Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Moc filmům nedám, takže když už se na nějaký koukám podruhé, je to událost. A protože jsem už asi měsíc doma, práce neschopen, s dost převráceným denním rytmem, nemohl jsem si nechat uniknout v sobotu hluboko v noci na ČT1 Avalon.
Poznámka pro milovníky filmů: nechoďte na mne s tím, že televize je na dvě věci. Já mám taky radši knihy v šité vazbě a na těžkém papíře, ale neodmítám proto apriori paperbacky. A na filmy opravdu koukám minimálně.
Ten film už jsem jednou viděl, ovšem ne celý – je totiž divný. A není divu, když je pod ním podepsaná taková spousta žaponců. Jejich fantastika je přinejmenším nezvyklá. A obdivuhodná.
Nehodlám tady pitvat příběh, herecké obsazení ani další věci, vizte IMDB. Tamnímu komentáři Brilliant, but not for everyone jenom těžko můžu konkurovat. Trochu mě naštval český překladatel: rozdělení hry Avalon do několika úrovní – tříd (class) je postaveno na roveň povolání hráče, jež je v anglickém RPG slovníku též označováno slovem class. Trochu podivný je i biskup, což je zřejmě jednak jedno z možných povolání (pardon, tříd), jednak jakýsi speciální enpísák. Možná tenhle zmatek byl autorský záměr? Nevím, nejsem náročný divák, nemůžu pět oslavné ódy, vynášet autory do nebes ani komponovat grandiózní poémy. Jenom se mi to prostě líbilo.
Nad čím se ovšem rozplývám ještě teď je hudba. Závěrečná operní scéna je prostě kolosální, jen tak mimochodem tam umře člověk, ale výkon symfonického orchestru s operním sborem a úžasnou BBW sólistkou mě připoutal ke gauči líp než personál psychiatrického oddělení. Ten motiv i zpěv samý jsou samozřejmě slyšet už dřív, ale tady na konci je zkrátka strhující. Nadšení.
Tolik máj tů cenc, ale jako správný filmový barbar se nemůžu vyhnout následujícímu výkřiku do tmy: zatímco na Matrix se nedá koukat jinak než jako na přiblbou střílečku, Avalon je perfektní scifárna, náladovka, která je stoprocentně konsistentní i ve chvíli, kdy se nad ní snažíte přemýšlet. Za to polsko-japonskému autorskému týmu obrovský dík.
Drobný hudební přílepek bez dalších slov: Clannad – The Other Side, I Will Find You, Níl sé'n lá, Newgrange, Seanchas, A Bridge (That Carries Us Over)…
Tiskni
Sdílej: