Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Cely pocitac si stavim sam. Situace na Irskem trhu pocitacovych kompoment je ponekud zoufala. Zadne shopy jako Alzasoft, Czechcomputers nebo Mironet. Jediny rozumny obchod s pocitacovymi komponenty je elara.ie v Dublinu. Dal tu existuje cela rada assembleru, napriklad PC World, ale ty dodavaji jen hotova PC + velice omezeny pocet kompoment.
Ceny v Elare jsou docela rozumne, v porovnani s Cechami asi o 20% vyssi. Puvodne jsem chtel nakoupit vetsinu komponent v Cechach, abych usetril, ale vem to des. Dalsi cesta muze byt vylet do US spojeny s nakupovanim (i dalsich veci). Takze stavim pocitac z kompoment porizenych v Irsku.
Dual core procesor nepotrebuji, jeho prinos je sporny a cena mnohem vetsi. Chci hlavne herni PC, tomu jsem podridil vyber kompoment. Dale potrebuji, aby se PC dalo dobre rozsirovat. Planovana zivotnost 4 roky.
Uvazoval jsem o chipsetu od Intelu a Core Duo, ale rozdil mi vychazi 150 euro pri absenci SLI, takze neni co resit.
Takze muj vyber:
Resil jsem nekolik problemu.
Tiskni
Sdílej:
jinak bych šel raději do toho Core 2 Duo, výkon je trochu jinde oproti Athlonu 64 a stabilita taky
Co je na Athlon 64 nestabilního?
A podle Readers' Digest jsem vylosovaný šťastlivec...
Nemohl jsem odolat :). Mimochodem, dnes opět přišel podobný dopis jako Rimmerovi mému otci. Už dlouho jsem se tak nepobavil. Obsahoval i dva příběhy ze života, ve kterých nešťastní jedinci neodpověděli a teď si rvou vlasy :).
vyborne pretaktovatelny C2Dkazdy rozumny clovek uz snad prestal nahanat megahercíčky, ci nie? cez 5 rokov fungujem na 1,2GHz Thunderbirde a nie je to pre mna ziadna prekazka, nerozumiem komu nemozu stacit dnesne procesory strednej triedy... (nepocitame gentoo, hej?)
nerozumiem komu nemozu stacit dnesne procesory strednej triedy...Hráčům
a akorát dáváš peníze ČEZUZase někdo, kdo spal při hodinách fyziky?
Ad 1. Souhlas, je to dáno tím, že řadič pamětí není na desce, ale v procesoru.
Ad 2. Ano, ale procesory pro AM3 budou podporovat DDR3 i DDR2 paměti.
Ad 3. To je hodně diskutabilní argument, takhle byste mohl skončit u Socketu A… :-) Veškeré poznatky z předchozích revizí jader pro 939 se samozřejmě promítají i do nových modelů pro AM2. Navíc by některá rozšíření, např. AMD-V, měla AFAIK být k dispozici jen u modelů pro socket AM2.
Ad 4. Tohle se týká převážně starších revizí procesorů, právě verze pro AM2 by s tím obecně problémy mít neměly. Jinak výraz "problémy" neznamená, že by to nefungovalo, ale že paměti běží na nižší frekvenci, než by mohly samostatně.
Takže já bych naopak upřednostnil AM2.