watch?v=lX6yFQNnk-A. Ten samotný je sice nejrozšířenější kovový prvek v zemské kůře, ale na jeho získání v metalické formě můžeme rovnou zapomenout.
Tiskni
Sdílej:
S mědí by to byl u nás asi opravdu problém, přitom je prakticky nepostradatelná, pokud si k civilizačním výdobytkům chcete přidat i elektřinu (která by se hodila především jako zdroj tepla).
Ale s železem a měděným drátem už je představitelné si vyrobit voltův článek, tím napájet malý elektromagnet, s ním si vyrobit permanentní magnet, s ním generátor atd. . Ale to taky přináší celou řadu otázek. Jak ten drát vyrobit? Jak ho vyrobit dostatečně tenký? Jak ho zaizolovat (lak z pryskyřice a oleje?) atd. atd.
Ještě si k tomu inkoustu vyrobit papír (http://www.lelele.cz/papir.html). Na druhou stranu, tužka píše pořád. Tuha by možná šla vytvořit ze směsi živočišného uhlí, jílu a vosku, ale nezkoušel jsem to.
Jak ten drát vyrobit? Jak ho vyrobit dostatečně tenký? Jak ho zaizolovat (lak z pryskyřice a oleje?) atd. atd.Drát není zas takový problém, ten dělali už ve starověku, většinou prvně kovadlinou s otvorem a potom tažením skrz díry v kameni. U mědi to jde i za studena na kovadlině, jen je třeba čas od času měď ohřát, aby nebyla moc křehká. A na izolaci jde použít opletení vlákny, ostatně opetenní skelnými vlákny se používá dodnes v místech s vysokou teplotou. U rostliných vláken je nutná ještě impregnace, buď asfalt (ještě dnes jdou takové dráty najít ve staých domech) nebo včelí vosk, který je vhodný i pro vysoké frekvnece.
konečné produkty o mnoho lepší nebyly. I přes chabé výsledkyPři hodnocení pokusů tohoto druhu je třeba nezapomínat na fortel neboli tradicí vymakané postupy, o kterých mnoho nevíme, ale které se jistě bylo třeba dost dlouho učit a dovednosti zdokonalovat. Když se do toho pustí pár pokusy archeolog, je to tak trochu ekvivalent toho, kdyby se poprvé postavil párkrát k soustruhu a pak meditoval nad nevalnými výsledky tohoto způsobu obrábění kovů. Co by mu asi na to řekl soustružník s dvacetiletou praxí...
Ach ta sazba... to je tak složité zapnout aspoň dělení slov.
Jinak zajímavé čtení.
Ta pec na chleba není žádná vědaLOL. No jasně. Vždyť v podstatě jde jen o to dosáhnout dostatečnou teplotu po dostatečný čas aby se udělala křupavá kůrka, nespálilo se to a uvnitř to nebylo surové, že? Vlastně jako všude. Háček už je jen v tom jak toho dosáhnout. Našel jsem porůznu všelico i na internetu, ale něco mi přijde docela složité (navíc s jílovou hlínou by to v pískovně také nebylo nic moc) tohle vypadá docela jednoduše (s těma šamotovýma cihlama by to díky přebytku v mém případě bylo trošku jednoduší než s tím jílem
Postavili ji moc při zemi a proto zespodu rychleji vychládala, chleba byl vespod nedopečenýNo a tomu bych se chtěl právě vyhnout. Nač opakovat chyby, které už udělali jiní?
Pokud se jedná o nůž s očekávanou funkčností v délce desítek let, tak drahý nejsou.
Popravdě řečeno jsem nikdy nepochopil, jak někdo může klást dobu železnou do „pravěku“, když v době příchodu železa (2-1 tisícitelí ante) máme vyspělé civilizace, některé v té době byly staré už několik tisíc let. Stačí se podívat, jaké třeba šperky dokázali vytvořit féničané, či kréťané; o starých egypťanech ani nemluvě.
Přičemž tyto starověké civilizace nejprve prodělaly několik tisíc let „doby bronzové“, čili je jasné, že existovalo víc, než dost doby na vytvoření technologických postupů. Představovat si, že někde „lovci mamutů“ vykopali kus rudy a udělali z toho sekyru, je totální ptákovina...
Já se nad tím časovým označení také zarazil, ale v širším označením pravěku jako prehistorie (doby před písemnými záznamy) to sedí. Ostatně se ten výzkum týkal našeho území a v tomto smyslu zde byl pravěk v podstatě až do středověku.
I samotné rozdělání ohně je bez jakýchkoliv předem připravených prostředků prakticky nemožné, zvlášť např. v mokrém lese.Není. Pro toho kdo ví co má hledat a dělat není nutný ani ten špagát. S tím mokrým lesem je to tak - problém je vzdušná vlhkost, když je jí moc, tak to rukama nemusí jít, i když je počasí zdánlivě ok. Na druhou stranu déšť sám o sobě, nebo sníh až tak nemusí vadit. Je to všechno o grifu a pokoře.