Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Přečetl jsem si článek o Novellu, kde se píše a jejich plánech postavit Linux lepší, než budoucí Windows Vista. Systém který bude méně náročný na hardware, bude nabízet to, co Vista nabídnout nedokáže a samozřejmě bude i cenově výhodnější. Do Novellu vkládám velké naděje, protože jenom nekecaj o tom jak je Linux dobrej, ale něco tvoří. Klidně za zavřenými dveřmi, mě je to jedno, hlavně že mají výsledky. Také je to firma která má jméno a pro případného zájemce operačního systému (podnik, instituce) jde o něco hmatatelného. Existuje někdo fyzický, kdo za tím stojí a není to jen nějaký spolek. Netvrdím, že banda nadšenců nedokáže vytvořit kvalitní produkt, ale firma většinou kromě operačního systému chce i oporu a tu jí Novell poskytne.
Věřím tomu, že vytvoří desktop, který bude méně náročný a bude mít navíc funkce, které budoucí Windows Vista mít nebudou. Ovšem to není všechno, co desktop dělá desktopem. V Linuxu mi zatím chybí podpora komerční sféry a nechápu některé Linuxové uživatele a jejich zásadní odmítání všeho, co není se zdrojákama. Krásný příklad je program Pixel. Autor vytvoří něco, co se snaží být použitelné. Bohužel se najde velké množství Linuxáků, kteří ho kritizují jen proto, že se s tím patlá takovou dobu a neukáže ony veledůležité zdrojáky. Další věc, co by mělo nějak přimět uživatele k přechodu je použitelnost. Vyzkoušel jsem poslední Ubuntu a domnívám se, že jde správným směrem, ale. Našel jsem několik nedostatků, které nechápu proč jsou a podle mě do desktopu pro lidi nepatří. Při nastavení frekvence monitoru mi systém nabídne pouze 60Hz a musím použít ruční konfiguraci. Při nastavení spořiče nejde zobrazit náhled na fullscreen. Oproti Windows má uživatel pocit, že vše (fonty, tlačítka, nabídky, okraje) je daleko větší a řekl bych prasecky velký. Našlo by se určitě ještě něco.
Pokud Novell postaví desktop lepší, rychlejší a levnější než budoucí Windows Vista a pokud nějak přiměje tvůrce komerčních programů k tomu, aby programy na které jsou uživatelé Windows zvyklí a které potřebují byli i na Novellu, bude to jedině dobře. Podle mě je to jediný způsob, jak udělat Linux používanějším a rozhodně to není kecání o tom, že se lidi nechtěj učit novým věcem a nerozuměj dokonalosti příkazové řádky. Jen nevím, proč by mě měl někdo odrazovat od Windows Vista, spíše proč bych měl používat Windows Vista? Co mě, nebo kohokoliv jiného k tomu nutí? Pro Windows XP je programů habaděj, nepadají a pracují spolehlivě.
Tiskni
Sdílej:
Oproti Windows má uživatel pocit, že vše (fonty, tlačítka, nabídky, okraje) je daleko větší a řekl bych prasecky velký.
Tak to je zajímavé, já mám totiž přesně opačný pocit. Kdykoli jsem nucen usednout k Windows, zdají se mi všechny ovládací prvky hrozně humpolácké…
* The aRts and GStreamer-0.8 engines have been removed for being obsolete.
P.S.: humplolácký není můj pojem ale váš překlep; já jsem použil přívlastek humpolácký, což je běžně používané české slovo, znamenající příliš velký, těžkopádný, neohrabaný.
Myslím že je opravdu velmi kvalitní, skoro vše je tam dost jednoduché, až to ustabilizují tak to bude opravdu super :) Zkoušel jsem nainstalovat a provozovat verzi Flight 5 pro AMD64 a tady jsou postřehy o věcech, které mi vadily.
Nemohl jsem se podívat na spořič.Jsou to drobnosti, ale možná naivně jsem si představoval, že nabootuju a všechno bude fungovat na první "šťuch" už proto, že Live distro má plně pod kontrolou autor a ten by si měl ohlídat, aby všechno šlapalo jak má.Ano, bohuzel bastleri distribuci si hrajou s technickou strankou live-distribuce (ktera mnohdy neni navenek videt), ale kompletni funkcnost nebo dokonce propracovany design uz je temer pravidelne na okraji zajmu. Zvlast kdyz se jedna o neco, co oni sami tak casto nepouzivaji. Nebo se tyto zalezitosti vedome oznaci "za podruzne" - zvlast u LiveCD. BTW zkus si stahnout ABC Linux 2005 - sice jsou obcas nejake problemy s automatickou konfiguraci grafiky, ale pokud ti to pobezi, dalsi mily pokus o live-distro. Sem tam napravuje nedotazeny Slax.
Díky, taky vyzkouším.
Je. Proboha proč? Neříkám, že občas nemáte pravdu, ale na Windows stačí Microsoft. Já chěl něco jiného a mám to.
Proč by sakra zabedněnci, co se nechtějí nic učit a chtějí mít všechno jako ve Windows u nich taky neměli zůstat?