Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Svého času byla v Československu přímo legendární kniha Od krystalky k modelům s tranzistory. Název by ale mohl začínat slovy “Od žiletky”, protože existuje konstrukce rádia ještě jednodušší, než je krystalka. Potřebujete k ní v podstatě jen drát, žiletku, kousek tužky a sluchátka. Je to tzv. Foxhole rádio.
Tato konstrukce rozhlasového přijímače se osvědčila především za Druhé světové války v podmínkách zajateckých táborů. Vezmete drát (izolovaný), namotáte z něj cívku se sto dvaceti závity třeba na roličku toaletního papíru. Jeden konec drátu připojíte na jednu stranu žiletky, na tutéž stranu připojíte i anténu, což může být dlouhý drát třeba v plotu tábora. Druhý konec cívky napojíte na uzemnění a na jeden vodič ze sluchátek. Druhý drátek ze sluchátek připojíte na jeden konec tuhy v tužce a druhým koncem tužky hledáte na žiletce místo, kde naladíte důvěryhodnou stanici. Při použití tvrdé nevodivé podložky se zavíracím špendlíkem (sichrhajzkou), na který se pahýl tužky napíchne, je ladění hračka.
Na následujícím videu (anglicky) je celý proces stavby takového přijímače pěkně popsán: http://www.youtube.com/watch?v=skKmwT0EccE
Toto rádio nepotřebuje žádnou baterii či zdroj elektrického proudu, energii pro rozkmitání membrány ve sluchátkách bere z antény, což klade poměrně vysoké nároky na její kvalitu a s krátkým drátkem asi moc neuspějete. Přirozeně hraje velmi tiše a zvuk čistotou moc neoplývá. Pokud nemáte po ruce tužku, nevadí. Rádio může fungovat kupodivu i bez ní, takže po žiletce lze šoupat třeba přímo jackem ze sluchátek, ale funguje tak o něco hůře.
Bohužel v nouzových podmínkách bude samozřejmě asi problém zajistit vhodná sluchátka a pravděpodobně ani sluchátka ukradená z bachařovat MP3 přehrávače nebudou použitelná kvůli nevhodné impedanci. S trochou drátku a magnetem si lze sice sluchátka vyrobit, obávám se však, že vytvořit je dostatečně citlivá, aby šly použít i s tímto rádiem, je již prakticky téměř nemožné.
Pokud neodoláte si takové rádio vytvořit, a nemáte vysokoimpedanční sluchátka, zkuste použít line-in vstup zvukové karty. Na takto zkonstruovaném rádiu se mi podařilo naladit nějaké francouzské rozhlasové stanice v překvapivě poslouchatelné kvalitě.
Tiskni
Sdílej:
Díky za inspiraci
Jinak mám tu knížku "Modely a hračky s tranzistory", není to ona?
Dioda, tranzistor a tyristor, to mi půjčoval spolužák Jinak z tohohle nemám nic, spíš novější literaturu....ale zastávám názor že čim starší, tim lepší. Dřív se počítalo se vším a psalo se o tom, že tranzistor šumí už se člověk dneska nikde nedočte, dřív z toho šla udělat i hlavní výhoda
MLPO_o
Krystalka má být bez baterekJen mě tak napadlo…ona by se nedala použít energie z ostatních frekvencí než ze samotné nosné (vždyť ta anténa toho musí nachytat) jako vstup pro zesilovač? IMHO když se ta obálka zintegruje, tak by to mohlo být hafo energie co by mohlo stačit i na provoz menšího reproduktoru.
Ještě se mi tam líbily jednotranzistoráky napájené usměrněnou nosnouTo je ono. Ale jak se to přesně dělá, to ti nepovím.
dokonce jsem jí udělal facebookový profil, aby se přenesla do 21. stoletíV tomhle směru by jí spíš pomohl kvalitní scan.
zapaloval věci a tejral kocoura