Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak je z reakcí některých návštěvníku ABCLinuxu patrné, heslo LINUX = Lidová Nacionálně Ultralevicová Komunistická Strana v kombinaci s barevným provedením si vynesl maximální odpor a troufl bych si tvrdit, že v některých očích se toto heslo stalo symbolem zla. Docela legrační je to, že původní nápis jsem měl zapsán jednoduchým malým písmem v pravém sloupečku blogu. Nevím to přesně, ale domnívám se že asi Leoš si tohoto textu všiml a prozíravě všechny ostatní upozornil na tu ohavnost a zvrácenost. Nedalo se nic dělat a tak jsem na LINUKSu zapracoval. Vznikl web www.linuks.wz.cz.
Podíval jsem se na statistiku návštěvnosti, nic moc. To se dalo čekat. Zaujalo mě ale, z jakých odkazů se na tento web lidé dostávají. Krom odkazů z ABCLinuxu mě docela udivilo, že Google a další vyhledávače toho tolik vědí. Dokonce se najdou i tací, kteří se přes zvrácený a nechutný nápis nebojí vstoupit.
seznam - Cyrillic fontsPořád mi ale nedochází jedna věc. Pro Linux pracuje velké množství programátorů. Spousta nadšenců píše návody a snaží se začátečníkům všemožně poradit. Proč ale tak nechutný, zvrácený, ideu a filozofii Linuxu podrývající web je vyhledávači zařazen natolik v předu? Vždyť uživatelů Linuxu je stále více a návodů a postupů jak co zkonfigurovat pochopitelně také? Je to zvláštní a vůbec tomu nerozumím.
A to si dovoluji ignorovat něco tak velesprávného a zásadního, že namísto abych používal formátovací znašky (em, strong apod.), vůbec toho nedbám a klidně si používám (b, i, u a další).
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
?
Podľa mňa to nijak nepoškodzuje linuxovú komunitu (určite nie viac, ako ten pochybný článko v Euru :), ale je to originálne.
Nad vimrc by som sa moc nevzrušoval, pretože nie je moc českých stránok, čo má v odkazoch vimrc bez botky.