Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Zdravim
Mám hroznou smůlu. Jsem rád, že mám v práci vcelku funkční Linux, jsme rád že mě nikdo neomezuje v jeho používání, ale strašně se naštvu, když ke mě někdo přijde, že něco potřebuje a Linux se rozhodne že fungovat přestane. Typicky to bývá něco s OpenOffice.org, jindy zase nemám zaveden ovladač pro SCSI vypalovačku, teď se pro změnu K3B rozhodlo že nebude fungovat. Nejprve jsem neměl patřičná práva na device, tak jsem je nastavil. Zkouším znova, přidal jsem asi 40MB dat z NFS disku a můj kopmp začal zuřivě hrabat na disku, skoro nešlo hejbat myší, no konec, musel jsem to resetovat. A aby toho nebylo málo, tak na druhý pokus s překopírováním dat na disk se místo otevření vypalovacího dialogu k3b zasekne. Musel jsem najít v záložkých seriál o vypalování v konzoli co je na rootu, vytvořil jsem ISO image a při pokusu o vypálení to skončilo nějakou trapnou chybou s miliónem čísel. Asi na tom rwčku bylky data nebo co. Nakonec mi to cdčko vzal z rukou kolega s woknama a za 2 minuty to bylo hotový.
Jak pak mám žákům ukazovat ten pěkný Linux, když mě naštve zrovna když nějaký žák přijde a něco potřebuje. Grrrr...
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
cdrecord
musí dostat všechny parametry z příkazové řádky, což nemusí každému vyhovovat. Přímo přes něj jsem pálil jednou, když mi nešla grafika, a úplně triviální to nebylo.
Takže používám K3B, v poslední době zcela bez problémů (u starších verzí jsem zažil problémy s právy nebo se zbytečným požíráním času procesoru).
Jenže cdrecord
musí dostat všechny parametry z příkazové řádky, což nemusí každému vyhovovat. ...
Není pravda. Podívej se do /etc/default/cdrecord – tam napíšeš defaultní volby a pak vypaluješ jen "cdrecord obrazek.img"
Já tam mám: CDR_DEVICE=teac CDR_SPEED=24 CDR_FIFOSIZE=4m teac= ATA:1,0,0 -1 -1 burnfreep.s.: mam Debian