Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Svého času byla v Československu přímo legendární kniha Od krystalky k modelům s tranzistory. Název by ale mohl začínat slovy “Od žiletky”, protože existuje konstrukce rádia ještě jednodušší, než je krystalka. Potřebujete k ní v podstatě jen drát, žiletku, kousek tužky a sluchátka. Je to tzv. Foxhole rádio.
Tato konstrukce rozhlasového přijímače se osvědčila především za Druhé světové války v podmínkách zajateckých táborů. Vezmete drát (izolovaný), namotáte z něj cívku se sto dvaceti závity třeba na roličku toaletního papíru. Jeden konec drátu připojíte na jednu stranu žiletky, na tutéž stranu připojíte i anténu, což může být dlouhý drát třeba v plotu tábora. Druhý konec cívky napojíte na uzemnění a na jeden vodič ze sluchátek. Druhý drátek ze sluchátek připojíte na jeden konec tuhy v tužce a druhým koncem tužky hledáte na žiletce místo, kde naladíte důvěryhodnou stanici. Při použití tvrdé nevodivé podložky se zavíracím špendlíkem (sichrhajzkou), na který se pahýl tužky napíchne, je ladění hračka.
Na následujícím videu (anglicky) je celý proces stavby takového přijímače pěkně popsán: http://www.youtube.com/watch?v=skKmwT0EccE
Toto rádio nepotřebuje žádnou baterii či zdroj elektrického proudu, energii pro rozkmitání membrány ve sluchátkách bere z antény, což klade poměrně vysoké nároky na její kvalitu a s krátkým drátkem asi moc neuspějete. Přirozeně hraje velmi tiše a zvuk čistotou moc neoplývá. Pokud nemáte po ruce tužku, nevadí. Rádio může fungovat kupodivu i bez ní, takže po žiletce lze šoupat třeba přímo jackem ze sluchátek, ale funguje tak o něco hůře.
Bohužel v nouzových podmínkách bude samozřejmě asi problém zajistit vhodná sluchátka a pravděpodobně ani sluchátka ukradená z bachařovat MP3 přehrávače nebudou použitelná kvůli nevhodné impedanci. S trochou drátku a magnetem si lze sice sluchátka vyrobit, obávám se však, že vytvořit je dostatečně citlivá, aby šly použít i s tímto rádiem, je již prakticky téměř nemožné.
Pokud neodoláte si takové rádio vytvořit, a nemáte vysokoimpedanční sluchátka, zkuste použít line-in vstup zvukové karty. Na takto zkonstruovaném rádiu se mi podařilo naladit nějaké francouzské rozhlasové stanice v překvapivě poslouchatelné kvalitě.
Tiskni
Sdílej:
Díky za inspiraci
Jinak mám tu knížku "Modely a hračky s tranzistory", není to ona?
Dioda, tranzistor a tyristor, to mi půjčoval spolužák Jinak z tohohle nemám nic, spíš novější literaturu....ale zastávám názor že čim starší, tim lepší. Dřív se počítalo se vším a psalo se o tom, že tranzistor šumí už se člověk dneska nikde nedočte, dřív z toho šla udělat i hlavní výhoda
MLPO_o
Krystalka má být bez baterekJen mě tak napadlo…ona by se nedala použít energie z ostatních frekvencí než ze samotné nosné (vždyť ta anténa toho musí nachytat) jako vstup pro zesilovač? IMHO když se ta obálka zintegruje, tak by to mohlo být hafo energie co by mohlo stačit i na provoz menšího reproduktoru.
Ještě se mi tam líbily jednotranzistoráky napájené usměrněnou nosnouTo je ono. Ale jak se to přesně dělá, to ti nepovím.
dokonce jsem jí udělal facebookový profil, aby se přenesla do 21. stoletíV tomhle směru by jí spíš pomohl kvalitní scan.
zapaloval věci a tejral kocoura