Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nedávno jsem psal, jak si hraji s rozcházením FreeBSD na své PC. Výsledek byl, že se mi povedlo zprovoznit prakticky vše co jsem potřeboval. Ale nenabízelo mi to nic navíc, a také to bylo děsně pomalé, a k tomu se mi ještě nepodařilo donutit můj cdma modem pracovat vyšší rychlostí jak 256 kb/s.
Systém je to určitě velmi zajímavý, má spoustu dobrých vlastností, ale pro domácí použití je lepší GNU Linux.
Alspoň si zase po delší době udělám pořádek na disku . Těm kdo plánují *BSD systém vyzkoušet přeji hodně štěstí, a věřím že se vám systém bude líbit, ale stějně nakonec zjistíte, že vám nenabízí víc, ba naopak spíš míň. Samozřejmě závisí to na tom, k jakým účelům bude pc využíváno. Například jako router bych klidně použil místo linuxu FreeBSD, ale na notebook či desktop je lepší zůstat u tučňáka.
Jinak pro ty co mají FreeBSD a cdma modem Gtran, tak pro něho existuje patch, který zajístí plnou rychlost. Teda alspoň teoreticky.
Tiskni
Sdílej:
Unix je přátelský, ale své přátele si vybírá.
Těm kdo plánují *BSD systém vyzkoušet přeji hodně štěstí, a věřím že se vám systém bude líbit, ale stějně nakonec zjistíte, že vám nenabízí víc, ba naopak spíš míň.Mezi *BSD beru i MAC OS X ... ,-)
With its open-source core based on FreeBSD 5.0 and the Mach 3.0 microkernel, Mac OS X is the best Macintosh operating system ever for UNIX users.prípadne takto:
Darwin integrates a number of technologies, including the Mach 3.0 microkernel, operating system services based on FreeBSD 5 UNIX…Takže BSD a Mac OS X zase tak ďaleko od seba nemajú.
A FreeBSD mi nenabizi o nic min nez LinuxO pravdivosti tohoto se dá pochybovat, zvlášť když to píše člověk, co jede na uměle přiškrceném připojení
Já jiný způsob instalace někomu rád budu nutit. Já nikomu nebudu doporučovat "Windows zadarmo", já chci nabídnout něco nového a ne napodobeninu...No uzivatele jsou uplne nadrzeni, aby se mohli ucit neco noveho
Kromě toho, třeba tady v Ubuntu si člověk nějakého balíčkovacího systému ani nemusí všimnout...Heh, podle toho co chce a potrebuje. Ja jsem dukazem toho, ze si clovek v Ubuntu obcas balickovaciho systemu musi vsimnout a projed si Ubuntuforums.org, najdes stovky dalsich takovych dukazu...
Za druhe, kdyz skonci projekt FreeBSD, skonci i projekt PC-BSD, kdyz skonci PC-BSD, FreeBSD to neovlivni.Tak to bych nerekl. PC-BSD se ted chysta prorazit v enterprise sfere. A co je pro lidi nejtezsi prekousnout na Linuxu? Editaci konfiguraku? GUI nastroje rostou jako houby po desti. Ovladace? Otazka casu, neni nemozne. SW? Otazka casu, neni nemozne. Balickovaci systemy a zavislosti?............ Myslim, ze akvizice PC-BSD byla od te firmy docela strategickycm krokem. Nedivil bych se, kdyby se jim podarilo proorazit -- maji lidi zvykle na Windows na co lakat.
…ale stějně nakonec zjistíte, že vám nenabízí víc, ba naopak spíš míň.Tak toto je značne nezodpovedné tvrdenie. Niečo také sa ani nedá povedať takto obecne, ako to píšeš. Každý ma iné požiadavky na operačný systém, nie každý ma taký modem ako ty a podobne. Samozrejme, že žiaden systém ti nebude nikdy poskytovať presne to čo linux plus niečo navyše. FreeBSD ponúka väčšinu toho čo Linux, plus niečo naviac. To je potrebné si uvedomiť. A platí to aj opačne: Linux ponúka väčšinu toho čo FreeBSD, plus niečo naviac. Záleži teda od konkrétnych požiadavok a schopností každého uživatela, či jeden alebo druhý systém pre neho ponúka viac toho, o čo má záujem. To, že FreeBSD nie je vhodné na desktop je taktiež nepodložená nepravda. Jak na desktope, tak na notebooku má svoje nezanedbatelné miesto. Ak tebe FreeBSD nevyhovuje, alebo nespolupracuje s tvojím hw tak ako Linux, je fajn že sa s touto skúsenosťou podelíš. Lenže prehlásenia za ostatných, že im ten systém neponúkne nič viac skús nabudúce vynechať. To musí posúdiť každý sám.