Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
ABCLinux opět rozjíždí anketu oblíbenosti distribuce. Co je to, co chce zjistit? Je to opravdu oblíbenost distribuce? Nebylo by zajímavé zjistit nějakou komplexní informaci o tom, co uživatel Linuxu používá a preferuje?
Myslím si, že by bylo dobré odpoutat se od pouhého handrkování se o to, jaká distribuce je nejlepší, ale zkusit se na tuto problematiku podívat malinko komplexněji. Jaký je můj oblíbený operační systém. Oblíbenost operačního systému bych definoval takto: To co je pro mě oblíbené, to mám na svém počítači nainstalované. Přeci si nenainstaluji, nebo si nenechám od kamaráda nainstalovat něco, co nechci. Za sebe můžu říci, že na svém počítači mám Windows XP, Slackware a Ubuntu. Velká část lidí také pracuje na počítačích, které patří někomu jinému a na kterých může být operační systém, který na svém počítači nainstalovaný nemají. Za sebe mohu říci, že v práci mám k dispozici Windows XP a HP-Unix. Další varianta je operační systém, který používají vzdáleně. Opět za sebe, připojuji se ke dvěma počítačům, na kterých je Slackware a FeeBSD. Jako poslední variantou bych považoval live systém. Jediný live systém který používám je Winternals.
Který z těchto systémů je můj oblíbený? Ten co mám na svém počítači zaručeně, ten které používám jako live systém také, ovšem u systémů používaných v práci a ve škole si nejsem jist, řekl bych že spíše jde o pracovní nástroj a u systémů ke kterým se připojuji vzdáleně bych označil za oblíbený, pouze pokud bych je instaloval a zároveň používal já, nebo bych byl jeho správcem.
Nastává zde problém. Pokud by byla chuť a vůle zjistit skutečnou oblíbenost operačního systému u uživatelů Linuxu, v nabídce by se krom Linuxových distribucí měli objevit i *BSD distribuce, OpenSolaris,*DOS, Windows*, *Unix a možná že ještě něco. Kámen úrazu je zdejší nesnesitelnost slova Windows. Pokud by ale lidé odpovídali maximálně pravdivě, mohli by se z výsledků vyčíst zajímavé závěry. Kromě odpovědi na nejoblíbenější distribuci Linuxu by se člověk dozvěděl třeba to, kolik uživatelů Linuxu používá na jednom počítači kromě Linuxu i jiný operační systém a jaký. Jaké distribuce jsou natolik komplexní, že uživatel nemá potřebu mít na počítači jiný operační systém. Jaké distribuce jsou spíše experimentální a uživatelé mají vedle nich i jiné systémy.
Zbývá si jen odpovědět na otázku, zdali tyto informace vůbec chci vědět.
Tiskni
Sdílej:
Oblíbenost operačního systému bych definoval takto: To co je pro mě oblíbené, to mám na svém počítači nainstalované. Přeci si nenainstaluji, nebo si nenechám od kamaráda nainstalovat něco, co nechci.me ta definice moc nesedi, nekdo je "nucen" mit naistalovany operacni system aniz by ho povazoval za svuj oblibeny, dokonce to muze byt i tak ze by ho naistalovany radsi ani nemel, ale "musi" kvuli nejakemu softu ktery na jinem OS nebezi, a je jedno jestli to je windows, linux nebo dos
Připomnělo mi to problém s opuštěním ICQ. No jo, ale oni ostatní ho používají a tak já musím taky.to jsi me spatne pochopil, jde jen o me vlastni potreby, tohle sem pletes zbytecne
Kdybych ho používat nechtěl, tak ho prostě nepoužívám a nechám ostatní, ať se podle toho zařídí. Je to na mém počítači pro moje potřeby.sam tu casto uvadis ze na linux nejsou nektere komercni, profesionalni programy...klasicky CAD... to ale pak znamena pokud potrebuju nejaky takovy program pouzivat musim mit (mnou treba neoblibeny) OS ktery mi to umozni
Informapro ortodoxního.. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 klíííd.. ortodoxního Plešingera:
Informace pro ortodoxní Linuxáky: Obrázek jde blokovat.nelze blokovat! prosím obrázek!