V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
(v tomto zápisku se nic nedozvíte – naopak se chci něco dozvědět já)
Dělám malý průzkum (časem napíšu proč a jak) ohledně SQL klientů. Jakého databázového klienta používáte? Proč? Co vás na něm štve a co naopak považujete za užitečné a chybí vám to v jiných programech? Používáte GUI, TUI nebo CLI rozhraní? Jaké jsou vaše typické úlohy – ruční ah-hoc dotazování nebo pouštíte nějaké skripty a výstup dále zpracováváte? Jaké SŘBD používáte?
Tiskni
Sdílej:
Na SQL developeru mi hrozně vadí, že je člověk nucen psát dokola i klicova slova, nazvy sloupců apod.,Tohle doplňování má např. SQuirreL.
Používám Adminer spuštěný lokálně, kterým se připojuju na vzdálené servery (někdy SSH tunelem). Rád si nechám poradit něco lepšího…
Píšu si vlastního SQL klienta Ale nebude to ani webové ani klikací, tak nevím, jestli by se ti to hodilo
Zenity?
Tak jsem to myslel - dodělat si vlastní klikátko ke konzolovýmu nástroji
Aha! V tom případě se omlouvám za blbost co jsem napsal (a co asi i napíšu).
Nešel by v tom případě použít normální alias a Bash?
SŘBD je často používaná zkratka, protože existují i jiné, než anglické jazyky.
To jistě existují - ale zkratce "SŘBD" rozumějí jen ti, kdo rozumějí jednomu z nich (a to jednomu z těch méně rozšířených). Přesněji ta část z nich, která se s tímto obrozeneckým výmyslem už stihla potkat.
Jak kdy. :-)
Ale teď vážně… OSN/UN je zkratka pro organizaci, kterou zná a o které se čas od času zmíní prakticky každý. Oproti tomu DBMS je zkratka pro odborný termín, který používá celkem úzká skupina lidí, která s angličtinou vesměs problém nemá.
Když se tak podívám do levého sloupce, jak by se vám třeba líbilo, kdyby nějaký obrozenec začal kvůli svému přesvědčení místo FSF systematicky používat zkratku NpSS? Nebo třeba PŘP místo TCP?
Ono je to právě o zvyku. OSN je zavedená zkratka stejně jako – podle mého – SŘBD. IMHO kdo prošel nějakou českou školou1 a nestudoval jen z cizojazyčných materiálů, se s ní musel setkat (a stejně tak ví, že class je třída a inheritance dědičnost a zná další odborné české názvosloví). Zatímco NpSS a PŘP sis právě teď vymyslel Tak to samozřejmě zní divně a nepochopitelně. Jinak v češtině to „Nadace pro svobodný software“ (místo „Free Software Foundation“) běžně používám, byť tedy ne ve zkrácené formě.
[1] a kdyby studoval v Německu, tak zase bude znát Datenbankmanagementsystem
SŘBD je teda peknej hnus... I kdyz vim co ma tato zkratka vyjadrovat, nejsem nejak schopen sam (Google vi vsechno ) prijit na to z jakych slov vlastne vznikla. Pritom DBMS je jasne uz od pohledu... Podle me nema cestina v odbornem IT nic delat!
Navic mi prijde ze je takovym nepsanym pravidlem pouzivat anglictinu, preci jen piseme HDD ne PD...
Nebyt toho "Ř" tak bych premyslel pro jaka ANGLICKA slova je SRBD zkratka...
SŘBD muze vyhovovat leda nejakymu komousovi co vyucoval praci na IQ 150...