Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Včera jsem napsal bezcitný, zlý a krutý článek namířený proti monu. Dnes budu pět ódy. I když stále jenom trošku Co mě k tomu přivedlo?
Inu, pociťuji jistou nespokojenost s přehravečem Beep Media Player, který používám. Zkoušel jsem Amarok, ale ten mě nijak nenadchl. Moc velké, o nic příjemnější na ovládání.
Dnes jsem povolal všechny zálohy do boje a nainstaloval Muine Music Player. Dalo to práci, závislostí je sice nemnoho (nesplněných distribučními balíčky), ale i to chvilku trvá. A ono to funguje.
Jaké jsou mé první dojmy? Inu, přehravač je to hezký. Jednoduchý. Pravda, náročnost na hardware tu jistá je (ach, té paměti…), ale něco se obětovat musí. A konečně, počítač mám proto aby mi život usnadňoval, nikoliv proto abych já něco usnadňoval počítači.
Co to tedy umí? Jak říkám, přehravač je prostý. Nabízí jedno běžné menu, pět tlačítek (a jedno na hlasitost) a pak už jen playlist a informace o právě přehrávané skladbě. V menu toho moc není. Vlastně jen funkce co nabízejí ta tlačítka a pak jenom důležitá funkce na importování skladeb do knihovny. Vyberete složku, pic, a máte ji tam.
Přehrávat začnete tím, že vyberete skladbu nebo album. Přehravač se snaží poctivě stáhnout obaly s Amazonu, celkem se to i daří. Příjemná funkce. Neříkám, že to Amarok neumí. Čudlík na vybrání skladby vám otevře jejich seznam s jedinou lištou na vyhledávání. Nic víc, co také? To samé, jenom s jednotlivými alby, dělá překvapivě čudlík na přehrávání alb.
Vyhledáte, vyberete a ono to hraje. Zatím se mi to líbí.
Pravda, je tu vážná chyba. Nemůžete si jen tak vybrat skladbu uloženou někde na disku a přehrát ji. Musíte všechno naimportovat do knihovny, která se asi docela rychle stane nepřehlednou. A určitě nechcete všechno importovat do knihovny. Ale na to možná stačí jiný, méně komfortnější přehravač. Třeba XMMS nebo Amarok.
Screenshot je nezmenšený, velký, takže dnes pouze odkaz.
Tiskni
Sdílej: