Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Mne sa zda, ze rovnako ako Beta maju aj RC problemy so sietou. Nie s ovladacmi sietovych kariet. Par krat mi dokonca skoncili modrou obrazovkou, z coho podozrievam prave siet. Nespominam si presne o co slo, lebo som sa potom rychlo vratil k Vistam a viac som to neriesil.
> Momentálně si tu stahuji ještě Visual Studio 2008 Professional Edition
Oni to začali dávat zadarmo?
tiez som si to nahodil. svizne, pekne. systemove nastavenia su intuitivne. co som potreboval, to som nasiel skor ako v kde 4. ovela skor. z hladiska kde4 jasny pebkac, ale nebudem sa ucit ovladat klikaci desktop. to musi ist same od seba.
bezpecnost neviem zhodnotit. celkovo vyzera sedmicka ako fajn desktop pre lamy.
/proc/sys/vm/drop_caches
, to by se tho ned lépe zjišťovalo To není joke, pokud tvá duše nebude klidná, dokud to neuvidíš, tak mi napiš maila a můžeš přijet . Live CD těch 10 minut nabíhalo, a dalo se pak z něho v pohodě nainstalovat. Zkoušet v něm něco víc nebyla potřeba. Mluvím o nainstalovaném systému samozřejmě na disku - a tady opravdu žádný problém není. Systém je opravdu svižný. Ano, třeba při hodně stránkách a více aplikacích nachvilku firefox zatuhne (což je velmi elegantně stvárněno zešednutím aplikace), ale stačí chvilku počkat. Nicméně to se stává malokdy. Dokonce není problém sledovat youtube videa (Bez jakýchkoliv lagů) fullscreen, atd... - parada! A systém se mu spustí rychleji než čerstvá XP, to jsem prostě čuměl - míň než půl minuty.
Je ale nutné dodat, že jeho pc je dost nevyvážené, malá ramka je tam vyloženě na škodu, grafiku ma GeForce NVidia 5200, procák nějaký Athlon, disk taky slušný (rychlostně, stíhá to swapovat, nějaká 80 GB). Takže po upgrade paměti to bude úplně v pohodě. Ale schválně mi tam hoďte ty windows 7 - budu zvědavý.
Zkoušel jsem teď nahrát W7 RC 64bit na můj notebook s Core 2 Duo a 1 GB RAM. Spouští se to i běhá to výrazně rychleji než Ubuntu 64bit. Zkus si to taky. Je to pěkný systém, milerád si zajdu párkrát na brigádu a koupím si licenci, až vyjde konečná verze.
Ožrat se, vyčůrat a máš prd. Já budu mít aspoň rychlejší systém, na kterém mi jde víc programů a věcí (videohovory přes ICQ, MSN atd.) a takové normální věci, takže můžu fungovat s okolím. Ale tak co, asi jsi nenáročnej.
To je všechno hezké, ale jelikož mezi těmi svobodnými programy není to, co potřebuju, tak je mi to k ničemu. A ta investice se mi vrátí poměrně velmi brzy. Většina lidí totiž nechápe, že to, co je zdarma, může být ve skutečnosti poměrně velmi drahé.
Je to o tom vybrat si na tu praci primereny naradi, i krizovym sroubovakem se da pri trose snazeni vyvrtat dira, ale vrtacka je vratacka.
Dneska sem se nejak rozepsal, chtelo by to dodelat ty testy prohlizecu, dokud mi to pise ...Kdo potrebuje hlavne hodne delat a nema cas na to hledat, zkouset a rozbehavat nejruznejsi svobodnej software zadarmo, tomu se muze vyplatit sahnout po uzavreny variante za penize.Máš pravdu. Tuhle jsem si koupil v jednom e-shopu krabici s Windows, sama mi přiletěla domů, otevřela si CD mechaniku, sama se nainstalovala, zabezpečila, potahala aktualizace, nainstalovala a nakonfigurovala přesně ten software, který potřebuji, a uvařila mi kafe.
