Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Stejně jako pokaždé na jaře, i letos nás v dohledné době čeká Bedna. A v rámci oslav úspěšné kvalifikace stejně jako každý rok přihodím pár veselých historek z natáčení. A možná dojde i na Linux...
Přepokládám, že jen málokterý čtenář abíčka nikdy neslyšel o Bedně. Dokonce si myslím, že mnozí z nich se jí aktivně účastní (a možná i organizují, kdoví...) a v diskusi přihodí pár vlastních veselých historek z letošní kvalifikace. Pokud ale přece jen neznáte tuto oblíbenou noční šifrovací hru, můžete si prohlédnou webové stránky www.bedna.org.
Přestože se Bedny pravidelně účastním již delší dobu, můj současný tým jménem Pomocná škola vznikl teprve před rokem, a to poměrně netradičním způsobem: prostě jsem se zamyslela, jestli znám lidi, kteří by se v týmu na Bednu dostatečně dobře doplňovali. Výsledkem mých úvah byla množina lidí, kteří sice všichni znali mě, ale navzájem se seznámili až při kvalifikaci. Přestože někteří ostřílení účastníci (že jo, Johanko .o)) takto splácanému týmu nevěštili dobrou budoucnost, dopadli jsme celkem dobře. Do cíle nám sice ještě pořádný kus zbýval, většinu ostatních jsme ale přesto nechali zdárně za sebou. Letos už bychom se rádi dostali až na konec, ale Bednáři jsou podlí a úspěch nejistý...
Zjištění, že letošní kvalifikace bude přísně časově ohraničená, nás lehce vyděsilo - abychom se dokázali sejít v šest večer na jednom místě, museli jsme všichni něco obětovat. Já jsem například odblicala poslední kolo na goovém turnaji v Ostravě, abych stihla Pendolino (čert vezmi šest stovek, ale prohrát kvůli tak strašnému přehlédnutí v koncovce už se mi dlouho nepovedlo). Nicméně krátce po šesté jsme se šťastně shledali v kavárně, nasdíleli GPRS (jo, iptables někdy dají zabrat jak leckterá šifra .o)) a pustili se do zkoumání letošního nadělení, které na nás Bednáři připravili.
Na webových stránkách nás čekalo šest úloh a formulář pro zadávání řešení. Zezačátku jsme si mysleli, že musíme do jedenácti vyluštit všechno, ale průběžné cca desáté místo po dvou úlohách a téměř třech hodinách nás ujistilo, že to rozhodně nebude potřeba. Obtížností se značně lišily a stejně jako každou Bednu, i letos se nám vesměs složitější úlohy dařily lépe než ty jednodušší. Důkazem může být například to, že přestože jsme se kvalifikovali na pěkném šestnáctém místě se třemi úspěšně vyřešenými šiframi, jako jedni z mála jsme nedali zcela triviální první úlohu. Oproti tomu, celkem problematickou šestku louskl matějčík takřka okamžitě.
Zatímco většina úloh příliš nevybočovala z obvyklého rámce, nad pětkou s radostným překvapením zaplesalo srdce každého crackera. Zadání bylo prosté: Máte černou skříňku a do ní můžete zadat nejvýše čtyřicet různých vstupů. Skříňka převádí řetězce o délce nejvýše 20 znaků na jiné řetězce. Jaké slovo vám skříňka překóduje na string AGLNVCKT? K řešení jsme se dostali po osmnácti vstupech experimentálně, ale princip fungování skříňky jsme neodhalili a dozvěděli jsme se ho, až když po skončení kvalifikace Bednáři uvolnili skříňku jako open source ;o))
A jak to celé dopadlo? Pro úspěšnou kvalifikaci nakonec stačilo stihnout vyřešit jedinou úlohu, osobně ale myslím, že jedna šifra za pět hodin je buď hodně velká smůla, nebo ostuda. Pokud jde o výsledky našich spřátelených týmů, vesměs alespoň částečně složených z profláknutých uživatelů Linuxu, celkem se nám dařilo: Johančina Zemljanka skončila na fantastickém sedmém místě se čtyřmi úlohami a moji drazí kolegové ze suse.cz také obstáli: Korupce na Slunci se kvalifikovala na 50. a Labáci s Qačkou na 89. místě se dvěma úlohami. Černou skříňku jsme samozřejmě dali téměř všichni .o)
Tak co, jak jste na tom letos s Bednou vy?
Tiskni
Sdílej:
Hm, šipky na kozatou rosničku už nemají šanci.