Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Pro připravovanou linuxovou akci, která se bude konat v Praze 2. a 3. prosince, hledám šoumeny. Co by měl takový šoumen dělat? No samozřejmě šou.
Cílem je ukázat těm úplně nejběžnějším lidem, že GNU/Linux umí být přítulný, zábavný a není třeba se ho bát. Úkolem šoumena bude v kratičkém bloku předvést použití jeho oblíbeného programu, pokud možno programu, který zná a používat umí.
Jednotlivé sekvence sestavíme do dvou bloků. První se bude jmenovat domácí kancelář a druhý multimedia. Každý z bloků bude trvat 90 minut. Chtěl bych, aby to bylo zábavné, žádné hluboké seznámení s programem, ale blesková ukázka. Typický scénář: Někdo vyfotí publikum digitálem, připojí jej na počítač a stáhne fotku, nějak ji uploadne na web. Druhý přijde, vezme tu fotku a ještě druhou a huginem z ní udělá panorama. Přijde třetí a v gimpu prožene fotku filtrem old_photo. Přijde čtvrtý a otevře připravený dokument - Zpráva o stavu šou, vloží tam fotografii. Samozřejmě nebudu se bránit tomu, aby to všechno udělal jeden člověk a nebo naopak, aby jeden popisoval a druhý činnosti předváděl.
Takto bychom měli pokrýt běžné věci, editaci textu, grafiku, určitě iPod, protože to je prostě fenomén. Nahrávání z TV karty, vstup na účet do banky, příjem a odeslání emailu,... prostě co nás napadne a co seženeme lidi.
Jaké jsou požadavky na šoumena? Vesměs žádné. Znalost tématu, které předvádí, souhlas s tím, že akce bude streamována a nahrávána, a schopnost reprezentovat Linux, tudíž nevypadat jako bezdomovec z hlavního nádraží. Existuje nepatrné riziko, že z akce natočí reportáž televize a nebylo by dobré, aby ve videoarchivu měli pod klíčovým slovem linux nějakého váguse.
UPDATE: V odpovědi na pár dotazů co jsem dostal. Neočekává se, že šoumen přijde v obleku. To rozhodně ne. Ale akce je směřována z komunity směrem ven a proto by měla mít úroveň a reprezentovat komunitu solidním způsobem.
Tiskni
Sdílej:
nejakejma kozama virtualnima;)tak zle na tom snad jeste nejsem, takze to hodlam povazovat za urazku.
"kdybys ukázala i víc, určitě by se zvednul zájem" - možná by se někomu zvedlo i něco jného :o)
Držim palce, jako divák se rád stavím.
Znate nekdo v Praze nejaky hostel nebo proste levne ubytovani pro lidi, kteri budou chtit na akci prijet na oba dny?Otázkou je co je levné. Jinak na Masarykově koleji bývalo hotelové ubytování za 700,- na noc. Pro rodiné příslušníky studentů byla cena myslím poloviční, tak by se třeba dali domluvit nějaké slevy. I když mě tato cena nepřijde nejlevnější, ale nic jiného mě nenapadá...