Je to tak, jak píšeš. Já nic nepomlouvám, na rozdíl od zdejších fanatiků, kteří odsoudí jakoukoliv faktickou poznámku o Windows (7). Asi je to nějaká zdejší móda, ale realita je jiná. Používám oba typy systémů už skoro 10 let, tak moc dobře vím, co od kterého očekávat a na co je ten který dobrý a na co se hodí třeba méně. I když Wine dělá pokroky a rád sleduju každou verzi a každé nové vydání známých distribucí, doba ještě nedospěla tam, aby tam jelo to, co chci a potřebuju a v takové kvalitě, jaká je potřeba. Třeba nebudu dny přemýšlet, jak nastavit síťový tisk atd., jestli by to vůbec nějak šlo nastavit.
Ale já nevylučuju, že s jiným HW problém není. Ale když jsem na koleji nebo na fakultě a vím, že mohu jednoduše poslat úlohu na síťovou tiskárnu a v Linuxu na to ani není návod, tak co asi udělám? Buď si to vytisknu jako 99 % ostatních lidí, nebo si to nevytisknu nebo s tím poletím jinam nebo to budu několik týdnů rozchozovat, jeslti to vůbec půjde.
Tak játakové věci zkoušel rozcházet několikrát a už mě to nebaví, když za tu dobu udělám ve Windows několik projektů a už je mám vytisknuté. Pro mě má vyšší přínos ten ušetřený čas věnoat brigádě a klidně koupit si pořádný systém a bude se mi to vracet neustále.
Kdyz to nejde rozchodit za den, nema cenu s tim ztracet cas. Tot muj nazor. Ikdyz tu slavnou TV kartu sem rozchodil asi az po roce, ale to bylo tak, ze sem se tomu jeden den intenzivne venoval a pak se na to vykaslal a zkusil to az za rok, kdyz mi nekdo napsal ze ma skoro stejnou a nahodou mu to funguje a co je pro to potreba udelat. Ve windows s ni stacilo laborovat jen asi hodinu (nastavit zemi na Uzbekistan aby sel zvuk stereo, pripadne aby bylo vubec neco slyset. To sem zjistil v diskuzi primo na eshopu kde sem ji kupoval). Takze tady to bylo jasny vitezstvi pro windows, stejne tak vyhrali kdyz sem potreboval flashovat firmware v nejruznejsich zarizenich nebo pripojit mobil a dostat se mu do vestaveny pameti (tohle slo i v linuxu, ale jen v terminalu a jen chvili, pak s novou verzi jadra, uz si to ani neskrtlo). No a pak skener/kopirka/tiskarna a nejruznejsi ctecky karet a externi disky, ty fungovali pod obema systemama dobre.
Takze kdyz to shrnu, jeden system by mi asi nestacil. Na windows sice snaz rozbeham i problemovejsi kousky hw a sw, ale v linuxu se mi zase snaz a rychleji pracuje a ta udrzba je taky o necem jinem. Ale nekomu by se mohlo zdat zbytecny provozovat dva a vice systemu vedle sebe. Me to prijde uplne normalni.Já používám obojí, ale nějak zatím nevidím velký přínos v tom, používat jen linux, kde mi jde jen něco a něco hůře nebo pomaleji, než použít Windows, kde jde všechno, co chci a potřebuju hned, lépe a bez starostí. Věština lidí asi bude jako já. Linuxu fandí, ale zatím jim nemůže nabídnout plnohodnotnou náhradu nebo změnu k lepšímu. Celkově. Neříkám, že v některých oblastech nemá navrch, ale pro mě je ta cena za těch pár věcí docela vysoká, nepřekonatelná.
novy programy uz vetsinou bezi jen na XP a vyssich...narazil jsem zatim jen na Chrome...
Umím si představit, že máš takové nároky na systém. Prostě nepotřebuješ programy, které jinde nejdou. Jenže i kdyby v Linuxu šly, tak by mi ve Windows fungovaly asi rychleji. A asi to bude vypadt divně, mě se UI Windows 7 líbí. Asi holt nemám tak zakořeněné zvyky na jiné systémy a toto mi padne jako ulité.
...tak by mi ve Windows fungovaly asi rychleji.společný snad používám jen Gimp a FF a obojí je na Linuxu rychlejší, Gimp v řádu desítek procent...
Asi holt nemám tak zakořeněné zvyky na jiné systémy a toto mi padne jako ulité.O tom přesně to je, jsem zvyklej na Workbench a kvůli tomu mně přechod na Linux bolel daleko míň než na Win...
To je zajímavé, že si tu většina lidí tedy stěžuje, proč je Firefox na Linuxu pomalejší než na Windows, což také mohu potvrdit. To je vidět už od oka. Třeba i zapnutí správce souborl nebo procházení složek a další základní úlohy jsou je na Windows znatelně rychlejší.
Té dvojice končí podpora a trojka je mnohem lepší a svižnější, proč jsi nepřešel na novou?
Ne, proč? Nelíbí se ti fakta, která zde píšu? Asi to bude tvůj případ.
Nechces si do paticky taky dopsat velikost udu? Brzo to tam bude mit kazdej ...
Nechces si do paticky taky dopsat velikost udu? Brzo to tam bude mit kazdej ......až to uvidim ve tvý patičce, začnu o tom uvažovat
Co kotata, uz se ti to narodilo?
Bojíš se asi zdrcující porážky. Já za ta léta měl desítky různých verzí různých systémů a všude byly ty základní úkoly pomalejší než ve Windows XP / 7. Samozřejmě srovnávám srovnatelné - vybavená hlavní prostředí jako KDE a GNOME se standardním UI Windows, žádné primitivismy.
To je velká troufalost, nebo spíš drzost, tvrdit, že LXDE zastane stejnou práci jako Windows (7). Stačí se podívat na to, jak to vypadá.
http://www.lxde.org/image_galleries/screenshots
V čem se asi normálním lidem bude pracovat lépe? Kde je nějaká ergonimie? Strom se složkami v průzkumníku. Náhledy... Jaké to má přepínání oken... A je lokalizace ve srovnatelném rozsahu a kvalitě (a jednotě) jako u Windows?
Samozřejmě srovnávám srovnatelné - vybavená hlavní prostředí jako KDE a GNOME se standardním UI Windows, žádné primitivismy.
Jenže právě to UI Windows je mnohem horší než ty primitivizmy. Pokud vím, tak výběr aplikace v Alt+Tab menu myší uměj až Windoze Vista. Super. Po dvaceti letech tak úžasný progres.
Vybrat aplikaci jde z panelu, kde to dělá většina lidí. Dokladovat horší UI na jednom obskurtním příkladu je docela trapné.
Není. Přílad z praxe:
Píši v textovém editoru. Nebo v čemkoli jiném — dosaď si libovolný program, při jehož užívání máš obě ruce na klávesnici — ano, já píši všemi deseti.
Jak se ti v takové situaci asi chce opouštět klávesnice, aby sis myší vybral správné okno na Taskbaru? Promiň, mně ne. A když navíc započítám skupinování oken, což je default ve Win XP, tak to jsou kliky dva!
Ano, jde to klávesnicí. Alt+Tab do Exploreru, pak tisíckrát Ctrl+Tab než dostanu focus na taskbar a pak tisíckrát Tab, než se doklepám na okno, které chci — a Enter. Jó, tomu říkám ergonomie.
Já to měl nahrané asi za půl hodiny s polovičně výkonným HW. Prostě jsi typický linuxový fanatik a trapák, který odsoudí celý systém kvůli tomu, že zrovna jemu to nejde. Ale kdyžtřeba já napíšu objektivní věci o tom, co v Linuxu nejde nikomu (nejen tedy mně), tak je to špatné a děláte ze sebe ublížené chudinky. Tak já ti prostě říkám, že reakce a spouštění Windows XP a 7 jsou rychlejší než reakce i spouštění jakékoliv Linuxové distribuce, kterou jsem měl nahranou. A byly jich v různých verzích tucty za poslední léta.
Tak já ti prostě říkám, že reakce a spouštění Windows XP a 7 jsou rychlejší než reakce i spouštění jakékoliv Linuxové distribuce, kterou jsem měl nahranou. A byly jich v různých verzích tucty za poslední léta.Zapomněl jste dodat, že vůbec nějaké reakce na spuštění čehokoli ve Win7 se konají, jen když máte alespoň 512MB RAM. Provozuji Debian Lenny s GNOME (!) na 256 a jde to, utáhne to FF (3) i OO (2.4) najednou; mámě to tak stačí. S lehčím desktopem (XFCE třeba) by to běhalo dobře.
Tak bavil jsem se o převážně většině počítačů v oběhu, ne o vykopávkách. Bez urážky.
Kód | Název produktu | Počet | Blokace | bez DPH | DPH % | Základ | Celkem |
---|---|---|---|---|---|---|---|
23919 | CASE Middletower ATX EuroCase 350W P4 ML 5431 | 1 | Dodáno | 802,- | 19 | 806,- | 959,- |
28905 | RAM Kingmax 256MB DDR2 PC533 | 1 | Dodáno | 335,- | 19 | 335,- | 399,- |
39095 | MB MicroStar K9VGM-V VIA K8M890, ATX, DDR2, SATA2, VGA+PCIe | 1 | Dodáno | 1 170,- | 19 | 1 170,- | 1 392,- |
30637 | CDROM Asus 52x CD-S520 černá | 1 | Dodáno | 277,- | 19 | 277,- | 330,- |
37907 | CPU AMD Sempron 64 3200+ (socket AM2) Box | 1 | Dodáno | 811,- | 19 | 811,- | 965,- |
37962 | HDD Seagate Barracuda ST380811AS - 80GB SATA-3G | 1 | Dodáno | 935,- | 19 | 948,- | 1 128,- |
Ale měl. Ale nepotřebuju systém instalovat týden, když těch pár případných sekund navíc záskaných rychlejším startem by se mi nevrátilo ani za sto životů.
A já ho mám většího!
Ježiši pánové, dejte už s tím pokoj. Jste jak kluci na písku.
Neboj. Moc dlouhej bolí a moc štíhlej zase neuspokojí.
Malýho ho má určitě někdo jinej. Kdo, to raději nebudu říkat. Já to nejsem.
Ted me tak napadlo, ze by to cislo moh mit kazdej v profilu pripadne v paticce (kdyz uz se tam vyplnujou jiny blbosti), aby bylo hned jasno.
Jestliže začneš, budu tě následovat.
Ale muselo by se nejdriv dohodnout jak, cim a v jakejch jednotkach se to bude merit, aby to cislo melo vypovidaci hodnotu...
Pravítkem, metrem. Čísla v desítkové soustavě, v centimetrech (na milimetry by to nebylo přesné a na metry je zbytečné to převádět).
Cislo bot taky nabude tak lehky...
Doporučuji udávat velikost nohy, tedy udělat sádrový odlitek a změřit (viz výše) vzdálenost mezi nejodlehlejší částí paty a špičkou palce.
Ještě by šlo udávat délku vlasů a chlupů v charakteristických místech na povrchu těla.
Co tak vím, většina lidí měří blbě a přidává si několik cm. Ale dá se vygooglovat, jak se to správně měří. Taky by se po vzoru iboys nebo libimseti mohli vypslnit i oblíbené aktivity... :D
Co tak vím, většina lidí měří blbě a přidává si několik cm.
S tím jsem nepočítal. Takže úd shora a nohy zespoda, hej! A ne po obvodu!
No ale to si musíš zapnout aspoň nějaké porno a neměřit to v klidném stavu. ;) Pokud jsi to tak ale udělal, tak se můžete kamarádit s Nickym726.
Jinak ta tva paticka je dobra, to Užívej si svou retardaci a primitivismus me dostalo
Děláte mi radost. :)
V klidu. Ten údaj v centimetrch krichlových ti toho moc nepoví.
