Americká technologická společnost Meta Platforms představila nový model umělé inteligence (AI) Muse Glimmer. Model je menší než přední modely AI od konkurence a má běžet přímo na počítačích uživatelů. Meta model zpřístupní jako open source, tedy otevřený software. Nový model je navržen tak, aby zvládal takzvané agentní úkoly na počítačích se spotřebitelskou grafickou kartou. Klade si tak za cíl uspokojit poptávku po systémech AI, které běží přímo na zařízeních uživatelů.
V pátek 28. srpna 2026 se v pražském Karlíně uskuteční již osmý Mobilní Hackday. Akce začne v 10:00 a potrvá až do večera. Setkání proběhne v prostorách SUSE Linux, s.r.o. na adrese Křižíkova 148/34, Praha 8 – Karlín. Nejbližší zastávkou je Křižíkova, kam se lze dostat tramvají i metrem. Na programu budou například novinky z posledních měsíců, možnosti, jak si zjednodušit práci s LLM/AI, a také nová linuxová distribuce BengalOS, včetně … více »
Jakub Vrána vydal Adminer ve verzi 6.0.0 s více než 130 změnami: "Většina změn vznikla s asistencí Claude Opus 5. Někteří lidi se bojí, že AI asistence může kód zamořit technickým dluhem. To je jistě pravda, pokud vývojář všechny změny bezduše odbouchne Enterem. Ale pokud si pořádně projde plán, vyjedná v něm změny a pak totéž udělá i s vygenerovaným kódem, kvalita kódu stoupne a technický dluh naopak klesne. Je to jako párové programování s
… více »Sam Aaron vydal novou major verzi 5.0.0 aplikace Sonic Pi (Wikipedie) určené také pro výuku programování pomocí skládání hudby. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
U příležitosti 30. výročí vydání počítačové hry Quake byla vydána nová epizoda s názvem Dawn of the Machine (Steam).
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na sérii bezpečnostních záplat (CVSS 9.9) v produktech Cisco řešících kritické zranitelnosti umožňující obejití autentizace, eskalaci oprávnění, vzdálené spuštění kódu a odepření služby. Úspěšné zneužití může útočníkům umožnit získat neoprávněný přístup k dotčeným systémům, kompromitovat zařízení Cisco Catalyst SD-WAN a Cisco IOS XE, spustit libovolný kód, zpřístupnit citlivé informace nebo narušit dostupnost postižených systémů.
Soud v americkém státě Nové Mexiko ve čtvrtek nařídil internetové společnosti Meta Platforms zaplatit 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard Kč) za újmy, které její platformy působí mladým lidem. S přihlédnutím k dřívějšímu verdiktu tak má společnost celkem zaplatit 942 milionů dolarů, což je malý zlomek jejího ročního výnosu, který loni činil 60 miliard dolarů. Čtvrteční verdikt firmě také nařizuje, aby změnila způsob, jakým její
… více »Mark Russinovich (CTO v Microsoft Azure) se na LinkedIn pochlubil svým projektem MS Paint Doom napsaným pomocí Claude. Hru Doom umožňuje hrát v programu Malování (Microsoft Paint). Malování funguje jako monitor. Herní engine (ViZDoom) běží na pozadí a každý vykreslený snímek hry vkládá automaticky přes schránku (clipboard) do Malování.
Platformy ChatGPT i Roblox by mohly být zařazeny na seznam mimořádně velkých on-line platforem nebo internetových vyhledávačů, na něž se vztahují zvláštní podmínky podle nařízení o digitálních službách (DSA). Vzhledem k tomu, že ChatGPT i Roblox oznámily počet uživatelů nad prahovou hodnotou DSA, je toto označení „rozhodně možné“ a mohlo by „přijít dříve či později“. On-line platformy a vyhledávače zařazené na seznamy DSA musejí
… více »Společnost Cloudflare představila Cloudflare OS (GitHub), tj. open source platformu navrženou pro integraci umělé inteligence (agentů) přímo do pracovních procesů organizací.
