Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Zdravim,
zacalo mne zajimat, co jsou to embedded systemy s linuxem. Google.define mi vesmes povedel, ze se jedna o jednoucelove pocitace, nebo treba PDA, mobily, proste takove "jednodussi pocitace" (nebijte me za diletantsky vyklad ). Chtel bych se o tom neco vic dozvedet...
Konkretne by me zajimalo, jak vyrobit neco s mikroprocesorem, nejakou pameti, displejem a schopnosti ovladat elektromotory, elektromagnety a podobne kravinky. Chtel bych, aby to bezelo na linuxu a daly by se pro to vytvaret programy v C/C++ (alespon nejak omezene). Jsem ochoten do toho investovat cas i penize.
Z techto predpokladu ja splnuji pouze to, ze umim C++ a jsem ochoten se (trochu) vrtat v kernelu.
Nevim, jestli moje predstava neni uplne zcestna ?
Mohl by mi nekdo doporucit nejakou dobrou knihu o embedded systemech nebo necem podobnem - proste si chci vyrobit vicemene jednoucelovy "maly" pocitac s linuxem a C++.
Letos zacinam na elektrotechnicke stredni skole, takze doufam, ze s vlastnim pajenim a sestavovanim nebudu mit az takove problemy - jde mi o to, JAK to sakra dat dohromady "and make it working"
Nevadi mi (nebo spise uvitam) anglicke knihy...
Tiskni
Sdílej: