Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nezapomeňte si zapnout zvuk. Trochu lépe si rozumí s Chrome než s Firefoxem, hlavně pokud jde o tisk výpisu na skutečnou tiskárnu. Mazání znaků dálnopis nepodporuje, pokud uděláte překlep, můžete nechat ignorovat poslední znak napsáním #
. Zavináč pak ignoruje celý řádek. Místo cd
se ještě používalo chdir
. Pomocí kolečka myši si můžete papír posouvat.
Pokud si chcete vyzkoušet, jak se s dálnopisem programovalo v C, Assembleru a Fortranu, stránky původního emulátoru nabízí pár příkladů: http://aiju.de/code/pdp11/programming.
Nejedná se o dokonalou emulaci dálnopisu ASR-33. Pokud vás tyto stroje zajímají více, CuriousMarc nedávno na Youtube zveřejnil několik videí s rekonstrukcí jednoho z nich.
Mimochodem, víte, proč má v ASCII znak DELETE kód 127? Všech sedm bitů tohoto čísla je nastaveno na jedničku, takže když jste zapisovali na děrnou pásku nebo štítek a díra reprezentovala jedničku, zápisem DELETE přes poslední znak jste jej celý přerazili. Při čtení pásky se pak kód 127 ignoroval.
Tiskni
Sdílej:
jojo :D :D prej coto jako hraju za střílečku tak řikám že wumpuse :O :O :D :D
si jako nedovedu přectavit že tenkrát taková hra jako někoho mohla vubec bavit :O :O
chdir /usr/games wump
ed
u).
Dálnopis (tty) byl přístroj, který dekóduje sériovou komunikaci (Baudův kód, „sériový port“) a tiskne ji a také odesílá data z klávesnice. Mívá možnost záznamu/čtení/odesílání dat z děrné pásky.