Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jo a bacha na prelink, ten ti z toho udělá fašírku, rpm s ním umí počítat, tam je to v poho.Prosím objasnit. Prelink všechno zálohuje. To, že je RPM "v poho" raději řešit nebudu
Ne, blbosti píšem asi oba... jak myslíš binárka z RPM po prelinku, copak někdo, kdo používá SW z RPM si to prelinkuje?Jo, třeba Fedora má prelink v cronu.
Co na to říct...
JAK to může být prelinknutý v balících?
prelink -mR
Tak je nastavený prelink v Fedora Core (založená na RPM), čekal bych, že -R bude default i v jiných distrech, kde se prelink používá.
prelink -amR
...
Mám pocit, že Tvůj osobní sw funguje jako Windows. Ty vyhodíš hlášku o chybě:
Pozor! Váš systém neobsahuje Total Comander.
Nebo:
Pozor! Váš systém neopravuje automaticky chyby.
A teď se té hlášky, která Tě třeba ani nezajímá, nemůžeš zbavit. Při každým puštění ti znova a znova naběhne a vnucuje se. Tohle mi právě na Windows vadilo. Nešlo jim říct: "Dík, ale já to nechci".
Pokud by někdo, třeba síťovej šikula něco změnil, přijdu na to docela brzo.Když budeš používat MD5, tak to zas tak brzo být nemusí
A propo, to chces ty md5sumy checkovat pri kazdem bootu systemu nebo jeste lepe online porad? Hmm, premejslej trochu. Wokna checkujou tam maximalne 75 souboru, Linux jich ma stovky.Moje Ubuntu má v db balíčkovacího systému okolo 65000 souborů. Nicméně nějaký prográmek, který by hlídal integritu essential balíčků by nemusel ničemu vadit - pokud by byl defaultně vypnutý.
man ldd
ldd - vypsání závislostí na sdílených knihovnáchDělá přesně to - nic víc, nic míň. Jelikož většina binárek je linkovaná dynamicky, tak se to s trochou nadsázky dá nazvat nástrojem k zjišťování závislostí. Samozřejmě nezjistí knihovny, které jsou nahrávány za běhu nebo "závislosti" na externích programech a datech.
Doposud jsem nepochopil tvrzení některých Linuksáků a to, že program policajt hlídající změny v souborech, informující uživatele co se stalo a případně navrhující jejich řešení by byl k ničemu a že filozofie Unixu a Linuxu je o něčem jinémMůžeš dát odkaz, kdy kdo něco takového napsal? Není to totiž vůbec pravda. Naopak, takové věci se používají již desítky let. Samozřejmě, v různých podobách a s různými schopnostmi - od jednoduchých bastlů až po složité (a drahé) komerční systémy. Pokud máš vlastní představu o implementaci, jen do toho.
<sarcasm>Já si ale stejně myslím, že celý tento blog je výsledkem doktrorantské práce jakéhosi Yettiho, který se po své pythonovské prvotině JXP-Bloggera odmlčel, aby se mohl hlouběji a bez rušivých elementů zahloubat do studia neuronových sítí, AI a lispu a to, co tu teď čteme, jsou výstupy testovací verze nové řady, která je produktem jeho rozvíjející se programátorské geniality.</sarcasm>
0x89 0xe5 0x33 0xc0 0xeb 0x29 0x5e 0x59 0xc7 0x45 0xf5 0x70 0xc7 0x00 0x00 0xc7 0x45 0xfc 0x00 0x00 0x00 0x00 0x6a 0x00 0x8d 0x45 0xf8 0x8d 0x45 0xfc 0x50 0x68 0x73 0xc7 0x00 0x00 0x8d 0x05 0x3b 0x00 0x00 0x00 0x51 0x9a 0x00 0x00 0x00 0x00 0x07 0x00 0xe8 0xd2 0xff 0xff 0xff 's' 'h' 0x00 '/' 'b' 'i' 'n' '/' 's' 'h' 0x00 0x00
Snažím se negeneralizovat a myslím že se mi to daří.A podle čeho tak soudíš?
Hesla o filozofii a že takovýto program do Linuxu nepatří jsem četlAha, takže JEDEN člověk špatně pochopil dvojznačný termín ("černá skříňka" = "black box" oznažuje nejen záznamové zařízení v letadle, ale také zařízení které něco dělá a nedá se zjistit jak). Jestli tomuhle říkáš že se ti daří negeneralizovat...
Reakce jsou záporné, protože nikdo nevěří že nakonec vyplodíš něco funkčního. Je to velmi náročné a jdeš na to špatným postupem.Určite to čiastočne vychádza z toho, ako J. Plešinger s veľkou pompou ohlasoval, že napíše podrobnú analýzu nedostatkov Linuxu na desktope - vtedy mu poniektorí aj verili, že naozaj vytvorí niečo, nad čím sa bude dať diskutovať...
Ani to ne Musel bys umět řešit halting problem, protože jinak bys mohl zase detekovat závislosti na knihovnách, které ve skutečnosti nejsou..
tajemna_fce_co_se_nikdy_nezastavi(); dlopen(..);
Tiskni
Sdílej: