Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Takže dneska updatovali na KDE 3.4.2 i ve Fedoře. Je vám to dost rychlé? Mohli to do fedora-announce-listu aspoň poslat jako jeden kus.
Yuhů testoval, Jan Brašna testoval.
Jejich závěry jsou takové, že v oblasti podpory standardů se změnila jen podpora průhledných PNG a oprava jednoho CSS bugu :-) Jinak (prý) vůbec nic. Akorát to má nové ovládání které z pülky vypadá jak Firefox a z druhé půlky nějaký úchylný mix Safari a Opery. Tak se zdá, že Microsoft protentokrát opět nezklamal.
Pro přehrávání filmů a videí na Linuxu používám od samého počátku Xine. Xine bylo nainstalované v Mandraku, bylo ve Slackwaru a s klidem ho používám. Nemám s tím jediný problém. Vše co jsem kdy přehrát chtěl mi to přehrálo. Nemám problém se závislostma na GTK 1.2, nemám problém s DVD menu. Jsem prostě zcela spokojený uživatel. Pakliže se mi nelíbí GUI obsažené přímo v Xine, mám tu mnoho pěkných rozhraní.
A teď mi tedy vysvětlete, proč tolik lidí používá jakýsi Mplayer a ještě naznačují, že je lepší než Xine? Upřímně to nechápu.
Sice je tohle spíš klasický dotaz, ale přeci jen to dám sem, do blogu. Totiž, zajímalo by mě, jestli někdo z vás zkoušel nějakým způsobem v Linuxu rozchodit hru Operace Flashpoint. Samozřejmě jsem hledal v Googlu, ale výsledky mi přijdou hodně rozpačité.
Nejsem si podle toho jist, jestli to má vůbec cenu nějak zkoušet nebo ne. Docela rád bych právě tuhle hru nějak rozchodil, pokud s tím někdo má zkušenosti, pomohlo by mi to (ideální by to bylo samozřejmě včetně Resistance :-)).
… to už víme. Přeci jen, takové věci jako výchozí modrý vzhled (husné to tedy je i nemodré, ale tou modrou to dorazili) Windows XP nebo ,,ocelový`` vzhled jejich kancelářského balíku, to je silná káva i na takové grafiky od KDE (ačkoliv jsou pokud jde o hnusné věci světovou špičkou). Ovšem nově ohlášeným jménem příští verze Windows Microsoft opět překonal všechny hranice nevzhlednosti a nevkusu a dobyl tak pro lidstvo v této oblasti další pokrok.
Není to žádné tajemství, že lidé Linux a Unix kritizují. Drtivá většina kritiky ovšem přichází z řad lidí, kteří nečtou manuály. Proto také jejich kritika nestojí za nic, omílá již stokrát omleté a nestojí za to brát ji v úvahu. Dělají ovšem chybu, což je škoda. Velká škoda, protože i k nenávidění Unixu existuje manuál a to velmi dobrý manuál, i když dnes již trochu zastaralý. Je to velkolepá The Unix-Haters Handbook (všimněte si adresy odkazu, našel bych samozřejmě jiné, ale tento se mi líbil nejvíc :-)). Nicméně, je pravděpodobné, že průměrný kritik Unixu po jejím přečtení zjistí, že je na tom ještě mnohem hůř :-)
Doufám, že se dobře bavíš, když mi ta pitomá lampa svítí přímo do okna a kazí mi výhled na měsíc, blbečku.
Vypadá to, že jedna z nejpitomějších a nejprotivnějších věcí z Windows si hledá svoji cestu do GNOME. Stojí proboha někdo z vás o to, aby mu po desktopu jako krysy z díry vylézaly nějaké panýlky s upozorněním, že na jihu Mongolska došlo k náhlé změně počasí? Pryč s tím.