Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jak na tom Linux opravdu je a jak vyvíjí? Samozřejmě výborně. Už se těším, až po masivním nástupu nových lepších Linuxů smete připravovaný systém Microsoft Vista z počítačů a nastane období spravedlnosti a svobody.
Pro začátek by to chtělo alespoň zvýšit počty uživatelů Linuxu, ale taky, a to bude horší, zvýšit procentuální zastoupení Linuxu u uživatelů. Potkávám hodně lidí, ale že by měl někdo zájem jsem si nevšiml.
Taky jsem lidem říkal, že je lepší a zdravější chodit pěšky a nejezdit autem, autobusem, ani vlakem. Že když budou chodit pěšky, prospějí tím sobě i ostatním. Ale oni raději dělají to, na co si zvykli a co je pro ně pohodlnější.
Jen aby nedostal Microsoft nápad a nechat třeba rok po nástupu Visty Windows XP pro domácnost zdarma. Jak a čím bych potom přesvědčoval lidi, aby doma požívali Linux fakt nevím.
Tiskni
Sdílej:
Jen aby nedostal Microsoft nápad a nechat třeba rok po nástupu Visty Windows XP pro domácnost zdarma.
Zatím to tak dělá. Já moc nevěřím, že jim vadí pirátské šíření jejich softu. Hlavně v zemích, kde nejsou ještě pevně uchycení. Na co si zakázník zvykne, to později zaplatí. Takhle to dělají mobilní operátoři také, s dárky volání zdarma na nějaké období.
Proti penězům a strategii Microsoftu se těžko něco jen tak prosadí a je zázrak, že se drží. Kvalita v tom nehraje až tak roli. Coca Cola také není žádná kvalita, ale umějí jí prodat.
Linux se rozšíří, pokud ho budou výrobci a správci dávat na počítače uživatelů. Ta masa si nic shánět nebude, protože ji to nezajímá a neví o tom a vědět nechce. Musí toho vědět i takhle moc a pokud mají počítač, tak si přejí, aby to nějak šlo oni se tím nemuseli zabývat, což je nakonec pochopirelne, většina také netouží vědět jak funguje mobil, pračka, co je to diferenciál u auta.
Jste přehnaně optimistický, uživateli je sice jedno, že má OOo místo MS Office, ale u mu oprávněně vadí, že neotevře stažený ceník (.xls), nenapíše korektně dokument založený na připravené šabloně (.dot) a nepřehraje prezantaci (.ppt) co mu přišla poštou. To si MS velmi dobře uvědomuje a proto IMHO nepřistoupil na OpenDocument, schválený za jeho účasti jako standard. Proto záměrně vytváří nekompatibilitu pod záminkou rozříření funkčnosti u všeho, co se pokusí zaintegrovat do svých produktů. Obávám se, že nějaké zázračné rozšíření na desktopy (ani jinde) se u OS software konat nebude.