Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Mám za úlohu vytvoriť platformu pre modulárny portál v jazyku PHP. Malo by sa to aspoň podobať na implementáciu MVC a poskytovať také funkcie, aby bolo možné jednotlivé služby inštalovať ako pluginy... Tak sem hodím svoje nápady.
Aby som to objasnil: Mám urobiť nejakú "knižnicu" v PHP. Ak chcete spustiť portál, len uploadnete na server, nakonfigurujete a uploadnete pluginy. Vlastne plugin by mala byť jedna služba, tá má nejaké stránky, obsluhuje nejaké data v DB, vyrába RSS/Atom feedy a pod. - jednoducho webová služba.
Tá platforma by mala tvoriť aj vrstvu persistencie. Budem potrebovat asi nejaké API (getObject, saveObject). Ale nikdy som nerobil s persistentnými objektmi, takze neviem ako to mám vlastne implementovať. Ak jeden objekt odkazuje na iný, mám selektovať vždy celý graf, alebo vždy selektovať objekt, ktorý chcem použiť? Neexistuje nejaký zrozumiteľný tutoriál k všeobecnej problematike persistencie?
DB model som vymyslel takto: Bude jedna tabuľka a tá bude mať 3 stĺpce - id objektu (bigint), jeho typ (varchar) a jedo dáta (blob). Pri inštalácii pluginov nebudem musieť vytvárať nové tabuľky.
Prichádzajúce requesty budem podľa path info preposieľať pluginom určeným v configuráku.
View si budú riešiť pluginy sami. To je všetko.. čo viac potrebujem? Asi len nejaký dokument "best practices".
Tiskni
Sdílej:
Tak som sa rozhodol pre šialený, ale o to jednoduchší postup. Použijem hotovú MVC platformu (nepamätám sa na meno) a implementujem Jednoduchý kontrolér - srdce portálu. Dorobím spomínané knižničné funkcie (Persistencia a pod.), použijem jednoduchý databázový model (jedna tabuľka "CREATE TABLE objects (id BIGINT, data BLOB)" (data budu v XML))
Musím použiť PHP, pretože nemám hosting s Javou, ani Monom (.NET). Musím robiť pluginy, lebo na tom bude robiť tlupa programátorov s kde kade. časť modelu bude implementovaná v knižnici a zvyšok logiky a View, implementuje každý plugin sám.
Neskôr chcem migrovať na Mono a C#, alebo Javu.