Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Preco sa mi to aj paci aj nie v skratke objasni moj komentar (presne 300-ty): Akcelerovaný OpenGL desktop (pomocí Xgl, AIGLX apod.). Dnes tento zapis rozsirujem o vysvetlenie.
Akcelerovane X-i vlastne presuvaju cast zataze z CPU na GPU. Na CPU sa vykonava spracovavanie poziadaviek X aplikacii a pocitaju sa data potrebne k vykreslovaniu. Tieto data su posunute grafickej karte a ta vykona ich zobrazi nezavysle na CPU (ten sa moze starat o ine veci).
Uzitocne na akcelerovanom desktope je IMHO to, ze na obrazovku mozeme zobrazit data aj inak, ako si to aplikacia predstavuje. Aplikacie vykresluju obsah okna do bitmapy a tu mozeme zmensit a az tak zobrazit.
Navyse pri prekreslovani okna (napr. ked okno vyberieme do popredia) nemusi aplikacia vykreslit zakritu cast okna este raz, lebo ta je ulozena v bitmape. 3D desktop moze priniest aj mnoho dalsich uzitocnosti, nad ktorymi teraz nebudem polemizovat...
Viem - ked je clovek smutny, mal by roztiahnut zavesy, vybehnut medzi ludi a zjest nejaky ten banan a cokoladku. Eye candy ma IMHO tiez priznivy ucinok na psychiku, ale to je mimo ramec tohto zapisu. Je dobre umoznit uzivatelom trochu sa pohrat, ked maju chut a je dobre mat nieco, co uputa aj laikov - aby sa o Linuxe viac hovorilo.
Ok... no naroky na hardware je len take male minus. Xgl v pohode bezi na zostave Duron 500Mhz, nVidia Riva 32MB (ak vypneme vsetky efekty). Ale co take Pentium 200MHz, Noname Gfx 4MB? Akceleracia by mala byt vypnutelna, co aj samozrejme je.
Tak som si prechadzal nejakymi strankami o compize a pozeram, ze kazdy programuje len eye candy. IMHO viac ludi by sa malo snazit hladat chyby a riesit problemy, ktore v Xgl existuju. Prinajmensom by som svoj cas investoval do niecoho ineho ako poskakujucich okien.
Z tretiemu bodu nemam co dodat... dufam, ze aspon ten je kazdemu jasny - viac ucenia, viac prace, viac potrebneho casu.
Tiskni
Sdílej: