Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Jako stejný nesmysl mi vždycky ve filmech připadá hledání umístění telefonu, kdy ten "bad guy" musí hlídat, aby neměl hovor delší než X sekund a policisté mezitím získávají stále přesnější info o umístění...No tohle vychází z doby, kdy linky byly analogové, že...
To by asi vzala za své SMS jízdenka. Špičky řešitelné jsou, např. v prostoročasu špičky by mohly být turnikety zcela odstaveny.Když turnikety můžou fungovat třeba v Japonsku, kde metrem jezdí podstatně víc než tady, tak nevím proč by měly být ve špičce odstaveny.
Jakýkoli pokrok vede k lepším možnostem tzv. sledování lidí. Chceš-li být sledován méně, vrať se zpátky časem. Jiná možnost nikdy nebyla a nikdy nebude.Technologie nabízí jen MOŽNOSTI sledování, nic nevypovídá o tom, jestli se sledovat bude, to je politické rozhodnutí.
Kdyby sis raději dával dvojité záclony do oken...Ano, to by bylo velmi nenápadné
Kdyby sis raději dával dvojité záclony do oken...- "Kohn, nech nám na okna dát závěsy. Naproti se přistěhoval ten mladej inženýr a já se bojím, že se bude dívat, jak se převlíkám." - "Sára, jen ho nech, ať se jednou podívá. On si pak koupí závěsy sám."
To samé na konci, pokud je jízdenka jen na jednu cestu, tak vám to na konci už nevrátí.Vzhledem k tomu, že jízdenka slouží také jako:
Náklady: u turniketů jsou vyšší jednorázové, provozní si netroufám porovnat (ono to bez současných % černých pasažérů ani dost dobře nejde) Jízda načerno: u revizorů se vždy bude v nějakých relacích vyplácet; turnikety musí být zajištěny proti přeskočení (ať už konstrukčně nebo obsluhou)Turnikety mají nejen velké počáteční náklady, ale zároveň musíš zaměstnat ochranku, která bude bránit přeskakování - a nestačí tam nastrčit jen tak ledajakého dědka, který bude sedět v kukani, ten člověk by měl být schopný zakročit.*
Propustnost: žádný turniket nezdrží víc než revizoři kontrolující všechny na konci eskalátoru.Tomu snad ani sám nevěříš, turnikety zdržují pořád, zatímco revizoři jen v době kontrol. Navíc revizoři tě moc nezdržují, zabývají se jedním až dvěma lidmi, když na tebe nemají kapacitu, tak tě nechají bez zdržování projít.
Otrava: ukazovat někomu kartu je ještě větší otrava než ji někde přikládat/protahovat.Revizoři mne kontrolují jen občas, zatímco turniket by opruzoval vždy. A k dobru pražského DP musím také říci, že revizoři se poslední dobou snaží být i slušní, alespoň někdy - popřejí hezký zbytek dne, omluví se za zdržení, nebo se i usmějí (tedy pokud platnou průkazku mám
Duplikáty: ve Washingtonu DC to mají ošetřeno turnikety i na výstupu - druhou kartu se stejným ID to odmítne. V NYC je tuším 10min timeout, kdy na stejnou kartu nejde do prostoru podruhé vstoupitMůžu si třeba naklonovat tvoji průkazku z tvé kapsy, aniž bys o tom věděl. Stejně jako třeba deset dalších. Pak budou mít smůlu ti ostatní (poctiví) cestující, kteří se pak kvůli mně nedostanou do metra.
Soukromí: jako cokoliv to lze vyřešit dobře i špatně. Můžou být velkobratrské turnikety a soukromí ctící revizoři i naopak.No jo, revizor se třeba večer může bavit u piva: "dneska jsem kontroloval nějakého Davida a ta jeho stará je fakt hnusná, takovou fotku do peněženky bych si radši nedával..."
*) existují i nepřeskočitelné turnikety, které vedou od podlahy až ke stropu, ale to bychom si připadali opravdu jako v koncentráku, v lepším případě jako dobytek v masokombinátu.
*) existují i nepřeskočitelné turnikety, které vedou od podlahy až ke stropu, ale to bychom si připadali opravdu jako v koncentráku, v lepším případě jako dobytek v masokombinátu.Používal jsem a nepřipadal jsem si jako v Osvětimi.
Tomu snad ani sám nevěříš, turnikety zdržují pořád, zatímco revizoři jen v době kontrol.Dobře navržené turnikety nezdržují vůbec.
Navíc revizoři tě moc nezdržují, zabývají se jedním až dvěma lidmi, když na tebe nemají kapacitu, tak tě nechají bez zdržování projít.Neplatí vždy. Sám jsem se s tím nepotkal (taky jsem v Praze jednou za uherský rok), ale podle dozorčích stanic je to běžná praxe (link)
Můžu si třeba naklonovat tvoji průkazku z tvé kapsy, aniž bys o tom věděl. Stejně jako třeba deset dalších. Pak budou mít smůlu ti ostatní (poctiví) cestující, kteří se pak kvůli mně nedostanou do metra.Všiml sis, že jsem psal o magnetických kartách? Možnosti zabezpečení bezkontaktních karet neznám, tak se k nim nevyjadřuju. Ad soukromí: pokud daný DP používá čipové karty jako v Pardubicích (resp. jakékoliv strojově čitelné personalizované jízdenky), může sledovat pohyb jednotlivých cestujících bez ohledu na (ne)přítomnost turniketů. Viz pardubické přepravní podmínky:
2. Kontrolu jízdních dokladů provádí osoba pověřená dopravcem: a. u jízdného na PaK přiložením ke speciálnímu čtecímu zařízení nebo k odbavovacímu terminálu ve vozidle MHD a vizuální kontrolou údajů vytištěných na PaK,
Dobře navržené turnikety nezdržují vůbec.Opravdu jsi si jist, že budou navrženy dobře? Tady v ČR, kde se máloco udělá dobře na první pokus? A to nemluvím o tom, že "navrhnout dobře" na některých zastávkách metra nejde, protože jsou v podzemí a není kam rozšířit východy - takže i kdyby ses rozkrájel, tak odbavení tím turniketem prostě trvá nezanedbatelnou dobu, jejich počet není neomezený, tudíž jednoznačně budou zdržovat.
A k dobru pražského DP musím také říci, že revizoři se poslední dobou snaží být i slušní, alespoň někdy - popřejí hezký zbytek dne, omluví se za zdržení, nebo se i usmějí (tedy pokud platnou průkazku mám)Na mě byli slušní i když jsem platnou průkazku neměl (jaksi jsem si zapomněl koupit novou)
Propustnost: žádný turniket nezdrží víc než revizoři kontrolující všechny na konci eskalátoruJeště jsem neviděl revizora, který by kontroloval všechny
Jenomze ta zacpa je prave jenom pro "jizdu" v pravem pruhu. Ja ji jiz dlouho obchazim a zarazuji se rovnou do leveho, prazdneho ci rychle se pohybujiciho.Tohle bohužel ve špičce moc nefunguje, protože se často najde dost takových, kteří postupují před schody v levém pruhu, a když dorazí před schody, s hrůzou zjistí, že po té levé polovině se chodí, a začnou se pokoušet řadit se doprava. A mezitím odjíždí jeden vlevo prázdný schod za druhým, a za dotyčným se tlačí ti, kteří by po schodech rádi šli. No a pak jsou ještě překážkou individualisti, kteří sice stojí ukázněně jako všichni ostatní ob jeden schod, ale individualista musí stát vlevo – a vpravo na jeho schodu je místo. Vždycky si říkám, jestli to dotyčnému není nápadné, že všichni až na něj stojí vpravo…
No a pak jsou ještě překážkou individualisti, kteří sice stojí ukázněně jako všichni ostatní ob jeden schod, ale individualista musí stát vlevo – a vpravo na jeho schodu je místo. Vždycky si říkám, jestli to dotyčnému není nápadné, že všichni až na něj stojí vpravo…Taky jsem to dělal, než mi to Michal vysvětlil
Tiskni
Sdílej: