Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Moc filmům nedám, takže když už se na nějaký koukám podruhé, je to událost. A protože jsem už asi měsíc doma, práce neschopen, s dost převráceným denním rytmem, nemohl jsem si nechat uniknout v sobotu hluboko v noci na ČT1 Avalon.
Poznámka pro milovníky filmů: nechoďte na mne s tím, že televize je na dvě věci. Já mám taky radši knihy v šité vazbě a na těžkém papíře, ale neodmítám proto apriori paperbacky. A na filmy opravdu koukám minimálně.
Ten film už jsem jednou viděl, ovšem ne celý – je totiž divný. A není divu, když je pod ním podepsaná taková spousta žaponců. Jejich fantastika je přinejmenším nezvyklá. A obdivuhodná.
Nehodlám tady pitvat příběh, herecké obsazení ani další věci, vizte IMDB. Tamnímu komentáři Brilliant, but not for everyone jenom těžko můžu konkurovat. Trochu mě naštval český překladatel: rozdělení hry Avalon do několika úrovní – tříd (class) je postaveno na roveň povolání hráče, jež je v anglickém RPG slovníku též označováno slovem class. Trochu podivný je i biskup, což je zřejmě jednak jedno z možných povolání (pardon, tříd), jednak jakýsi speciální enpísák. Možná tenhle zmatek byl autorský záměr? Nevím, nejsem náročný divák, nemůžu pět oslavné ódy, vynášet autory do nebes ani komponovat grandiózní poémy. Jenom se mi to prostě líbilo.
Nad čím se ovšem rozplývám ještě teď je hudba. Závěrečná operní scéna je prostě kolosální, jen tak mimochodem tam umře člověk, ale výkon symfonického orchestru s operním sborem a úžasnou BBW sólistkou mě připoutal ke gauči líp než personál psychiatrického oddělení. Ten motiv i zpěv samý jsou samozřejmě slyšet už dřív, ale tady na konci je zkrátka strhující. Nadšení.
Tolik máj tů cenc, ale jako správný filmový barbar se nemůžu vyhnout následujícímu výkřiku do tmy: zatímco na Matrix se nedá koukat jinak než jako na přiblbou střílečku, Avalon je perfektní scifárna, náladovka, která je stoprocentně konsistentní i ve chvíli, kdy se nad ní snažíte přemýšlet. Za to polsko-japonskému autorskému týmu obrovský dík.
Drobný hudební přílepek bez dalších slov: Clannad – The Other Side, I Will Find You, Níl sé'n lá, Newgrange, Seanchas, A Bridge (That Carries Us Over)…
Tiskni
Sdílej: