Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).
Ahoj všichni, už to je dlouho co jsem naposledy vystrčil hlavu a řekl "ahoj", a teď je to prozměnu s nádechem konce.
Plánuji opustit místo lídra Arch Linuxu a předat pochodeň. Důvod je takový, že nemám čas věnovat se vedení projektu takového rozměru, jakým je Arch Linux, a Arch si zaslouží někoho kdo ho mít bude. Potřebuje tvrdou práci, potřebuje sjednocení a také potřebuje ve vední někoho, kdo mu může obětovat spoustu času.
Je to velmi úspěšný projekt, a rád bych byl dále jeho součástí, ale již ne jako lídr. Arch překonal všechny mé představy a očekávání, které jsem si v roce 2001 zakládal a myslím si, že je zralý na to, aby mou pozici převzal někdo jiný, který rozšíří tyto cíle a který bude udávat budoucnost téhle distribuce.
Dal jsem tomu opravdu hodně a na základě věcí, všech možných kompetencí, iniciativ a přání, chtěl bych předat vedení Aaronu Griffinovi, též známému jako Phrakture na IRC a fórech.
Je to dobrej "týpos" a má čas potřebný pro projekt jako je tento. Prosím přidejte se ke mně a přivítejme ho jako našeho nového Archci Pána .
I když se budu dále účastnit diskuzí a dalších věcí okolo Archu, cítím tohle jako čas na to říct: "Sbohem," přinejmenším jako lídr. Stále tu budu jako hlavní cheerleader Archlinuxu, ale již ne jako jeho visionář.
Vývojářům a komunitě: Mnohokráte vám děkuji. Pomohli jste postavit něco, co změnilo můj život v mnoha směrech a vzpomínám na ty roky se slabostí a obdivem, stále trochu nedůvěřivě ke všemu tomu talentu, který se zformoval okolo Arch Linuxu. Máme být na co hrdí.
Děkuji všem za posledních 6 let a těším se na světlé společné zítřky.
- Judd
zdroj: Arch
Tiskni
Sdílej:
proc?Pre istotu
Já už nějakou dobu používám vlastní patch initscriptů, který hezkým arch-like způsobem umožňuje využití WPA, aniž by bylo nutné byť jen sáhnout na síťové profily. Mám tam jeden konfigurační soubor /etc/conf.d/wpa
, přidá se cca 10 řádků do /etc/rc.d/network
a je vymalováno.
Ale tohle už asi řešil (a vyřešil) každý, kdo wpa používá, takže to nejspíš není podstatné.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějaký srcpac
, což má být pacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek a musím říct, že na rozdíl od srcpac
můj skript funguje.
Aha, to jsem si nevšiml. Ale když je to tak, už by měl možná konečně fungovat. Když mi u poloviny balíčků tvrdí, že je nenašel ve /var/abs, a při přivní takové chybě vždy skončí, je to trochu podivné. Má bug buď v oddělování čísel verzí od názvů nebo v parsování PKGBUILDů a hledání verzí v nich.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějakýHm, tak ještě nasadit USE flagy a pomalu tu máme druhý Gentoosrcpac
, což má býtpacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek
No ale proč ne? Když má někdo nějaké Core 2 Duo, možná by nemusel chtít systém zkompilovaný pro Pentium Pro...
U X-serveru mi překompilování zvýšilo framerate u OpenGL cca o 10%. A to mám pouhé Pentium M.