Cokoliv lepší než Kolibáč potěší. :) Ale je to blbost, to není parametr, podle kterého jde hodnotit zásluha nebo soutěživost člověka, protože to těžko může ovlivnit. Proto se toho neúčastním, extrémy nejsou dobré, být nadprůměrný potěší a to je tak všechno.
A kdy lze čekat na výsledky? :)
Nemam ale momentalne zadnej metr k dispozici, takze dneska to nebude, zejtra asi taky ne. Ale jestli sem pak kolibac neda svoje miry, tak me nastve.
Hele, a co takhle jít na pivo a pak na záchod, to by bylo spravedlivý a fér a neveřejný. :)))
Tady zase někdo opakuje ubohé argumenty pana Tlustého. Proč proboha maminka a tatínek? Asi máš opravdu inteligenci salámu.
Mozna by to chtelo poridit si kocku (nebo jiny chlupaty zvire),...nebo toho zmiňovanýho Paroubka.
len ho ber. bude dost masa na chov tigra. teda ak by to chcel zrat.
neznám nikoho kdo by se mnou chtěl vést video hovor přes ICQ, Neznám nikoho kdo vede MSNPřesně, zato ale znám spoustu lidí, který se rádi ožerou se mnou
No vidíš. Tak z historických důvodů (přátelé, příbuzní), má naše rodina hodně kontaktů na ICQ. A když už se konečna máma naučila s počítačem a má ICQ a MSN, nebudem jí tam ještě strkat Skypa. S ICQ a MSN můžu na videohovory, ale i rozumné audiohovory v Linuxu zapomenout.
ale i rozumné audiohovory v Linuxu zapomenout.Nezlob se na mně, ale to je blbost, co teď říkáš, já už teda mam nějakej ten roček mikrofon ve skříni (bylo to vždycky tříhodinový "hmmm, tak mluv něco"), ale kvalita byla fakt přijatelná a nebojim se říct mnohdy lepší než co čas od času předvádí mobil. Jinak to o čem jsi psal víše je samozřejmě každýho věc a vůbec se divim, že se ti chce to někomu vysvětlovat...
Tak to mi teda laskavě vysvětli, jaký program si musím zapnout, aby si se mnou mohla máma přes své ICQ nebo MSN povídat. Další program jí v dohledné době vysvětlovat určitě nebudem, už takhle to je pro ni složité, když s počítačem předtím nikdy nedělala.
To je hezké, že mi to doporučuješ, ale Nicky726 může potvrdit, jak jsme to několik let každých pár měsíců zkoušeli na nové verzi různé distribuce a nikdy to nešlo buď vůbec, nebo nepoužitelně. To se mi u ICQ a MSN ještě nestalo. No a když si mám vybrat mezi něčím, co funguje (a kde to funguje) a něřím jiným, tak si vyberu to první.
Myslím si, že je to tak. Používám Linux ve firmě a protože potřebuji aplikace, které v Linuxu existují tak problém nemám. Také nevedu video hovory přes ICQ, ale hojně využívám s obchodními partnery skype (zvuk + psaní) a to mi Linux poskytuje. Také základní úprava fotek, atd. No a samozřejmě komunikace s okolím, kancelářské aplikace, MySQL atd. Takže nic, co by Linux nezvládl. Ale dovedu si představit, že někdo může mít speciální požadavky a potřebu použít proprietální software. Takže je to o možnosti volby, nikoliv o katechismu (Linux a všechno ostatní je zrada )
O moznosti volby sem taky psal, o par "pater" vejs.
Přesně tak, mě rozhodně nikdo nemůže obvinit z nezájmu o Linux, když ho průběžně sleduji už dlouho. Dřív jsem ho aktivně používal, teď se však změnily priority, které jsou racionální a nechápali je jen fanatici, když jsem o tom před rokem napsal blog, kde jsem opravdu nijak nekritizoval Linux. Ale to už jaksi nebyli schopni pochopit.
Porovnavas s Ubuntu 9.04, je vyrazne sviznejsi oproti starsim verzim (subektivne).
Zajímavé. Já jsem Windows 7RC nahradil za oddíl s Windows Vista a zatím žádný problém. Instalace steamu + HL2 + všechny epizody a vše funguje ihned a v pořádku :)
No, náboženští blouznivci ještě nikdy neučinili svět lepším :) Kdybys četl, tak kozzi zkouší, nepřechází. Ostatně, těch co přešli k linuxu jen na základě vyzkoušení alternativy k windows je s vysokou pravděpodobností převaha, takže vědět, co se děje za humny, není zrada, ale nutnost k přežití ve zdraví...
V poslední době jsem měl pocit, že Novell zkouší podobnou taktiku na openSUSE Tak doufejme, že mu to vyjde a 11.2 nebude stejný shit jako současná verze...
M$ nejak prachy vydelavat musi no. Si vemte, co porad chcete programovat?
kdys kdes jsem četl hlášku "windows is user friendly, well but linux is expert friendly" ...určitě nebudeš daleko od pravdy s tím že w7 je svižný, elegantní a just works ...mít na disku je tenhle os, webový prohlížeč a textový editor asi by to byla paráda....zkus napsat další zápisek až ti sytstém začne, jak jsi výstižně napsal bobnat, boptnat .....až tě okolí, škola nebo práce donutí nainstalovat si ten a tamten dbms, x různých vývojových, návrhových a grafikých nástrojů, firewallů, antivirů a utilit, všechno se to pěkně usadí v registrech to pak bude pěknej gulášek :)
Já jsem je zkoušel instalovat do virtuálního stroje (qemu) na stroji, který na ně není vhodný ani nativně (375 MB RAM) a byla to zábava.
Nejprve jsem zkoušel, kolik paměti potřebují na nabootování. Pod 144 MB skape zavaděč: nedostatek místa pro nahrání ram disku.
Pak cosi načte s klasickým entýčkovým bílým progress barem, procvičí přepínání grafických režimů a po poměrně dlouhém zírání na pulsující logo se dostaví již zde zmiňované tlačítko Instalovat.
Není to ale jediné tlačítko na obrazovce. Ještě tam tlačítko „Opravit počítač“ :D a ještě „Co byste měli vědět před instalací“. (Abych byl úplný, ještě před tím dostanete na výběr rozložení klávesnice.)
Po volbě instalovat si instalátor zkontroluje množství paměti a když máte pod 512 MB, tak máte po ptákách^Winstalaci.
Tak jsem tedy virtuálnímu stroji dal 512 MB, což notně přesahovalo skutečnou fyzickou paměť, a pokračoval jsem novým pokusem.
Pak se zjeví předlouhá licenční smlouva, poučení o ochraně soukromých údajů, upozornění na patentované technologie a varování, že se jedná o testovací verzi, která může sníst vaše koťátka a že jednoho dne přestane fungovat. (V tom všem je tam zmíněna i BSD licence a autorská práva univerzity v Berkley, takže Windows stále mají síťový stack z UN*Xu.)
Pak následuje editor tabulky rozdělení disků, ketrý: Automaticky vytvoří dva oddíly, o menším tvrdí, že slouží pro obnovu systému a nástroje OEM dodavatelů. Tak jsem jej oba vyhodil a udělal jeden jediný přes celý virtuální hard disk (10 GB). Kromě velikosti to nedalo na výběr už nic jiného (třeba druh souborového systému nebo umístění oddílu). Vlastně tam ještě bylo tlačítko na nahrání externích ovladačů.
Nakonec se zobrazily čtyři instalační fáze: kopírování souborů, rozbalení souborů, instalace doplňků a instalace aktualizací a neodbytné prohlášení, že „instalace bude vyžadovat několik restartů“.
Kopírování ukazovalo dlouho 0 % a najednou naskočilo 100 %. (Asi se poučili z dřívějška, kdy ukazatel rychle doběhl na 99 % a poslední procento trvalo snad déle.) Rozbalování trvalo ze všeho nejdéle (asi 2 hodiny), další fáze proběhla rychle a pak následovala modrá obrazovka smrti:
STOP 0x00000007 (0x00000000, 0x00000000, 0x00000000, 0x00000000)
Tak jsem restartoval virtuální mašinu, boot manager na disku prohlásil, že systém nebyl řádně ukončen a že si mám vybrat, co chci dělat. Žádná možnost o boot nefungovala (končila okamžitě stejnou chybou), tak jsem opět nabootoval z instalačního media a vyzkoušel jsem „opravit počítač“.
Naběhla automatická diagnostika, která po několika minutách prohlásila, že počítač opravit nedokáže a že mám kontaktovat výrobce. K dispozici byl protokol, kde výsledky všech kontrol byly v pořádku, ale na konci byla chyba, že prý jsou poškozené registry.
Dále tam byla možnost pustit shell, tak jsem tak učinil, naběhlo okno klasického terminálu s shellem cmd.exe.
Objevil jsem svazky C: se systémem, D: s nějakými nástroji a X: s instalačním médiem. Nic zajímavého jsem tam nenašel. Pustil jsem si z disku C:\Windows\System32 regedit, správce procesů, potěšil jsem se impotencí diskpartu (to má být náhrada fdisku s integrovanou správou RAIDu) a systém vypnul.
Windows 7 po téměř hotové instalaci sežraly 5 GB komprimovaného disku.
Vzhledem k tomu, že modrou obrazovku jsem obdržel již před tím několikrát v různých fází instalace (to jsem vám dosud tajil), tak jsem prohlásil, že Windows 7 nemají rády qemu (nebo obráceně), a nemaje náladu na další a delší hrátky, jsem všechny bity duševního vlastnictví Microsoftu® smazal.
Tak a teď ještě vysvětlit některým lidem, proč nechci používat pomalejší systém, kde nejde to, co potřebuju, případně to nejde zprovoznit tak rychle jako ve Windows. Předpokládám, že takových uživatelů je stále převážná většina.
Arch mi tu taky beha nejrychleji, protoze v nem neni nic co bych si tam sam nepridal, zakladni instalace je opravdu "lightweight". Zadny "zbytecny" (co je pro me zbytecny pro nekoho bejt nemusi) sluzby jako treba u Ubuntu nebo jinejch velkejch distribuci pro obycejny uzivatele. V XP mi to dal zpomaluje a z pameti uziraji rezidentni stity od antiviru a antispyware a ruzny dalsi po startu spousteny a na pozadi bezici veci. Ale i pres to vsechno je rychlost porad slusna a dostatecna. Jenom kdyz se vytvori nebo presune/prejmenuje nejakej soubor, tak je tam vzdycky neprijemny zdrzeni nez se vykresli celej obsah slozky, nez si to anti- programy osahaji. Taky cerstve po startu je zatez procesoru vzdycky na 100% a chvili trva nez klesne na nejaky to 1% ktery tam pri necinnosti normalne je. To v Archu muzu zacit delat hned a zadny lagy treba kdyz firefox dokonci stahovani nejakyho setup.exe souboru taky nejsou. Ale to sou jen detaily (ikdyz neprijemny) a celkove vzato sou oba dva (tri, kdyz do toho jeste zapocitam to Ubuntu co sem tam driv mivaval) pro to co od nich chci dostatecne svizny. Na 1080p video v .mkv to sice nestaci, ale to taky nevyzaduju (ikdyz by se mi to libilo). 720p v .avi to jeste sezvejka, zvlast kdyz se to drti pres smplayer s vhodnym nastavenim prehravani.
