Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Preco sa mi to aj paci aj nie v skratke objasni moj komentar (presne 300-ty): Akcelerovaný OpenGL desktop (pomocí Xgl, AIGLX apod.). Dnes tento zapis rozsirujem o vysvetlenie.
Akcelerovane X-i vlastne presuvaju cast zataze z CPU na GPU. Na CPU sa vykonava spracovavanie poziadaviek X aplikacii a pocitaju sa data potrebne k vykreslovaniu. Tieto data su posunute grafickej karte a ta vykona ich zobrazi nezavysle na CPU (ten sa moze starat o ine veci).
Uzitocne na akcelerovanom desktope je IMHO to, ze na obrazovku mozeme zobrazit data aj inak, ako si to aplikacia predstavuje. Aplikacie vykresluju obsah okna do bitmapy a tu mozeme zmensit a az tak zobrazit.
Navyse pri prekreslovani okna (napr. ked okno vyberieme do popredia) nemusi aplikacia vykreslit zakritu cast okna este raz, lebo ta je ulozena v bitmape. 3D desktop moze priniest aj mnoho dalsich uzitocnosti, nad ktorymi teraz nebudem polemizovat...
Viem - ked je clovek smutny, mal by roztiahnut zavesy, vybehnut medzi ludi a zjest nejaky ten banan a cokoladku. Eye candy ma IMHO tiez priznivy ucinok na psychiku, ale to je mimo ramec tohto zapisu. Je dobre umoznit uzivatelom trochu sa pohrat, ked maju chut a je dobre mat nieco, co uputa aj laikov - aby sa o Linuxe viac hovorilo.
Ok... no naroky na hardware je len take male minus. Xgl v pohode bezi na zostave Duron 500Mhz, nVidia Riva 32MB (ak vypneme vsetky efekty). Ale co take Pentium 200MHz, Noname Gfx 4MB? Akceleracia by mala byt vypnutelna, co aj samozrejme je.
Tak som si prechadzal nejakymi strankami o compize a pozeram, ze kazdy programuje len eye candy. IMHO viac ludi by sa malo snazit hladat chyby a riesit problemy, ktore v Xgl existuju. Prinajmensom by som svoj cas investoval do niecoho ineho ako poskakujucich okien.
Z tretiemu bodu nemam co dodat... dufam, ze aspon ten je kazdemu jasny - viac ucenia, viac prace, viac potrebneho casu.
Tiskni
Sdílej: