Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zrovna rozvažuji jaké pevné disky si mám do nového stroje pořídit. Když jsem hledal diskuze týkající se pevných disků zde, na tomto portále, nalezl jsem tuto anketu. Zajímalo by mě, jaký disk byste upřednostnili dnes? Minule nejoblíbenější Seagate má za sebou obrovské fiasko s řadou 7200.11 a stihli pohltit Maxtor, disky WD GreenPower zase mají stále aktuální load_cycle_count bug při nasazení v Linuxu, což WD místo řešení kamufluje lživou SMART tabulkou. Seagate a Samsung mají běžně v prodeji 500GB plotny, Seagate jako 7200ot a 5400ot, Samsung jako Ecogreen s 5400ot, WD pak pouze 2TB 5400ot model. Když jsem koukal na diagnostické utility, jediný Seagate nabízí pro Linuxového uživatele ke stažení (na základě registrace) vlastní utilitu. Všichni ostatní nutí zákazníka použít utilitu pro Windows, nebo vypnout AHCI, spustit DOS a disk testovat tam... Pro uživatele non x86 platformy je požadavek na DOS těžkej průser.
Rád bych postavil testovací stroj, na kterém bych si mohl hrát s KVM a různými systémy. Základním předpokladem je podpora Intel VT-x nebo AMD-V technologie procesorem. Poté co Intel uvedl levné Pentium E6300@2.8GHz s podporou virtualizace je situace ve všech cenových segmentech vyrovnaná. Nezbývá, než se poohlédnout po dalších výběrových parametrech z oblasti virtualizace.
Serverní korea má 20 milionů obvatel, za toho více než 1 milion slouží v armádě. Tento Stalinistický skanzen by vypadal směšně, nemít 4 největší armádu na světě. Tahle země není vůbec schopná se uživit, o nějakém hospodářství se vůbec nedá mluvit a je kriticky závislá na zahraniční pomoci. Přesto neustále kolem sebe kope a všem, kteří jí posílají vagony s obilím vyhrožuje. A zde mi zůstává rozum stát. Proč? Proč ti, které ohrožuje neustále posílají jídlo. Vždyť řešení je tak jednoduché. Skončit s jakýmkoli dotováním severokorejských soudruhů, ať se snaží jak umí. Během chvíle se tento stát rozloží, protože nebude moci nakrmit své vlastní obyvatelstvo... Zdá se, že světová diplomacie je pěkně pitomá...
anonymní politická anketa. Kdo nejde volit, za trest nehlasuje :-D