Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Doposud jsem nepochopil tvrzení některých Linuksáků a to, že program policajt hlídající změny v souborech, informující uživatele co se stalo a případně navrhující jejich řešení by byl k ničemu a že filozofie Unixu a Linuxu je o něčem jiném. Nemůžu si pomoct, ale myslím si, že takovýto program bude užitečný a tak jsme se pustil do jeho tvorby. Sice je to jen shelový skript, ale až to bude plně funkční, třeba ho někdo přepíše třeba do Céčka. Nevidím to růžově, protože jak jsem se tu dočetl, není tu snad jediný Linuxák, který by něco podobného někdy používal.
Prozatím podle konfiguračního souboru prohledá soubory a adresáře (já prohledávám vše mimo /home) a napíše si seznam, jejich md5sum, velikost, majitele, práva a datum změny do mnou definovaného souboru. U důležitých souborů provede zálohu. Na disku je místa. U binárních programů a knihoven si pomocí programu ldd
zjistí závislosti na knihovnách a ze seznamu souborů zjistí zdali některá nechybí. Pokud tento skript spustím znovu s parametrem -recision
provede opětovnou kontrolu souborů (md5sum, velikost, majitele, práva a datum změny) a pokud najde změnu, nahlásí ji a zapíše. Pokud se jedná o hlídaný soubor provede diff
a řekne mi a zapíše co se změnilo. Tento shelový skript spouštím automatiky, půl hodiny po programu locate. Změny zapisuje do logu a informuje mě o nich.
Co dodělat? Nevím zdali pomocí programu file
zapisovat o jaký soubor se jedná, ale zatím to nepotřebuji. Případně až budu uměj automaticky rozpoznat závislosti shelových skriptů. Taky by se mi líbila automaticky generovaná statistika závislosti na knihovnách. Zatím vidím jen jména chybějící knihoven. Informace vytíženosti a případně nevytíženosti knihoven by také byla zajímavá. Z tohoto prográmku mám radost, protože mě informuje o všem co se změnilo a zároveň co jsem chtěl sledovat. Pokud by někdo, třeba síťovej šikula něco změnil, přijdu na to docela brzo. Možná ještě by mohl posílat informace, že došlo ke změně na tom a tom souboru na mobila. Na zprávu serveru by se to třeba hodilo. Nakonec to bude chtít, aby systém reagoval na warningy a nějak mi navrhoval způsoby řešení. Chci spustit program a on nejde. Nejde program, chybí ta a ta knihovna. Ona opravdu není? Obnovím soubor ze zálohy? ... .
Tiskni
Sdílej:
Jo a bacha na prelink, ten ti z toho udělá fašírku, rpm s ním umí počítat, tam je to v poho.Prosím objasnit. Prelink všechno zálohuje. To, že je RPM "v poho" raději řešit nebudu
Ne, blbosti píšem asi oba... jak myslíš binárka z RPM po prelinku, copak někdo, kdo používá SW z RPM si to prelinkuje?Jo, třeba Fedora má prelink v cronu.
Co na to říct...
JAK to může být prelinknutý v balících?
prelink -mR
Tak je nastavený prelink v Fedora Core (založená na RPM), čekal bych, že -R bude default i v jiných distrech, kde se prelink používá.
prelink -amR
...
Mám pocit, že Tvůj osobní sw funguje jako Windows. Ty vyhodíš hlášku o chybě:
Pozor! Váš systém neobsahuje Total Comander.
Nebo:
Pozor! Váš systém neopravuje automaticky chyby.
A teď se té hlášky, která Tě třeba ani nezajímá, nemůžeš zbavit. Při každým puštění ti znova a znova naběhne a vnucuje se. Tohle mi právě na Windows vadilo. Nešlo jim říct: "Dík, ale já to nechci".
Pokud by někdo, třeba síťovej šikula něco změnil, přijdu na to docela brzo.Když budeš používat MD5, tak to zas tak brzo být nemusí
A propo, to chces ty md5sumy checkovat pri kazdem bootu systemu nebo jeste lepe online porad? Hmm, premejslej trochu. Wokna checkujou tam maximalne 75 souboru, Linux jich ma stovky.Moje Ubuntu má v db balíčkovacího systému okolo 65000 souborů. Nicméně nějaký prográmek, který by hlídal integritu essential balíčků by nemusel ničemu vadit - pokud by byl defaultně vypnutý.
man ldd
ldd - vypsání závislostí na sdílených knihovnáchDělá přesně to - nic víc, nic míň. Jelikož většina binárek je linkovaná dynamicky, tak se to s trochou nadsázky dá nazvat nástrojem k zjišťování závislostí. Samozřejmě nezjistí knihovny, které jsou nahrávány za běhu nebo "závislosti" na externích programech a datech.
Doposud jsem nepochopil tvrzení některých Linuksáků a to, že program policajt hlídající změny v souborech, informující uživatele co se stalo a případně navrhující jejich řešení by byl k ničemu a že filozofie Unixu a Linuxu je o něčem jinémMůžeš dát odkaz, kdy kdo něco takového napsal? Není to totiž vůbec pravda. Naopak, takové věci se používají již desítky let. Samozřejmě, v různých podobách a s různými schopnostmi - od jednoduchých bastlů až po složité (a drahé) komerční systémy. Pokud máš vlastní představu o implementaci, jen do toho.
<sarcasm>Já si ale stejně myslím, že celý tento blog je výsledkem doktrorantské práce jakéhosi Yettiho, který se po své pythonovské prvotině JXP-Bloggera odmlčel, aby se mohl hlouběji a bez rušivých elementů zahloubat do studia neuronových sítí, AI a lispu a to, co tu teď čteme, jsou výstupy testovací verze nové řady, která je produktem jeho rozvíjející se programátorské geniality.</sarcasm>
0x89 0xe5 0x33 0xc0 0xeb 0x29 0x5e 0x59 0xc7 0x45 0xf5 0x70 0xc7 0x00 0x00 0xc7 0x45 0xfc 0x00 0x00 0x00 0x00 0x6a 0x00 0x8d 0x45 0xf8 0x8d 0x45 0xfc 0x50 0x68 0x73 0xc7 0x00 0x00 0x8d 0x05 0x3b 0x00 0x00 0x00 0x51 0x9a 0x00 0x00 0x00 0x00 0x07 0x00 0xe8 0xd2 0xff 0xff 0xff 's' 'h' 0x00 '/' 'b' 'i' 'n' '/' 's' 'h' 0x00 0x00
Snažím se negeneralizovat a myslím že se mi to daří.A podle čeho tak soudíš?
Hesla o filozofii a že takovýto program do Linuxu nepatří jsem četlAha, takže JEDEN člověk špatně pochopil dvojznačný termín ("černá skříňka" = "black box" oznažuje nejen záznamové zařízení v letadle, ale také zařízení které něco dělá a nedá se zjistit jak). Jestli tomuhle říkáš že se ti daří negeneralizovat...
Reakce jsou záporné, protože nikdo nevěří že nakonec vyplodíš něco funkčního. Je to velmi náročné a jdeš na to špatným postupem.Určite to čiastočne vychádza z toho, ako J. Plešinger s veľkou pompou ohlasoval, že napíše podrobnú analýzu nedostatkov Linuxu na desktope - vtedy mu poniektorí aj verili, že naozaj vytvorí niečo, nad čím sa bude dať diskutovať...
Ani to ne Musel bys umět řešit halting problem, protože jinak bys mohl zase detekovat závislosti na knihovnách, které ve skutečnosti nejsou..
tajemna_fce_co_se_nikdy_nezastavi(); dlopen(..);