Je tu moc prispevkov nato, aby som to vsetko cital, ale tu su moje skusenosti s win7:
-novy nb s licenciou na vista home (bez nebol)..p8400,2GB ram, intel grafika, intel wifi ...snazil som sa vybrat s co najmenej problemovymi komponentami
-Vista...nahodil som SP2, mam par vyhrad, ale vyzera to skor na problem s ovladacmi - praska mi zvuk pri prehravani, zatrhava sa kurzor pri pohybe trackpointom, vraj nove ovladace to riesia, ale nemam cas sa s tym hrat. Inak normalne pouzitelny OS, funguje vsetko co ma, akceleracia videa, vsetky setriace funkcie..na baterku da tak max 5h.
Na realnem zeleze v poho staci 1 GB RAM a swap lze vypnout. Testovano s mnoha taby ve Firefoxu a spustenym OpenOffice.
Můžu konstatovat jen to, že na testování distribucí mi stačí 256 MB RAM ve virtuálním stroji a chodí to dobře.Jakoze ti staci ve virtualu mit 256MB a dobre ti tam jede jakykoliv KDE ci GNOME distro ve stylu Ubuntu ci OpenSuse nebo Fedory...? Tomu mam dost problem verit. Na realnem pocitaci by s takovou pameti ty distra mely dost problem plnohodnotne fungovat, tak jakto, ze ve virtualu ti to jede dobre? Nebo mas jinou definici dobre?
ale hovno fedora s 512 MB ram běhá jak našnupaná pumaJo? A co tam takhle jako spoustis, v ty fedore?
kindrmafiána (jak se to nazývá na jiných webech)Tady se tomu říká kinderkomsomolec.
512MB je dost i pro GNOME. Je to dost i pro KDE4.Jo, pro samotná prostředí akorát. Ale kde je nějaké místo pro programy? Ony se jejich nároky zvyšují možná uměle, ale podle mých pozorování se zdvojnásobují zhruba každé dva roky.
Samozrejme kdyz poustim nejaky aplikace co dokazou sezrat 300 z mista (treba FF,nebo nejaky IDE), tak to vypada jinak.Jenze o to tady jde. Nikdo z nas si tu neinstaluje system jen proto, aby ho nabootoval a koukal na plochu v GNOME. Takze proto rikam, ze neverim tomu, ze Fedora s GNOME pri beznym pouzivani (net, hudba, video, IM, fotky, mail) lita jak drak na 512 MB...
Takze proto rikam, ze neverim tomu, ze Fedora s GNOME pri beznym pouzivani (net, hudba, video, IM, fotky, mail) lita jak drak na 512 MB......já docela jo, když vezmu že to všechno Mandriva s Berylem zvládá "s prstem v prdeli" na 768 MB
Tez jsem testoval win7 a to na notebooku HP G 7000 a prckovi Toshiba NB 100
V soucasnosti mam RC i s ceskou lokalizaci. Podpora HW: U prvniho nb jsem nerozbehal wifi a nefunguje prepinani raproduktoru a sluchatek pri zasunuti jacku (musi se to prepnout rucne ve spravci zvukoveho zarizeni) jinak vse OK.
Druhy nb: nechodi interni ctecka pam karet, nevim jak testnout bt jinak tez vse OK
Co se tyce podpory hw tak bych to srovnal s modernima Linuxovyma distrama.
Na oba dva vyse uvedene nb si treba Ubuntu nainstali kdejaky zemedelec bez problemu.
Win XP - zemedelec to na 100% nezvladne pac mu instalacni program zahlasi ze neni na co instalovat (disky SATA)
Win Vista - zemedelec zvladne - nepujde mu zvuk a obraz se bude "mazat" (nebezi graf.akcelerace) v pripade NB100 mu nepude ani LAN sit a zemedelec to muze zabalit pac se nemuze na problemy pri instalaci zeptat seznamu.
Win 7 - zemedelec zvladne stejne jako Ubuntu.
Win 7 je je v soucasnosti nejlepsim operacnim systemem od M$
Zemedelec resp. kovozemedelec to jsem ja a proto vim jak to mezi zemedelcama je z pohledu IT.
S pomocnymi delniky ze stavby nemam zkusenosti takze nemohu slouzit.
Tiskni
Sdílej: