Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
ABCLinux opět rozjíždí anketu oblíbenosti distribuce. Co je to, co chce zjistit? Je to opravdu oblíbenost distribuce? Nebylo by zajímavé zjistit nějakou komplexní informaci o tom, co uživatel Linuxu používá a preferuje?
Myslím si, že by bylo dobré odpoutat se od pouhého handrkování se o to, jaká distribuce je nejlepší, ale zkusit se na tuto problematiku podívat malinko komplexněji. Jaký je můj oblíbený operační systém. Oblíbenost operačního systému bych definoval takto: To co je pro mě oblíbené, to mám na svém počítači nainstalované. Přeci si nenainstaluji, nebo si nenechám od kamaráda nainstalovat něco, co nechci. Za sebe můžu říci, že na svém počítači mám Windows XP, Slackware a Ubuntu. Velká část lidí také pracuje na počítačích, které patří někomu jinému a na kterých může být operační systém, který na svém počítači nainstalovaný nemají. Za sebe mohu říci, že v práci mám k dispozici Windows XP a HP-Unix. Další varianta je operační systém, který používají vzdáleně. Opět za sebe, připojuji se ke dvěma počítačům, na kterých je Slackware a FeeBSD. Jako poslední variantou bych považoval live systém. Jediný live systém který používám je Winternals.
Který z těchto systémů je můj oblíbený? Ten co mám na svém počítači zaručeně, ten které používám jako live systém také, ovšem u systémů používaných v práci a ve škole si nejsem jist, řekl bych že spíše jde o pracovní nástroj a u systémů ke kterým se připojuji vzdáleně bych označil za oblíbený, pouze pokud bych je instaloval a zároveň používal já, nebo bych byl jeho správcem.
Nastává zde problém. Pokud by byla chuť a vůle zjistit skutečnou oblíbenost operačního systému u uživatelů Linuxu, v nabídce by se krom Linuxových distribucí měli objevit i *BSD distribuce, OpenSolaris,*DOS, Windows*, *Unix a možná že ještě něco. Kámen úrazu je zdejší nesnesitelnost slova Windows. Pokud by ale lidé odpovídali maximálně pravdivě, mohli by se z výsledků vyčíst zajímavé závěry. Kromě odpovědi na nejoblíbenější distribuci Linuxu by se člověk dozvěděl třeba to, kolik uživatelů Linuxu používá na jednom počítači kromě Linuxu i jiný operační systém a jaký. Jaké distribuce jsou natolik komplexní, že uživatel nemá potřebu mít na počítači jiný operační systém. Jaké distribuce jsou spíše experimentální a uživatelé mají vedle nich i jiné systémy.
Zbývá si jen odpovědět na otázku, zdali tyto informace vůbec chci vědět.
Tiskni
Sdílej:
Oblíbenost operačního systému bych definoval takto: To co je pro mě oblíbené, to mám na svém počítači nainstalované. Přeci si nenainstaluji, nebo si nenechám od kamaráda nainstalovat něco, co nechci.me ta definice moc nesedi, nekdo je "nucen" mit naistalovany operacni system aniz by ho povazoval za svuj oblibeny, dokonce to muze byt i tak ze by ho naistalovany radsi ani nemel, ale "musi" kvuli nejakemu softu ktery na jinem OS nebezi, a je jedno jestli to je windows, linux nebo dos
Připomnělo mi to problém s opuštěním ICQ. No jo, ale oni ostatní ho používají a tak já musím taky.to jsi me spatne pochopil, jde jen o me vlastni potreby, tohle sem pletes zbytecne
Kdybych ho používat nechtěl, tak ho prostě nepoužívám a nechám ostatní, ať se podle toho zařídí. Je to na mém počítači pro moje potřeby.sam tu casto uvadis ze na linux nejsou nektere komercni, profesionalni programy...klasicky CAD... to ale pak znamena pokud potrebuju nejaky takovy program pouzivat musim mit (mnou treba neoblibeny) OS ktery mi to umozni
Informapro ortodoxního.. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 klíííd.. ortodoxního Plešingera:
Informace pro ortodoxní Linuxáky: Obrázek jde blokovat.nelze blokovat! prosím obrázek!