Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
(...) "bude zakázán Internet" (...)Ale vůbec ne, vždyť třeba v Číně je internet povolen :P
Btw. Nejsem zadny nacik .. Proste uz si nedokazu predstavit jine (lepsi) reseni toho shitu, ktery nam nasi voleni zastupci denne s usmevem nahazujou do xychtu ...
Ja nikoho takoveho neznam. Ale to neni podstatne, takhle se totiz statistika delat neda, to ze ve vasem okoli je spousta ulejvaku a podvodnicku, vypovida maximalne neco o vas, nikoliv o celkovem stavu veci.
Nevim, odkud si tahle cisla cucate, ale podle tech ostatnich z clanku bych rekl, ze jen pretiskujete agitky z Ministerstva zdravotnictvi. Tak ty jsem prestal brat vazne nejpozdeji v okamziku, kdy jsem se od nich dozvedel, ze my mame rocne asi 15 navstev u lekare, kdezto Svedsko neco pres dve. To by jim stacilo tak na povinne prohlidky, s nemoci se tam asi za lekarem uz nechodi...
Skutecne je to lepsi? Jak jste to spocital? Sice nevite, kolik z nich je opravdovych flakacu, kolik lidi se kvuli "prechazecum" nakazi navic ani kolik budou stat nelecene nemoci, ale zcela urcite vite, ze jsme si polepsili. No ale hlavne ze vy jste ten inteligent, ktery si vsechno peclive racionalne promyslel a diva se do budoucnosti, ostatni jsou zjevne blbci, kteri se nechaji utahnout na Rathove triceti korunovem populismu.
Sinuhet daval kladnou odpoved na vasi otazku, coz neznamena, ze by s vami souhlasil.
Davat rovnitko mezi plat/mzdu lekare a zisk nemocnice je naprosty nesmysl, k tomu jsem se uz vyjadril.
Je rozdil mezi tim byt rad, ze vam ubylo prace, nebo ze se zvysily uhrady a tim, kdyz je totez vas jediny cil, kteremu vsechno podridite a na nic jineho se neohlizite. Krom toho soukromy lekar uz je osobne financne zainteresovan na tom, ze treba pacienta necha trikrat rocne vysetrit na novem rentgenu, ktery si zakoupil do ordinace, nez by ho poslal nekam do nemocnice, kde mozna maji lepsi s vyskolenejsim personalem.
Nemocnice (a jakakoliv dostatecne velka instituce) se rozhodne nechova a nebude chovat jako jednotlivec. Obzvlaste kdyz je ta nemocnice vlastnena pres dve akciovky a tri hedgeovy fondy nejakym penzijnim fondem v Argentine. Pak je zaruceno, ze jedinym meritkem uspechu bude okamzity zisk za kazdou cenu. Kam toto vede muzeme aktualne sledovat ve financnictvi. A storek o zachazeni s "klienty" pojistoven a nemocnic v Americe najdete na netu haldy, veru to neni pekne cteni.
Zakladni problem vidim v tom, ze si tu malujete jakysi teoreticky pribeh o tom, jak by to mohlo fungovat, a po umyti stetcu ho pak vydavate za jediny mozny vyvoj reality. Jenze vy tam zamlcujete nebo zanedbavate spoustu prepokladu, napr. ze se pojistovne vyplati opravdu pojistencum pomahat a starat se o jejich zdravi misto toho, aby si zaplatila tym pravniku, ktery se bude s kazdym snazit vyjebat pomoci klicek v nesrozumitelnych smlouvach. Ze reditel soukrome nemocnice bude mit nejaky zajem na dlouhodobem rozvoji, nebo ze se mu vyplati zajistit si dostatek personalu misto toho, aby cely patro jelo na jednu sestru, protoze na jakekoliv stiznosti se nereaguje a druha nemocnice v dosahu funguje stejnym stylem, atd., atp.
Tech moznosti, kde se vam veci muzou vymknout z rukou, je nepreberne mnozstvi a jak ukazuji priklady ze zahranici, obvykle se alespon jedna realizuje. A pak uz se to veze, z 200 mld rocne se krasne financuje lobovani, uplatky, kampane v mediich, think-tanky generujici tuny nesmyslnych zprav, studii a komentaru. Vznikne monstrum, ktere si zije vlastnim zivotem tak dlouho, dokud se samo neznici, protoze nikdo druhy tu moc nema.
Nemocnice (a jakakoliv dostatecne velka instituce) se rozhodne nechova a nebude chovat jako jednotlivec. Obzvlaste kdyz je ta nemocnice vlastnena pres dve akciovky a tri hedgeovy fondy nejakym penzijnim fondem v Argentine. Pak je zaruceno, ze jedinym meritkem uspechu bude okamzity zisk za kazdou cenu.Spíše maximální trvalý zisk - okamžitý zisk bývá typický spíše pro jednotlivce.
A storek o zachazeni s "klienty" pojistoven a nemocnic v Americe najdete na netu haldy, veru to neni pekne cteni.Takových je ale dost i z prostředí, kde je zdravotnictví státní (např. z Velké Británie).
Zakladni problem vidim v tom, ze si tu malujete jakysi teoreticky pribeh o tom, jak by to mohlo fungovat, a po umyti stetcu ho pak vydavate za jediny mozny vyvoj reality. Jenze vy tam zamlcujete nebo zanedbavate spoustu prepokladu, napr. ze se pojistovne vyplati opravdu pojistencum pomahat a starat se o jejich zdravi misto toho, aby si zaplatila tym pravniku, ktery se bude s kazdym snazit vyjebat pomoci klicek v nesrozumitelnych smlouvach. Ze reditel soukrome nemocnice bude mit nejaky zajem na dlouhodobem rozvoji, nebo ze se mu vyplati zajistit si dostatek personalu misto toho, aby cely patro jelo na jednu sestru, protoze na jakekoliv stiznosti se nereaguje a druha nemocnice v dosahu funguje stejnym stylem, atd., atp.Děláte přesně totéž, jen inverzně. Veřejné neziskové nemocnice jsou na pohled hezký koncept, ale ta veřejná kontrola je velmi slabá, pokud o ní lze vůbec hovořit. Ve skutečnosti si management může dělat, prakticky co chce. Ten zisk tam může figurovat též, jen se místo běžného vykazování odvádí netransparentními "postranními kanály" (zakázky, dodavatelské smlouvy atd.) mimo nemocnici.
Tech moznosti, kde se vam veci muzou vymknout z rukou, je nepreberne mnozstvi a jak ukazuji priklady ze zahranici, obvykle se alespon jedna realizuje. A pak uz se to veze, z 200 mld rocne se krasne financuje lobovani, uplatky, kampane v mediich, think-tanky generujici tuny nesmyslnych zprav, studii a komentaru. Vznikne monstrum, ktere si zije vlastnim zivotem tak dlouho, dokud se samo neznici, protoze nikdo druhy tu moc nema.Přesně takhle může fungovat "neziskové zdravotnictví". Je to něco podobného, jako dnes vidíme třeba v oblasti kultury (speciálně divadla), kde bují systém živený z různých dotací a grantů. Kdokoli by se pokusil nějak změnit neprůhledné finanční toky a pátrat po tom, kam vlastně ty které peníze jdou, narazí na velmi tuhý odpor, silně podporovaný mediálně.
Spíše maximální trvalý zisk - okamžitý zisk bývá typický spíše pro jednotlivce.
Jak jste na tohle prisel? Ja v realu vidim pravy opak a podle meho k tomu prispiva hlavne tohle "stupnovane" vlastnictvi a rizeni, kdy kazdy clanek muze byt nadrazenym stupnem nahrazen ci zcela opusten kdykoliv, kdy zisky neodpovidaji zadani, nebo se jinde naskytne neco vynosnejsiho.
Takových je ale dost i z prostředí, kde je zdravotnictví státní (např. z Velké Británie).
Zaprve, nema v tom soukromem systemu byt pacient "vazenym klientem"? Pak by se mu toto vubec nemelo stavat, takze protiargument, ze statni zdravotnictvi ja na tom stejne, nejak nic neresi. Zadruhe, imho rozsah a zavaznost problemu v chovani k pacientum jsou dost rozdilne. V Britanii si muzete stezovat, ze cekate na operaci rok, ale v USA vam pojistovna rekne, ze operaci pojistka nekryje a je po "problemu", do nejake fronty se vubec nedostanete. Coz plyne i z toho, ze pro soukromou pojistovnu je pacient, se kterym vyrazili dvere a nic mu neproplatili, financnim ziskem, pro jednu statni a neziskovou nikoliv.
Děláte přesně totéž, jen inverzně. Veřejné neziskové nemocnice jsou na pohled hezký koncept, ale ta veřejná kontrola je velmi slabá, pokud o ní lze vůbec hovořit. Ve skutečnosti si management může dělat, prakticky co chce. Ten zisk tam může figurovat též, jen se místo běžného vykazování odvádí netransparentními "postranními kanály" (zakázky, dodavatelské smlouvy atd.) mimo nemocnici.
Skutecne? Kde? Nevzpominam si, ze bych kdy tvrdil, ze napr. neziskovost nemocnice nejak sama od sebe zajisti, ze podobnym ulejvarnam bude ucinena pritrz. Jenze motivaci k "malym domu" ma management u privatnich firem take. A samozrejme je i vesele provozuje, jenom se o tom nedoctete v novinach, protoze do toho verejnosti preci nic neni, kdyz je to soukrome. Ale soukromy management k tomu jeste navic musi vygenerovat zisk a ten se nejjednoduseji vytvari odiranim pacientu. Ze mozna za pet let nemocnice zkolabuje mu muze byt jedno, protoze maximalne predstavenstvo dostane vyhazov, ale plat a odmeny za odvedenou "praci" vracet nebudou. S verejnou kontrolou podle meho nemate pravdu a dokazuje to soucasne deni. Male podvody a rozkradani projde (tomu ani privatizace nezabrani), ale pokud se nekdo snazi rozlozit system ve velkem, tak se lide dole ozvou a pravdepodobne (uvidime) tomu i zabrani. Byt Karlak a Ustav hematologie soukrome, tak je majitel obratem rozproda na stavebni parcely a s nikym se o tom bavit nebude.
Ta kultura neni pro vasi argumentaci prave dobry priklad. Napak je to pekna ukazka toho, kam se zdravotnictvi riti - soukrome subjekty financovane z rozpoctu statu. Vlastne ve zdravotnictvi by to bylo jeste horsi, protoze tam se toci o nekolik radu vetsi castky, casem bychom zkonvergovali k nekolika velkym pojistovnam (oproti desitkam a stovkam divadel) a navic zdravotni pojisteni by k nim pritekalo ze zakona a automaticky.
Jenze motivaci k "malym domu" ma management u privatnich firem take. A samozrejme je i vesele provozuje, jenom se o tom nedoctete v novinach, protoze do toho verejnosti preci nic neni, kdyz je to soukrome.Rozdíl je v tom, že u soukromých nemocnic takhle management okrádá majitele, takže ten, jakmile to zjistí, management pravděpodobně okamžitě odvolá a ještě zažaluje. U státních nemocnic management okrádá stát a stát jak známo svůj majetek moc dobře nehlídá. A nikdy nebude, až moc tam funguje princip z cizího krev neteče.
Dalsi vypravenka o tom, jak by veci mohly byt, tentokrat verze "stat je vzdy horsi nez soukromnik, protoze ten se o svuj majetek stara." Zakladni predpoklad je, ze to zjisti. Jenze on to zjistit nemusi, treba protoze je ignorant, nebo protoze vlastnici jsou rozdrobeni mezi akcionare, takze predstavenstvo je jedinym vladcem a rozhoduje co se zverejni (zdravime auditorske spolecnosti). Nebo mu to bude sumak, protoze mu staci, ze jeho investice vynasi XX milionu rocne a vic ho nezajima. A kdyz se veci definitivne podelaji, tak si stejne dojde pro pomoc statu, protoze nechat zbankrotovat treba Motol, to si politicka reprezentace (aspon doufam) nedovoli.
BTW, k zazalovani dojde malokdy, protoze to je samozrejme spatna publicita a takove veci se tezko dokazuji, vzdyt pan reditel dal zakazku uklidove firme sveho syna v dobre vire a dolozte pred soudem, ze ne.
Dalsi vypravenka o tom, jak by veci mohly byt, tentokrat verze "stat je vzdy horsi nez soukromnik, protoze ten se o svuj majetek stara."Ano, některým lidem je potřeba skutečnost sdělit v podobě pohádek, přirovnání, podobenství a vyprávěnek. A že z cizího krev neteče věděli již staří Čechové dřív, než někoho napadlo dělit politiku na levici a pravici.
Jenze on to zjistit nemusi, treba protoze je ignorantPak je to jeho chyba, management sirozebírá jeho peníze a tobě do toho nic není.
Nebo mu to bude sumak, protoze mu staci, ze jeho investice vynasi XX milionu rocne a vic ho nezajima.Viz odstavec výše.
A kdyz se veci definitivne podelaji, tak si stejne dojde pro pomoc statu, protoze nechat zbankrotovat treba Motol, to si politicka reprezentace (aspon doufam) nedovoli.Proč ne? Jedině tak můžou věci fungovat - když někdo špatně hospodaří, zkrachuje. Nevidím problém v tom nechat Motol zbankrotovat, bankrot ještě neznamená konec instituce jako takové. Špatný vlastník zbankrotuje, nemocnice je prodána někomu, kdo si myslí, že ji bude spravovat lépe.
Pak je to jeho chyba, management sirozebírá jeho peníze a tobě do toho nic není.
To ale utikate od tematu, rec byla o tom, jestli v soukrome nemocnice bude dochazet k rozkradackam. Debata o tom co a komu do toho ma nebo nema byt, je debata uplne jina.
Nevidím problém v tom nechat Motol zbankrotovat, bankrot ještě neznamená konec instituce jako takové. Špatný vlastník zbankrotuje, nemocnice je prodána někomu, kdo si myslí, že ji bude spravovat lépe.
A dalsi vypravenka. Nemusi znamenat konec, ale muze. Treba pak bude levnejsi rozprodat lekarske pristroje a barak prestavet na hotel, mozna to byl zamer uz od zacatku, takze ten spatny vlastnik byl vlastne dobry. A pochopitelne vse je soukrome, takze vam do toho nic neni, zdravotnictvi je problem statu, tak at si dostupnost lekarske pece vyresi on.
Presne zneni smluv neznam (a radsi ani nechci), ale uz od poslechu to zni jako vybornej kauf. Ideologicky policko si muzeme odskrtnout, soukromnika jsme tam dostali, ale porad nam tam nejak zustal ten stat. Obvykle to dopada tak, ze na pristich x let je situace zabetonovana jednou smlouvou (impotentnost verejne kontroly najednou neutralizovana?), pres kterou se nasledujici politicke reprezentace budou neuspesne snazit ovlivnit jak je s verejnym majetkem nakladano a co je v nem poskytovano za peci. Ale zas to ma tu vyhodu, ze se da vzdycky rict, ze za to muze ten stat, ze nebyt jeho, vsechno by to slo bajecne.
Zabremenit to muzete, ale kdyz to nekdo bude obhospodarovavat stylem Nomura, tak vam na konci zustane barak, kterej sice nemuze byt nic jineho nez nemocnice, ale nikdo v nem tu nemocnici nechce provozovat ani zadarmo. Jakej je pak dalsi tah?
tak vam na konci zustane barak, kterej sice nemuze byt nic jineho nez nemocnice, ale nikdo v nem tu nemocnici nechce provozovat ani zadarmo. Jakej je pak dalsi tah?Pokud dojde k téhle situaci, tak je někde něco špatně, například v úhradovém systému pojištění. Tedy v této situaci, ať by nemocnici provozoval kdokoliv, byla by ztrátová. Pak už nezáleží na tom, kdo ji provozuje, protože pokud má existovat dál, ztrátu musí někdo (tedy třeba město) hradit. Nebo musí dojít ke změně, například takové, že se změní struktura poskytované péče (zakonzervování původního stavu nemusí být to pravé ořechové, protože prostě potřeby budou jiné). Stav, kdy se ztráta hradí, znamená, že chybějí peníze na něco jiného.
Takze pokud, prodelava stat, tak je spatny stat, pokud soukromnik, pak je chyba v tom, ze dostava malo penez?Nic takového netvrdím. Když je "málo peněz", tak bude prodělávat každý, stát i soukromník. Rozdíl je v tom, že když prodělává stát, tak to v podstatě nikoho netrápí, prostě se to zadotuje (s odůvodněním, že je to veřejná služba) a efektivitu nikdo řešit nemusí. Z cizího krev neteče.
Rozdíl je v tom, že když prodělává stát, tak to v podstatě nikoho netrápí, prostě se to zadotuje (s odůvodněním, že je to veřejná služba) a efektivitu nikdo řešit nemusí. Z cizího krev neteče.Leckdy neteče ani z "vlastního", například ty, kteří podnikají jen proto, aby si nakradli. Zdaleka totiž neplatí ono liberální dogma, že snaha o blaho individua vyústí zákonitě v blaho celku. Zvlášť při českém podnikatelském ideálu, soukromém pouštění žilou veřejným kasám anebo socialisticky pracovat, kapitalisticky žít! Řešení odevzdat podniky financované z veřejných rozpočtů do rukou soukromníků, protože selhává státní kontrola a vyžadování odpovědnosti úředníků a politiků, se podobá řešení bolavé nohy tím, že ji necháme uříznout a poradíme koupit elektrický vozík. Jenom proto, že léčení může chvíli trvat a nevypadá tak radikálně. A samozřejmě na tom tratí jak chirurg, tak prodejce vozíků.
Leckdy neteče ani z "vlastního", například ty, kteří podnikají jen proto, aby si nakradli.Nechápu smysl toho okrádat sám sebe.
Rozdíl je v tom, že u soukromých nemocnic takhle management okrádá majitele, takže ten, jakmile to zjistí, management pravděpodobně okamžitě odvolá a ještě zažaluje.Případně to může být tak, že majitelé jsou přímo členy managementu.
U státních nemocnic management okrádá stát a stát jak známo svůj majetek moc dobře nehlídá. A nikdy nebude, až moc tam funguje princip z cizího krev neteče.To je přesně ono. Záleží prakticky jen na tom, do jaké míry jsou manažeři ochotni a schopni ty peníze vyvádět ven. Znám řadu lidí, kteří jsou nebo byli členy vedení nemocnic a dalších organizací ve veřejné sféře - pokud odtamtud nevyváděli peníze, tak vždy jen proto, že to považovali za nesprávné, nikoli proto, že by jim kromě jejich svědomí něco stálo v cestě.
Případně to může být tak, že majitelé jsou přímo členy managementu.Tenhle případ jsem vynechal, protože v takovém případě majitelé okrádají sami sebe...
Jak jste na tohle prisel? Ja v realu vidim pravy opak a podle meho k tomu prispiva hlavne tohle "stupnovane" vlastnictvi a rizeni, kdy kazdy clanek muze byt nadrazenym stupnem nahrazen ci zcela opusten kdykoliv, kdy zisky neodpovidaji zadani, nebo se jinde naskytne neco vynosnejsiho.Pokud lze vydělávat delší dobu, proč to tak neudělat? Zejména pokud někdo investuje (nehovořím o spekulativním nákupu) do akcií, má obvykle zájem na tom, aby to trvale vydělávalo. Toto jsem měl na mysli.
Zadruhe, imho rozsah a zavaznost problemu v chovani k pacientum jsou dost rozdilne. V Britanii si muzete stezovat, ze cekate na operaci rok, ale v USA vam pojistovna rekne, ze operaci pojistka nekryje a je po "problemu", do nejake fronty se vubec nedostanete.V USA operaci pojistka nekryje, ve VB se ta operace třeba vůbec neprovádí (nebo se provádí v určených případech, do kterých člověk nespadá). Jaký je v tom efektivní rozdíl? Jaký je rozdíl v tom, že něco nehradí pojišťovna, a v tom, že se to (v rámci daných kritérií) neprovádí vůbec?
S verejnou kontrolou podle meho nemate pravdu a dokazuje to soucasne deni. Male podvody a rozkradani projde (tomu ani privatizace nezabrani), ale pokud se nekdo snazi rozlozit system ve velkem, tak se lide dole ozvou a pravdepodobne (uvidime) tomu i zabrani.Lidé se ozvou jen ve dvou případech: buď někdo příliš "mlaská", anebo jde o velice zásadní, zlomovou změnu. Plížívý rozklad vůbec nezaznamenají. Ozval se někdo proti plíživého rozkladu kutnohorské nemocnice v 90. letech, projevil se tento rozklad při volbách do zastupitelstva? Ani v nejmenším.
Ta kultura neni pro vasi argumentaci prave dobry priklad. Napak je to pekna ukazka toho, kam se zdravotnictvi riti - soukrome subjekty financovane z rozpoctu statu. Vlastne ve zdravotnictvi by to bylo jeste horsi, protoze tam se toci o nekolik radu vetsi castky, casem bychom zkonvergovali k nekolika velkym pojistovnam (oproti desitkam a stovkam divadel) a navic zdravotni pojisteni by k nim pritekalo ze zakona a automaticky.Je tu jeden zásadní rozdíl. U toho zdravotnictví se veřejné peníze rozdělují na základě úhradového systému. Ten je předem stanovený. Kdežto u té kultury to tak není - o dotacích rozhodují komise, ve kterých může klidně zasedat i někdo spjatý s příjemcem peněz (tímto zdravím paní Kreuzmannovou) a kde neplatí naprosto žádná pravidla pro to, kdo kolik dostane. Ne, že by pražský radní Richter byl mým oblíbencem, ale byl v rámci Prahy první, kdo do toho řízl a vyvolal tím ty "víry vášní", které dnes zažíváme.
Pokud lze vydělávat delší dobu, proč to tak neudělat?
Treba protoze za kratsi dobu s mensi namahou lze vydelat vic?
V USA operaci pojistka nekryje, ve VB se ta operace třeba vůbec neprovádí (nebo se provádí v určených případech, do kterých člověk nespadá). Jaký je v tom efektivní rozdíl? Jaký je rozdíl v tom, že něco nehradí pojišťovna, a v tom, že se to (v rámci daných kritérií) neprovádí vůbec?
Nejaky rozdil v tom asi bude, kdyz celkovy vysledek vypada tak, ze USA vydavaji na zdravotnictvi vice penez a jeho prumerna vykonnost, kulatne receno, neni vyssi. Zkuste popremyslet. Nemluve o tom kolik lidi nema pojisteni vubec zadne a ze napr. nejvyznamnejsi duvod osobniho bankrotu jsou v USA prave ucty za zdravotni peci.
Ja netvrdim, ze obcane ohlidaji vsechno, jenom jsem chtel oponovat vasemu nazoru (tak jsem ho aspon pochopil), ze verejna kontrola prakticky nic nezmuze. To bychom s takovou logikou mohli zrusit demokracii komplet a bez nahrady. Osud kutnohorske nemocnice neznam, ale v devadesatych letech se "vyparilo" i nemalo zprivatizovanych podniku, coz opet ponekud narusuje ten obrazek The Good == soukrome, The Bad == statni.
Nevim, co je na uhradove vyhlasce tak zasadne skveleho, nepochybuji, ze prolobovat si do ni to, co je potreba, nebude o tolik tezsi (v pomeru k castkam, ktere se okolo ni toci). BTW, pokud vim, s nemocnicemi (a jde to i s praktuky, atd) se platby daji nasmlouvat individualne, zahledl jsem kdysi nejake tabulky, ze kterych vyplyvalo, ze nemocnice Agelu si oproti ostatnim prichazeli na veselejsi sumicky. Apropo, az se etabluji konglomeraty typu Agel, tak si budete moci uhradove vyhlasky a podobne skopiciny strcit za klobouk uplne, protoze jim bude jedno, jestli do sve nemocnice odeslou ze svoji pojistovny castku x na onkologii a y na alergologii, nebo y na onkologii a x na alergologii.
Treba protoze za kratsi dobu s mensi namahou lze vydelat vic?To není případ zdravotnictví. Tedy aspoň v případě, že někdo neudělá např. privatizační smlouvu záměrně tak, aby takový rychlý výdělek umožnil (tím myslím například předání přístrojového vybavení za cenu výrazně nižší, než je cena tržní, a to bez dalších podmínek).
Nejaky rozdil v tom asi bude, kdyz celkovy vysledek vypada tak, ze USA vydavaji na zdravotnictvi vice penez a jeho prumerna vykonnost, kulatne receno, neni vyssi.Těch důvodů je tam řada, včetně například toho, jak vysoké odškodné platí nemocnice za poškození zdraví (proti čemuž se pojišťují, to zvedá náklady atd.).
Nemluve o tom kolik lidi nema pojisteni vubec zadneZatímco u nás ho má každý přímo ze zákona (pokud je českým občanem), prostě ho nelze nemít. I v případě, že člověk neplatí pojistné, je ošetřen (pojišťovna ošetření lékaři uhradí). Neplatiči pouze naskakuje dluh za pojistné, které ovšem pojišťovna nevymůže, pokud není z čeho.
Osud kutnohorske nemocnice neznamTady.
Nevim, co je na uhradove vyhlasce tak zasadne skvelehoNení na ní skvělého nic. Ovšem vyhláška a především podkladový zákon určují, jak bude péče hrazena. Proto jsou zcela zásadní pro to, co se ve zdravotnictví bude nebo nebude vyplácet (jaké výkony, jakým způsobem prováděné, jak bude vůbec systém úhrad vypadat atd.), co bude "ziskové" a co "ztrátové". Veřejným tajemstvím je, že třeba většina biochemických rozborů je hrazena ve výši, která bohatě kryje náklady a ještě zajišťuje slušný zisk (což například David Rath velmi dobře ví, proto své peníze investoval odpovídajícím způsobem).
BTW, pokud vim, s nemocnicemi (a jde to i s praktuky, atd) se platby daji nasmlouvat individualneOno je to celé poněkud složitější. Jde totiž v první řadě o to, vůbec nasmlouvat hrazení určitých výkonů. Pojišťovna nemusí uzavřít smlouvu na výkony (resp. smlouvu vůbec, nebo na jednotlivá pracoviště) s novým poskytovatelem, pokud považuje za dostatečné jejich poskytování stávajícími poskytovateli. Individuální úhrady být mohou, stejně jako lze povolovat (revizním lékařem) výkony, které běžně hrazeny nejsou.
zahledl jsem kdysi nejake tabulky, ze kterych vyplyvalo, ze nemocnice Agelu si oproti ostatnim prichazeli na veselejsi sumickyTohle může být do značné míry i tím, jakým způsobem se nemocnice staví k vykazování výkonů. Věřím tomu, že Agel to dělá velmi svědomitě, zatímco v nemocnicích ve veřejných rukou nemusí být vůle to nějak zvlášť řešit ("kašle se na to"). Když se výkony provádějí, ale nikdo je nehradí (i když by mohl), je to hodně znát.
Jsem por jednu celotátání zdravotní pojišťovnu, která hradí bezplatnou lélařskou péči.Nic jako bezplatná péče není. Je jen péče hrazená z daně/pojištění a péče hrazená přímo. Navíc...
Dále jsem pro libovolný počet doplňkových pojišťoven, kde se člověk může připojistit, aby například nedoplácel na léky...jak jde dohromady "bezplatná péče" (pokud tak budeme nazývat péči hrazenou z všeobecného zdravotního pojištění) s doplatky za léky? Já vím, mnoho let tu doplatky byly, aniž by to někdo označoval jako rozpor s ústavním právem (se kterým podle ústavní žaloby byly v rozporu poplatky), proto se to ani nemusí zdát divné.
Takže odstranění velké skupiny lidí z abclinuxu je v pořádku, ale odstranění pouze tebe z abclinuxu je špatné pojetí svobody.Ano. Stejne jako vyhozeni vsech lidi z hospody je v poradku, ale vyhozeni z hospody jenom cikanu v poradku neni.
Ano. Stejne jako vyhozeni vsech lidi z hospody je v poradku, ale vyhozeni z hospody jenom cikanu v poradku neni.Imho tohle má logiku, nevim co máte vostatní za problém.
to je fakt žumpa
To mi připomíná moje politické smýšlení vyjádřené v řeči vázané:
Politicky smýšlím vřele:
bez rozdílu všichni
ať jdou do prdele!
Já nevím jak vy všichni, ale já mám zdravotní péči bezplatnou na základě veřejného pojištění a toto mám garantované ústavou. Jenže ústava je blbě napsaná protože ústavní soudci řekli, že vlastně i něco platit musím.Zdravotní péče tu nikdy nebyla bezplatná, ani před rokem 1989. A co se týká dnešní ústavy, byly tu doplatky za léky, které přetrvaly přes dvě vlády ČSSD (včetně ministra Ratha). Kde byli tehdy ti, kteří pak podali ústavní žalobu? Proč domělý rozpor finanční spoluúčasti s ústavou neodstranili v době, kdy měli společně s KSČM (se kterou schvalovali mnoho jiných zákonů) neodstranili změnou zákona?
Chápu že ve zdravotnictví jsou zapotřebí peníze, ale proč nezvýšit odvody.Dobře, zvedneme pojistné, na kolik procent? Aktuálně je to 13,5 % ze "superhrubé mzdy" - čili člověk se superhrubou mzdou 30000 Kč/měs. (přibližně průměrná mzda v republice) zaplatí měsíčně 4050 Kč. Na kolik to zvedneme, na 15, na 20, na 25 %?
Dnes jsem měl ale možnost dozvědět se něco více o dosavadním vlivu tzv. reforem na situaci v ČR v roce 2008.Škoda, že nepíšete od koho.
Na začátku roku 2008 byla zavedena garanční doba 3 dnů neplacené nemocenské. Počet krátkodobých nemocenských klesl o 20%, zatímco hospitalizovaných zůstalo stejně. V létě ústavní soud po stížnosti levicové opozice nejtěsnějším výsledkem tuto garanční neplacenou dobu zrušil, a hádejte co se stalo? Nemocenská okamžitě narostla, zde dne na den.To je vysvětlitelné i bez těch keců o ulejvácích. Spousta lehčích onemocnění (katarů dýchacích cest, nevolnosti) se dá vyležet za 3 dny, někdy stačí i den dva. A copak se stalo s tou dlouhodobou nemocenskou? To se nerovná hospitalizace, to se rovná počet čerpaných nemocenských delších než 3 dny. Pokud potřebujete pro zaměstnavatele potvrzení od lékaře, abyste mohl získat nárok na zdravotní volno, musíte si pro něj dojít (a hned taky na kontrolu, takže, ejhle nejméně 2 návštěvy u lékaře kvůli bumážce, v podstatě zbytečné: "pijte čaj a buďte v teple" to vám řeknou ti slušní lékaři, ti zainteresovaní vám ještě napíšou pár položek placeba na recept - ejhle, zbytečné výdaje za léky). V případě, že tyto tři dny nemocenské zrušíte, nestane se to, že lidi budou méně nemocní. Lidi se totiž chovaj ekonomicky: Prostě se vykašlou na tu zbytečnou cestu k lékaři a vezmou si 3 dny dovolenou (v horší variantě budou škodit svému zdraví i své práci tím, že to přetrpí při zaměstnání). Tohle aspoň vidím kolem sebe (i na svém vlastním příkladu) já. Tím jste ale neodhalil žádné zneužívání nemocenské, tím jste jen zmenšil část zákonné dovolené o dovolenou zdravotní. Stejný efekt na čerpání nemocenské by mělo např. uzákonění 3 dnů neplaceného zdravotního volna jako zaměstnaneckého nároku i bez lékařského potvrzení.
+10
Navíc, když Wire píše, jak se teď pacienti měli dobře, zrovna včera má nejdražší šílela, že jim v nemocnici vyškrtli léky pro pacienty (protože na ně nejsou peníze - to by mne zajímalo, kam se poděly ty ušetřené prachy, kterými se Wire ohání). Takže teď, když bude pacient potřebovat dotyčný lék, tak ho prostě nedostane. Bez receptu si ho koupit nemůže, leží v nemocnici, takže mu doktor recept nevystaví, ale zároveň mu nemocnice ten lék dát nemůže, protože ho nemá a nemá na něj peníze. Skvělé!
Je takové podsouvání faktů vycucaných z prstu běžnou praxí levicových politiků/voličů? Doufám, že ne.Podnikatel, volič ODS a ještě k tomu idealista.
Jenže identifikovat problémy kapitalismu je poměrně jednoduché; to udělal dobře ledaskdo. Bohužel zatím nikdo nedokázal ty problémy vyřešit; všechny pokusy o lepší systém zatím vedly jen k průserům.Jakto? Socialni demokracie severskeho typu nebo poloprima demokracie svycarskeho typu vyresila radu problemu originalniho kapitalismu (a mnoho dalsich dobrych reseni dilcich problemu pochazi z USA nebo Francie). Ja si nemyslim, ze existuje nejaka "stribrna kulka", jako "vsechno znarodnit" nebo "vsechno zprivatizovat". V konecnem dusledku je dulezite rozdelit moc maximalne mezi lidi, a to lze jen krucek po krucku, protoze neni vzdycky jasne, kdo nad kym zrovna moc ma.![]()
Jakto? Socialni demokracie severskeho typu nebo poloprima demokracie svycarskeho typu vyresila radu problemu originalniho kapitalismu (a mnoho dalsich dobrych reseni dilcich problemu pochazi z USA nebo Francie).To všechno se ale pořád nazývá kapitalismus.
Ja si nemyslim, ze existuje nejaka "stribrna kulka", jako "vsechno znarodnit" nebo "vsechno zprivatizovat". V konecnem dusledku je dulezite rozdelit moc maximalne mezi lidi, a to lze jen krucek po krucku, protoze neni vzdycky jasne, kdo nad kym zrovna moc ma.To je považováno za ortogonální ke kapitalismu. Jenomže, jako obvykle, záleží na tom co se pojmem kapitalismus míní.
To všechno se ale pořád nazývá kapitalismus.K tomuto bych řekl jen zjednodušeně: Ať se to nazývá, jak chce, a to kdekoliv na světě. Žádné tady ty pojmy, kterými se třeba politici ohánějí, neplatí absolutně. Asi nikde není skutečná demokracie, skutečný kapitalismus, skutečný socialismus, a už vůbec ne skutečný komunismus. Vždy je to nějaká směska více těchto pojmů dohromady, a záleží na celkovém výsledku, nikoliv na názvu.
To je považováno za ortogonální ke kapitalismu. Jenomže, jako obvykle, záleží na tom co se pojmem kapitalismus míní.To uz jsme tady resili, co se tim kapitalismem vlastne mini. Pokud se jim ovsem mini volny trh bez statni regulace, pak rozdeleni moci mezi lidi neni vuci takovemu systemu ortogonalni, protoze takovy system obvykle vede ke znacne mocenske nerovnosti mezi lidmi (ktera vyplyva z nerovnosti financni). Jinak, to ze se tomu systemu stale rika kapitalismus nic neznamena. Linux nebo Windows se take jmenuji stejne, a pritom jde o uplne jine programy (srovname-li prvni a posledni verzi). Navic, osobne domnivam, ze nazyvat to kapitalismem je ponekud zavadejici, protoze se tak kapitalismu prisuzuji znacne zasluhy, ktere by IMHO mely nalezet prave spise demokracii a tomu rovnomernejsimu rozdeleni moci (a sam uznavate, ze to je ortogonalni).
Po sestrách chtějí vysokoškolské vzdělání a odmění je za to podprůměrným platem (nemluvím o Praze).Mícháš několik věcí do hromady. Nemocnice po sestrách VŠ vzdělání nechtějí, nemocnice chtějí zaměstnat zdravotní sestry a ty ze zákona musí mít VŠ vzdělání. Za to ale nemůže nemocnice a na vládu to taky nehodíš - tohle je dílo té
No ale já jsem nepsal, že by nám měla EU upravovat ceny. Psal jsem, že u nás se podle EU upravuje všechno, jen ne platy a ceny. To není problém EU, to je problém… …já nevím koho. Uniká mi, jak je možné, že ačkoliv máme mizerné platy, ceny máme vysoké. Uniká mi, jak je možné, že když si u nás obchodník nasadí 500 % přirážku na zboží jako svůj zisk, tak je bezkonkurenčně nejlevnější…
Kdysi jsem v nějaké knize, možná to bylo od Agathy Christie, četl rozhovor dvou starých slečen, kdy jedna říkala té druhé, že kterýsi obchodník je strašný lichvář, že si přiráží na zboží 10 %!
Uniká mi, jak je možné, že když si u nás obchodník nasadí 500 % přirážku na zboží jako svůj zisk, tak je bezkonkurenčně nejlevnější…Kde je marže 500 %? Jestli nějaký takový obor existuje, rád bych si otevřel obchod a nabídl to zboží s marží jen 490 %
Zažil jsem na vlastní oči a uši:
Kamarádka si otevřela zlatnictví. Byli jsme jí to "zkolaudovat". Měla tam spoustu věcí za velmi rozumné ceny. Přišla tam ještě nějaká její kamarádka, která má zlatnictví na jiném konci Brna a začala úplně šílet - že se zbláznila, jak si může dovolit prodávat třeba ten a ten náramek za 300 korun?! Novopečená majitelka jí odpověděla, že si narazila 200 %, že to nakoupila za 100 korun. Odpovědí bylo, že má ty ceny okamžitě všechny opravit, protože by se jí ostatní mohli škaredě pomstít, protože stejné věci prodávají za 2.000!Do restaurace chodím jen opravdu výjimečně. Ale z toho, co jsem zažil, mohu třeba říct, že například v Praze jsme jednou zalezli do nějaké sklepní restaurace přímo na Staroměstském náměstí a byli jsme nadšeni cenou i kvalitou. Jindy nám doporučili v Dejvicích Hostinec u Švejka a bylo nám z něj k zblití. V Ostravě jsme jednou s holkama vlezli do nějaké restaurace, a byl jsem přímo šokován - v pozitivním slova smyslu. Stejně tak mám nezapomenutelný zážitek na krásnou restauraci v Říčkách v Orlických horách - nádherné prostředí, neuvěřitelně nízké ceny, obrovské porce velmi kvalitního a skvěle přichystaného jídla.
V Brně? No… S Janou si občas chodíme sednout do pizzerie naproti zemědělské fakulty na Zemědělské. Vaří tam výtečně, příjemné prostředí, pěkné porce, jenom peněženka z toho má vždy mrtvici Kdysi jsem pravidelně chodíval k Bílému koníčkovi na Pionýrské - dělali mi tam i různé výmysly, které ani nebyly v jídelním lístku, obrovské porce, krásné ceny. Jen nevím, jak je to tam dnes - bylo to hodně o lidech, kteří tam pracovali, a vím, že dnes už pracují jinde.
Jj, krtek je super
No já myslím subway jako sandwich shop.Aha
No dobře: samotné tělo: AAAFoto.cz: 13 999, MegaObchod.cz: 12 731, MegaPixel.cz: 12 999, Compos.cz: 12 509 , Patro.cz: 12 494, itek.cz: 12 411, Profik.com: 12 389, Extraceny.cz: 12 375, Cybex.cz: 12 375…
Cena toho objektivu se u nás pohybuje někde mezi 10.000 - 11.000, blesk kolem 6.000, dálkové ovl. přes 500. A zvýhodněné sety naši prodejci nenabízejí. Pokud by se to u nás dalo koupit za rozumnou cenu, neobjednával bych z Německa.
Hadry vyráběné v ČR (i strojně, o ruční výrobě nemluvě) levné nebudou, vzhledem k místním nákladům na výrobu.To máš samozřejmě opět pravdu. Tato skutečnost ale zároveň zdůrazňuje, kolik si prodejci narážejí. Kvalitní tričko z Jitexu stojí někde mezi 150 až 300 korunami. Teď mám na sobě sobě sice ne české, ale velmi kvalitní tričko (nějaký Pascarel de Luxe), které stojí 200 korun. A přitom v tady těch pochybných shopech stojí trička (i kdyby stejné kvality) s nějakým debilním gumovým potiskem kolem 800 korun. Dalo by se uvažovat, že tam člověk zaplatí těch 600 navíc za značku, ale to by potom nemohli jít tak moc s cenou celů.
Uniká mi, jak je možné, že ačkoliv máme mizerné platy, ceny máme vysoké.Tak třeba proto, že místo toho, abychom si něco vyráběli sami, tak to musíme dovážet. Tohle platí třeba u cukru, jehož výrobu nám EU zakázala.
Když se člověk dozví, kolik platí zeměděcům za jejich produkty, a kolik tyto věci potom stojí na pultě, obrací se člověku žaludek.Není problém, aby to zemědělci prodávali sami nebo aby si na to založili obchodní společnost. Někteří to už dávno dělají. Částečně je to ale i věcí toho, kde lidé chtějí nakupovat. Většina raději chodí/jezdí do super/hyper/megamarketů, než aby to kupovali přímo u zemědělců nebo třeba u stánku na trhu. Mimochodem, velká chyba je, že mnohá města trhy úplně zrušila (případně vytlačila někam na okraj). Často to bylo pod vlivem toho, že se místním nezamlouvala vysoká účast vietnamských trhovců (přitom u nich lidé hojně nakupovali - jaký to paradox...), jenže vylili s vaničkou i dítě. Eliminovali nejen vietnamce s hadry/elektronikou/čímkoli, ale také prodej zemědělských produktů a mnoha jiných zajímavých věcí.
Samozřejmě, zemědělci si mohou zboží prodávat sami (pominu teď to, že pro ně je to zvýšení nákladů, narozdíl od obchodu, který by prodával tak, či tak). Opět to ale neřeší problém, že si obchodníci narážejí nechutnou marži - je to cesta, jak se vyhnout obchodníkovi, nikoliv jeho marži.
Možná za tento názor za mne někdo začne útočit, že smýšlím špatně, komunisticky, socialisticky, nebo nevím jak jinak, ale prostě mi připadne nesprávné, že ti, kteří tvoří hodnoty, vkládají do toho své umění a know-how, prodají své zboží obchodníkovi třeba za 1000 korun, přitom třeba 600 korun z toho tvoří náklady, a obchodník, který to jen hodí na pult, si narazí další 1000 nebo 2000 pro sebe, nemusí přitom umět vůbec nic, ani zašroubovat žárovku.
Opět to ale neřeší problém, že si obchodníci narážejí nechutnou marži - je to cesta, jak se vyhnout obchodníkovi, nikoliv jeho marži.Je to cesta, jak donutit obchodíka, aby snížil marži.
prostě mi připadne nesprávné, že ti, kteří tvoří hodnoty, vkládají do toho své umění a know-how, prodají své zboží obchodníkovi třeba za 1000 korun, přitom třeba 600 korun z toho tvoří náklady, a obchodník, který to jen hodí na pult, si narazí další 1000 nebo 2000 pro sebe, nemusí přitom umět vůbec nic, ani zašroubovat žárovku.Jenže ono to má i druhou stranu, z pohledu obchodníka. Většina si jich "jako prasata v žitě" rozhodně nežije (ani u hypermarketů není velká ziskovost samozřejmostí - např. Delvita tu "prodělala kalhoty", podobně to kdysi zabalil SYP nebo teď třeba Plus). Když půjdou s marží dolů, neprodají toho výrazně více, takže jim klesnou tržby, ale náklady zůstanou stejné. Drží marže přibližně na takové úrovni, aby byly tržby co nejvyšší, to je logické. Ono prodávat neznamená to jen "hodit na pult", ale také platit nájem (nebo náklady na stavbu), elektřinu, topení, mzdy prodavačů atd., zboží tam musí někdo dovézt (buď dodavatel nebo prodejce, ale stojí to vždy peníze). Znám řadu lidí, kteří se s radostí vrhli na prodej všeho možného (potravin, hadrů, elektroniky, šperků atd.), ale velmi brzy poznali, že to není žádná legrace, že není jednoduché vůbec utáhnout náklady (natož mít z toho ještě zisk) a většina z nich s tím dříve či později skončila (a většinou to bylo ještě v době, kdy tu nebyly ani obchodní řetězce, ani internetové obchody).
Je to cesta, jak donutit obchodíka, aby snížil marži.Teoreticky ano, prakticky to ale moc nefunguje.
Jenže ono to má i druhou stranu…
Lukáši, ty máš vždycky pravdu (myslím to upřímně). Obecně to tak nějak asi je, i když mohu jmenovat různé protiargumenty: například levnější zboží denní potřeby západně od nás, nebo mnohem chytřejší "politika" prodejců například v Nizozemí (kde je u většiny potravin citelně výhodnější kupovat větší balení, kdežto u nás si člověk většinou spočítá, že ho to "výhodné" velké balení dojde dráž, než si koupit 10 malých). Když to jde tam (kde mají vyšší platy i vyšší nájmy), proč to nejde stejně u nás?
Pokud jde o ty české prodejce, také znám takové, kteří to museli zabalit, protože buď prodělali, nebo vydělali málo, nebo vydělali sice dost, ale mysleli, že zbohatnou. Znám i takové, kteří si v malém obchůdku schrastili za rok dost peněz na nákup sportovního Porsche (a nebylo to kvalitou služeb).
Znám i takové, kteří si v malém obchůdku schrastili za rok dost peněz na nákup sportovního Porsche (a nebylo to kvalitou služeb).Jo jo, jedna kamarádka má takového tatínka. Co mě dostalo... když jsem s ní byl minulý týden na oběd a jak jsme se vraceli, tak říkala, že musí ještě na poštu, jestli jdu s ní.. Zeptal jsem se co tam a ona "Musím si vyzvednout přídavky" :D
Lukáši, ty máš vždycky pravdu (myslím to upřímně)
levnější zboží denní potřeby západně od násTo není tak úplně jednoznačné. Třeba v německé pekárně prodávají strojně vyráběný chleba za 0,70 EUR (tj. levněji než u nás), ale také ručně pletené housky za 2 EUR. Tak drahé pečivo by u nás nikdo nekoupil. Tedy řada věci je sice levnější, ale obchodník vydělává na prodeji toho dražšího.
mnohem chytřejší "politika" prodejců například v NizozemíAno, v západní cizině je obchodní politika mnohem vymakanější než u nás. Běžně se třeba zelenina prodává za jinou cenu ráno, v poledne a k večeru. A tak podobně. U nás většina obchodníků nemá zkušenosti, těch 40 let způsobilo, že z obchodnický tradic nezůstalo nic. Jak mohl někdo načerpat zkušenosti, když pracoval v socialistickém obchodě. Pak se to samozřejmě předává na další generaci.
Znám i takové, kteří si v malém obchůdku schrastili za rok dost peněz na nákup sportovního Porsche (a nebylo to kvalitou služeb).Já tedy nikoho takového neznám. Znám lidi, kteří si jako obchodníci žijí dobře, ale aby si někdo za rok vydělal v malém obchůdku na Porsche, to tedy ani náhodou.
Já tedy nikoho takového neznám.Nebudu konkrétní, ale mám na mysli zcela konkrétní obchod
Tiskni
Sdílej: