plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Svého času byla v Československu přímo legendární kniha Od krystalky k modelům s tranzistory. Název by ale mohl začínat slovy “Od žiletky”, protože existuje konstrukce rádia ještě jednodušší, než je krystalka. Potřebujete k ní v podstatě jen drát, žiletku, kousek tužky a sluchátka. Je to tzv. Foxhole rádio.
Tato konstrukce rozhlasového přijímače se osvědčila především za Druhé světové války v podmínkách zajateckých táborů. Vezmete drát (izolovaný), namotáte z něj cívku se sto dvaceti závity třeba na roličku toaletního papíru. Jeden konec drátu připojíte na jednu stranu žiletky, na tutéž stranu připojíte i anténu, což může být dlouhý drát třeba v plotu tábora. Druhý konec cívky napojíte na uzemnění a na jeden vodič ze sluchátek. Druhý drátek ze sluchátek připojíte na jeden konec tuhy v tužce a druhým koncem tužky hledáte na žiletce místo, kde naladíte důvěryhodnou stanici. Při použití tvrdé nevodivé podložky se zavíracím špendlíkem (sichrhajzkou), na který se pahýl tužky napíchne, je ladění hračka.
Na následujícím videu (anglicky) je celý proces stavby takového přijímače pěkně popsán: http://www.youtube.com/watch?v=skKmwT0EccE
Toto rádio nepotřebuje žádnou baterii či zdroj elektrického proudu, energii pro rozkmitání membrány ve sluchátkách bere z antény, což klade poměrně vysoké nároky na její kvalitu a s krátkým drátkem asi moc neuspějete. Přirozeně hraje velmi tiše a zvuk čistotou moc neoplývá. Pokud nemáte po ruce tužku, nevadí. Rádio může fungovat kupodivu i bez ní, takže po žiletce lze šoupat třeba přímo jackem ze sluchátek, ale funguje tak o něco hůře.
Bohužel v nouzových podmínkách bude samozřejmě asi problém zajistit vhodná sluchátka a pravděpodobně ani sluchátka ukradená z bachařovat MP3 přehrávače nebudou použitelná kvůli nevhodné impedanci. S trochou drátku a magnetem si lze sice sluchátka vyrobit, obávám se však, že vytvořit je dostatečně citlivá, aby šly použít i s tímto rádiem, je již prakticky téměř nemožné.
Pokud neodoláte si takové rádio vytvořit, a nemáte vysokoimpedanční sluchátka, zkuste použít line-in vstup zvukové karty. Na takto zkonstruovaném rádiu se mi podařilo naladit nějaké francouzské rozhlasové stanice v překvapivě poslouchatelné kvalitě.
Tiskni
Sdílej:
Díky za inspiraci
Jinak mám tu knížku "Modely a hračky s tranzistory", není to ona?
Dioda, tranzistor a tyristor, to mi půjčoval spolužák Jinak z tohohle nemám nic, spíš novější literaturu....ale zastávám názor že čim starší, tim lepší. Dřív se počítalo se vším a psalo se o tom, že tranzistor šumí už se člověk dneska nikde nedočte, dřív z toho šla udělat i hlavní výhoda
MLPO_o
Krystalka má být bez baterekJen mě tak napadlo…ona by se nedala použít energie z ostatních frekvencí než ze samotné nosné (vždyť ta anténa toho musí nachytat) jako vstup pro zesilovač? IMHO když se ta obálka zintegruje, tak by to mohlo být hafo energie co by mohlo stačit i na provoz menšího reproduktoru.
Ještě se mi tam líbily jednotranzistoráky napájené usměrněnou nosnouTo je ono. Ale jak se to přesně dělá, to ti nepovím.
dokonce jsem jí udělal facebookový profil, aby se přenesla do 21. stoletíV tomhle směru by jí spíš pomohl kvalitní scan.
zapaloval věci a tejral kocoura