Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Mám za úlohu vytvoriť platformu pre modulárny portál v jazyku PHP. Malo by sa to aspoň podobať na implementáciu MVC a poskytovať také funkcie, aby bolo možné jednotlivé služby inštalovať ako pluginy... Tak sem hodím svoje nápady.
Aby som to objasnil: Mám urobiť nejakú "knižnicu" v PHP. Ak chcete spustiť portál, len uploadnete na server, nakonfigurujete a uploadnete pluginy. Vlastne plugin by mala byť jedna služba, tá má nejaké stránky, obsluhuje nejaké data v DB, vyrába RSS/Atom feedy a pod. - jednoducho webová služba.
Tá platforma by mala tvoriť aj vrstvu persistencie. Budem potrebovat asi nejaké API (getObject, saveObject). Ale nikdy som nerobil s persistentnými objektmi, takze neviem ako to mám vlastne implementovať. Ak jeden objekt odkazuje na iný, mám selektovať vždy celý graf, alebo vždy selektovať objekt, ktorý chcem použiť? Neexistuje nejaký zrozumiteľný tutoriál k všeobecnej problematike persistencie?
DB model som vymyslel takto: Bude jedna tabuľka a tá bude mať 3 stĺpce - id objektu (bigint), jeho typ (varchar) a jedo dáta (blob). Pri inštalácii pluginov nebudem musieť vytvárať nové tabuľky.
Prichádzajúce requesty budem podľa path info preposieľať pluginom určeným v configuráku.
View si budú riešiť pluginy sami. To je všetko.. čo viac potrebujem? Asi len nejaký dokument "best practices".
Tiskni
Sdílej:
Tak som sa rozhodol pre šialený, ale o to jednoduchší postup. Použijem hotovú MVC platformu (nepamätám sa na meno) a implementujem Jednoduchý kontrolér - srdce portálu. Dorobím spomínané knižničné funkcie (Persistencia a pod.), použijem jednoduchý databázový model (jedna tabuľka "CREATE TABLE objects (id BIGINT, data BLOB)" (data budu v XML))
Musím použiť PHP, pretože nemám hosting s Javou, ani Monom (.NET). Musím robiť pluginy, lebo na tom bude robiť tlupa programátorov s kde kade. časť modelu bude implementovaná v knižnici a zvyšok logiky a View, implementuje každý plugin sám.
Neskôr chcem migrovať na Mono a C#, alebo Javu.