V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Na webu ministerstva informatiky se dají najít docela zajímavé dokumenty, mezi nima je i Zpráva o plnění povinností České pošty, s.p. v oblasti základních služeb za roky 2004 a 2005. Pokud budete někdy mít čas si to přečíst, tak udělejte nějaké stručnější shrnutí a plácněte ho sem :-)
Fotografie a počítač je dnes běžná kombinace, ovšem pro většinu amatérských fotografů platí když už počítač, tak s OS MS Windows a v něm programy jako je Zoner Media Explorer, ACDSee, Photoshop a podobně. Protože mě fotografovat baví a zároveň trávím u počítače velkou část dne, dostal jsem se také k řešení problému "co s fotkou v Linuxu?". Pokusím se zde popsat pár svých postřehů k programové výbavě bežného domácího počítače na kterém se zpracovávají fotografie.
Tak jsem se právě dokoukal na film Finding Forrester a moc se mi to líbílo. Taky jsem nedávno viděl film I am David a taky se mi líbil. Můžete mi někdo doporučit nějaké filmy podobné těmhle dvoum? Žádný drasťáky, žádný přiblblý komedie, prostě něco koukatelného? Ptám se tu proto, že se ve filmech vůbec nevyznám a nevím co mám hledat.
Taky se moc nevyznám v hudbě, takže se zeptám, je šance, že k filmu I am David a Finding Forrester koupím v ČR soundtrack? (jestli vůbec existuje) Přípdně ještě doporučte krám, se kterým máte dobré zkušenosti (praha, pardubice, inet).
Prohrabával jsem se fotkama a narazil na jednu noční z Prahy. Na notebooku jsem míval černé pozadí, ale tahle fotka se mi prostě líbí tak jsem ji zmenšil tak aby se vešla na monitor v rozlišení 1024x768.
více...