Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ano je to tak, zrak Vás nešálí. Tímto zápiskem vzdávám holt systému, bez kterého by byl můj život těší. A co že mě na tomto systému tak uchvátilo? V první řadě je to vzhled a celková propracovanost GUI. Také množství novinek a bezpečnostních oprav o proti Windows XP. Další skvělou věcí je Aero a v neposlední řadě uchvatný internet explorer 7, už se nemůžu dočkat 8 verze.
Mám dva počítače pc1 a pc2 a notebook nt1. Pc1 má sitovku sit1 pc2 ma sitovku sit2 a notebook ma sitovku sit3
Kdyz zapojim pc1 s nt1 tak ledky sviti vse funguje, kdyz propojim pc1 a pc2 ledky nesviti sit nefunguje, pri propojeni pc2 a nt1 ledky sviti sit funguje.
Otázka zní kde je problém?Jelikož se stále nudím a nemám co dělat. Napadlo mě opět otestovat FreeBSD 7, které od dob mého posledního testování dospělo do verze RC1.
Když jsem nedávno nastavoval síť a sdílení internetu, tak jsem si vzpomněl, že jsem často v dikuzích, kde se objevilo téma síte, četl příspěvky pana Michala Kubečka o tom, že ifconfig je obsolete a že správný způsob nastavování je přes iproute. Jelikož jsem dneska nakonec nejel na hory snowboardit, tak jsem si řekl, že bych se mohl podívat co to vlastně to iproute je.
Jelikož můj bráška dostal k vánocům 2 síťovky, rozhodl jsem se že si jednu dám do svého pc abych měl dvě a druhou dám do jeho bo neměl žádnou. Šlo o to aby i on měl internet.
Hned ze začátku musím říct, že dojmy mám jak kladné tak i záporné. Jesště asi před hodinou sem měl chuť všechno rozkopat, ale nakonec to není tak zlé.
Už z názvu je patrné, že půjde o hesla. Přesěji spíše o jedno heslo, které jsem si vymyslel v 6té třídě. Jo jo je to už 8 let co jsem si vymyslel své 7 místné heslo, které původně mělo jen pět míst, ale kvůli ICQ sem ho musel prodloužit svým šastným číslem. Toto heslo jsem používal všude(e-mail, novell, icq, fora.... ) prostě všude kde se mělo zadávat heslo. Naštěstí ho zná jenom asi 50% lidí ze základky a 10% ze střední školy.
U nás na gymplu máme krom windows na každým pc nainstalováno i Gentoo. Bohužel poslední dobou je systém příliš pomalý a problémový důvody zmiňovat nebudu (al-quaknaa je zná ).
Proto se učitel, který je sprácem rozhodl, zkusit přejít na jinou distribuci. Na můj popud se rozhodl vyzkoušet na jednom pc Archlinux. Vše proběhlo celkem hladce, až na jednu moji chybu, když jsem při instalaci nastavit bootovaci parametr root, coý byla chyba jelikož šlo o zavádení instalačního obrazu. Po zdárné instalaci jsem rozchodil Xka plus některé další drobnosti. Potom učitel překopíroval nastavení uživatelsých účtů a připojení /home přes NFS, což se taky podařilo, takže se všichni mohli připojit na svůj ůčet. Doinstaloval jsem KDE a pár dalších aplikací, které se vyzužívají při výuce
Bude to už 5 měsíců co jsem psal o tom, že bych chtěl lepší internet. Bohužel tou dobou mojí jedinou šancí byl O2 CDMA, ale zyšalo to vypadat, že i do naší malé vesničky dorazí ADSL. No nakonec když nám paní s O2 zavolala a nabýdla nám ADSL internet, tak se táta rozhodl ho objednat. Dopadlo to tak že už se nám neozvali, není divy když je technicky nemožné ADSL u nás provozovat. A tak mi nezbylo než se spokojit s CDMA.