Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože jsem špatný češtin, dlouhou dobu jsem na kontrolu překlepů používal ispell. Nevím jak je to dlouho, ale asi pro svou systémovost a univerzálnost jsem přešel k aspellu. Je fajn, že existuje program který dokáže kontrolovat překlepy a že tento program se snaží být internacionální a hlavně systémově a programátorsky integrovatelný. Sice pan Fialka jedou napsal, že nechápu obecné principy, ale teorie že jeden program bude dělat jednu věc (kontrolu překlepů) a ostatní budou jeho schopnosti využívat mi přijde správná.
Proč ale OpenOffice, Abiword, Mozilla a další používají vlastní databáze slov na kontrolu překlepů. Že by moloch? Proč ale i po patnáctiletém vývoji programu Vim, kdy konečně v nativní podobě obsahuje integrovanou kontrolu překlepů také používá vlastní databázi? Proč i tak slavný a panem Fialkou opěvovaný pan Bram Moolenaar se nedrží hesla Unixových propagátorů a to, že každý program má dělat to co umí a navzájem by měli mezi sebou komunikovat? Jak jsem se dočetl o programu aspell, je vyvíjen právě pro to, aby jeho integrace do aplikací byla snadnější. Gaim naštěstí aspell používat umí.
Tiskni
Sdílej:
ale to, ze tie viacere systemy nedokazu byt medzi sebou nahraditelne, to je nezmysel.
Sice pan Fialka jedou napsal
Proč i tak slavný a panem Fialkou opěvovaný panZa toto 3 body?
Ty sám si písal správičku o tom, že vyšiel nový Vim 7.0 v ktorom bol pridaný spellcheck a tak by si mohol vedieť, že používa slovníky z OOo.
Nechceš ten blog trocha poopraviť?
OO.org je prisernej bastl ke kterymu staci prilinkovat GRUB a mame novy kancelarsky OS. Vse si nese sebou.Už jsi někdy viděl Squeak?