V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Ještě donedávna jsem své "návody" a různé jiné texty psal jako html soubory aby se snado strkaly na web. Delší dobu jsem přemýšlel o tom jak to převést do pdf případně jiného formátu. Konečně jsem se odhodlal a podíval se na DocBook.
Dnes jsem narazil na velmi zajímavý odkaz. Sice těm dokumentum vubec nerozumim, ale moc se mi libi jak je udělana aplikace na prohlížení scanu. Koukám na to v mozille-firefoxu a vše funguje jak ma(nebo věci které nefungují nevidím a nechybí mi :-)
Používám jednu nejmenovanou stránku, která shromažďuje rss exporty z různých webů. Zaujal mě titulek Viceguvernér ČNB: Evropská unie se zahlcuje nařízeními který odkazoval na ihned.cz. Docela jsem se po kliknutí na odkaz divil.
Po delší době jsem našel redukci DVI-VGA ke sve graficke kartě, tak jsem se rozhodl že si zase užiju 2 monitorů naráz. Mám GK Radeon 9200, není to žádný 3D zázrak, ale na Quake3 a EnemyTerritory to stačí. Když jsem dřív používal Xineramu, tak jsem měl v XFree86.conf 2 profily, jeden pro Xineramu a druhý pro single head konfiguraci, která uměla 3D akceleraci. Dnes jsem po přečtení manuálové stránky k ovladači radeon zjistitl, že lze provozovat jakousi pseudo Xineramu s 3D akcelerací.
Netuším proč někteří lidé bojují proti Mandrake. Zvlášť, když tu distribuci nepoužívají. Red Dogu, chtěl bych slyšet důvod, proč je to tak špatná distribuce.
Má některé featury, které mi vadí. Proto ji pokud možno neinstaluju na své počítače, ale také ji neočerňuji v diskuzích. Doma jsem Mandrake nainstaloval před pár lety, protože jsem momentálně neměl nic jiného v dosahu. Slouží tam jako mp3 přehrávač, dodnes funguje bezvadně. Znám dost lidí, kteří Mandrake k plné spokojenosti používají a dovolím si o nich říct, že to jsou velmi dobří administrátoři systémů případně programátoři. Proč MDK používají, když je to přece tak špatná distribuce?