Perfektní variabilita v podání balíčkovacího systému je skvělá. Poté co jsem měl editovat první conf soubor objevil jsem vi. Nevím, zda je to tím, že tento software je z pravěku, nebo byl jenom autor poněkud divný, ale tohle se skutečně používat nedá. Odkojen DOS/T602 jsem stál tváří v tvář tomuhle hardcore editoru (je to vůbec editor?) a zoufale kroutil hlavou. Logicky jsem udělal to první co mě napadlo:
ipkg update ipkg install mcHurá. Už jsem doma. Někde jsem četl, že cpát Midnight Commander na Router je chlívárna, ale mě je to jedno. Velebíc Icazu a spol včetně jejich předků až do 5 kolena, radostně edituji konfigurák. Poprvé ten den mám pocit, že jsem spokojený. Instaluji moduly pro USB2, Ex2, Ex3 FAT a VFAT,.... přesně podle OpenWRT Wiki. Pokusně zkouším moduly zavést, a nakonec se mi to skutečně podaří. USB připojit ovšem nikoli. Oproti jednoduchému:
mount /dev/sda1 /mntna mě čeká nějaká chlívarna ve stylu
mount /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1 /mntkterou si nemůžu ani zapamatovat
Přidávám tedy moduly do /etc/modules a zkouším reboot. Mount USB disku bez úspěchu. Pomalu takhle zjišťuji, že si asi budu muset ručně nahodit i takové triviality jako DHCP server. Buď jsem totiž slepý, nebo ho ve Webif^2 nevidím. Autori asi předpokládá, že DHCP server na routeru je zbytečnost, kterou skoro nikdo nevyužije
Zkouším řadu verzí, včetně unstable - příznačně zvané Kamikadze (podle jména jsem skutečně s napětím váhal, v jakém stavu můj Router po zkončení TFTP přenosu a vyčkání přesně nedefinovaného časového okamžiku zkončí). USB nechodí. Wi-fi nemám jak otestovat. Od pročítání wiki mám už zarudlé oči, a kromě toho, že Vi je na hovno jsem si nic neodnesl. X-WRT opouštím.
Asi nejoblíbenějším Wireless Routerem posledních let byl Linksys WRT54G řada. Právě pro tyto routry pravděpodobněprimárně vznikal všechen ten alternativní firmware s WRT v názvu. Nejoblíbenějším (nezapomínejte, že BFU je většina) je asi DD-WRT. Tento Firmware má IMHO asi nejpovedenější webový interface. A protože ASUS je stejně jako WRT54GL taky Broadcom, poběží na něm i DDWRT. Stahuji ze stránek firmware určený pro můj ASUS a nahrávám do routeru.
Rozhraní je skutečně povedené. Mnohem lepší než Webif^2. Trošku mě ale zaráží, že router po prvním startu blokuje WAN. No nic. Restartuju ho a spojení do internetu funguje. Sice mi z nějakého záhadného důvodu DDWRT přiřadilo jinou MAC adresu (takové zařízení doma žádné nemám), ale jinak to funguje. Ve Webovém rozhraní je možno povolit SSH i telnet. Přihlašuju se přes SSH. ipkg nenacházím, logicky nenainstaluju ani Midnight Commander. Ze startu funkčně mnohem mnohem lepší než OpenWRT, ale rozšířit se to na první pohled nedá. DDWRT prý snad dneska staví na OpenWRT a je možné cokoli doplnit, ale bez balíčkovače to bude ještě větší dřina než na OpenWRT. Vcelku mi to nevadí, ale nerozcházím USB, respektive nemám aplikaci, která by ho využívala. Pokud bych Router používal bez USB, DD-WRT se mi jeví jako velmi zajímavá volba. Zatím ale nevím, zda se USB vzdát. Zkouším dál...
Posledním firmwarem je Oleg. Vzniká pouze pro ASUSy možná že pouze řady WL-500??. Používá upravený Firmware ASUSu. interface vypadá stejně, pouze v menu se objeví mnohem více položek. Zprovoznění FTP na USB disku otázkou minuty. Přihlásit přes SSH se mi zatím nepovedlo, ale funguje Telnet. Ovšem bez nějakých jednodušších nástrojů to stejně v CLI ovládat nebudu. Ale Router funguje a funguje vše. Teď už jenom čkám, jak bude fungovat v zátěži. Kamarádovi origoš ASUS při zátěži lehce kolabuje, tak snad je Oleg lepší...
USB ale nutně nepotřebuji, takže pokud e vyskytnou problémy můži jít jinam. Jak po stránce Firmware, tak po stránce HW.
Tiskni
Sdílej:
brcm-2.4/ brcm47xx-2.6/A mluvíme o OpenWRT nebo X-WRT? Nejsem si jist, jestli jsou zcela totožné, lišící se jen o balíček Webif^2.