Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Moc filmům nedám, takže když už se na nějaký koukám podruhé, je to událost. A protože jsem už asi měsíc doma, práce neschopen, s dost převráceným denním rytmem, nemohl jsem si nechat uniknout v sobotu hluboko v noci na ČT1 Avalon.
Poznámka pro milovníky filmů: nechoďte na mne s tím, že televize je na dvě věci. Já mám taky radši knihy v šité vazbě a na těžkém papíře, ale neodmítám proto apriori paperbacky. A na filmy opravdu koukám minimálně.
Ten film už jsem jednou viděl, ovšem ne celý – je totiž divný. A není divu, když je pod ním podepsaná taková spousta žaponců. Jejich fantastika je přinejmenším nezvyklá. A obdivuhodná.
Nehodlám tady pitvat příběh, herecké obsazení ani další věci, vizte IMDB. Tamnímu komentáři Brilliant, but not for everyone jenom těžko můžu konkurovat. Trochu mě naštval český překladatel: rozdělení hry Avalon do několika úrovní – tříd (class) je postaveno na roveň povolání hráče, jež je v anglickém RPG slovníku též označováno slovem class. Trochu podivný je i biskup, což je zřejmě jednak jedno z možných povolání (pardon, tříd), jednak jakýsi speciální enpísák. Možná tenhle zmatek byl autorský záměr? Nevím, nejsem náročný divák, nemůžu pět oslavné ódy, vynášet autory do nebes ani komponovat grandiózní poémy. Jenom se mi to prostě líbilo.
Nad čím se ovšem rozplývám ještě teď je hudba. Závěrečná operní scéna je prostě kolosální, jen tak mimochodem tam umře člověk, ale výkon symfonického orchestru s operním sborem a úžasnou BBW sólistkou mě připoutal ke gauči líp než personál psychiatrického oddělení. Ten motiv i zpěv samý jsou samozřejmě slyšet už dřív, ale tady na konci je zkrátka strhující. Nadšení.
Tolik máj tů cenc, ale jako správný filmový barbar se nemůžu vyhnout následujícímu výkřiku do tmy: zatímco na Matrix se nedá koukat jinak než jako na přiblbou střílečku, Avalon je perfektní scifárna, náladovka, která je stoprocentně konsistentní i ve chvíli, kdy se nad ní snažíte přemýšlet. Za to polsko-japonskému autorskému týmu obrovský dík.
Drobný hudební přílepek bez dalších slov: Clannad – The Other Side, I Will Find You, Níl sé'n lá, Newgrange, Seanchas, A Bridge (That Carries Us Over)…
Tiskni
Sdílej: