Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Já pořád nechápuJá jo a jestli chceš tak ti to klidně vysvětlím: blbě provokuje a ještě má škodolibou radost z toho jak se mu chytá hloupá lištička do pastičky.
Nevím jak ty ale já ani trochu.Vam prijde spravne krast cizi majetek? Zadne iluze jsem o vas nemel, ale toto jsem si opravdu nemyslel.
Když už to vlastním a nevím co s tímJa ale vim co s tim. A i kdybych nevedel, nikoho to ke kradezi neopravnuje.
kdyby tě ta kláda aspoň zavalit chtělaUkradene drevo by pro mne bylo financni i citovou ztratou, takze nemuzete cekat, ze bych zlodeje sveho dreva vital s otevrenou naruci.
shůry daném nezpochybnitelném vlastnictvíTo jako, ze kdyz je les oficialne muj, tak v realu muj uplne neni a to drevo patri vsem? To uz u nas nastesti par let neplati
A na základě čeho chceš zpochybnit zrovna to jeho vlastnictví lesa? Nepůjde stejným způsobem zpochybnit i tvoje vlastnictví majetku, který považuješ za svůj? Nedopadlo by to nakonec tak, že by se všichni navzájem okrádali a vládlo jen právo silnějšího?
A na základě čeho chceš zpochybnit zrovna to jeho vlastnictví lesa?
Příroda?
Můžeš to rozvést? Vztahuje se to na všechny pozemky? Nebo na všechno, co vyrostlo ze země?
the economic value derived from natural resources and natural opportunities should belong equally to all residents of a community, but that people own the value they create
I o ten les se majitel nějak stará (a u pole nebo zahrady je to ještě viditelnější). A taky se na vlastnictví lesa lze dívat tak, že jeho majitel tuto půdu záměrně ochránil (přestože mohl udělat něco jiného) a udržel jako les, aby ji někdo jiný nevybetonoval a nepostavil tam třeba sklad, dálnici nebo hypermarket. Tenhle přístup by vedl k tomu, že hodně lidí by svoje pozemky „kultivovalo“ a přírodní zdroje pak šli krást těm, kteří to neudělali a nechali svoje pozemky přírodní a nechali na nich něco růst, ne?
I o ten les se majitel nějak stará
A to jsi prosím tebe viděl naposled kdy?
Nehledě k tomu, že vlastnictví lesa je docela zajímavý myšlenkový konstrukt.Rozveď své implikace.
Tzv. vlastnictví je v tohle případě, stejně jako v řadě případů jiných, právní konstrukt, státem garantovaný monopol.To samé se dá prohlásit úplně o všem, třeba i o důvodu, proč tě někdo zatím ještě nezabil jen tak ze srandy a neudělal si z tvých uší náhrdelník. Přijde mi, že je tu nějaké naznačení, jako že les je nějak jinak speciální, že se nějak fundamentálně v ohledu vlastnictví liší od bytu, louky, nebo betonového parkoviště.
třeba i o důvodu, proč tě někdo zatím ještě nezabil jen tak ze srandy
To pravděpodobně neudělal, protože biologie.
les je nějak jinak speciální
Půda/zdroje, viz odkaz výše.
Takže když si to tam vybetonuji, tak bude můj majetek lépe chráněn? To je dost zvrácené a naprosto demotivující. Proč bych měl nechat svůj les lesem, když tam můžu postavit mekáče nebo lídl a užívat si lesa a krást dřevo můžu chodit k ostatním, kteří to neudělali?
Vycházíš z předpokladu, že ta půda je tvoje, což ale nemá žádné fyzikální opodstatnění, je to jen myšlenkový konstrukt, který ale nemusí existovat v každé společnosti v každém okamžiku ve stejné podobě.Vycházíš z předpokladu, že tvůj život je tvůj, což ale nemá žádné fyzikální opodstatnění, je to jen myšlenkový konstrukt, který ale nemusí existovat v každé společnosti v každém okamžiku ve stejné podobě. To že tu nemáme otroctví je taky nemá žádné fyzikální opodstatnění, to že se tu nenarážíme náhodně na kůl za blbé názory také ne. Nechápu, kam tahle argumentace vede - jasně, že je to myšlenkový konstrukt a imho dost dobrý, plně smysluplný, s bohatou tradicí. Zatím jsi neudělal nic, abys mě přesvědčil o opaku, kromě jednoho odkazu na bandu socialistických teoretiků, kteří jedou podle hesla "co je tvoje, to je moje a co je moje, do toho ti nic není".
Což je také důvod, proč to tu ve srovnání s Anglií nevypadá jako v koncentráku.Jo, jo. Od té doby co jsem viděl jak to vypadá tam, nemám rád ploty. Tam to vypadá šíleně.
To mícháš dohromady dvě1 věci.
Co se týče 1, jsem jednoznačně pro. Zatímco 2 je otázka dohody lidí v konkrétním státě (zda prodat/privatizovat nebo naopak kolektivně skoupit). Nemám problém s tím, že by stát (nebo třeba velká akciovka, ve které mají podíly občané) vlastnil většinu lesů, nebo třeba i louky a některá pole a jen je pronajímal lidem/firmám, které na nich budou hospodařit. Pokud to bude transparentní, bude fungovat trh pronájmů a bude docházet k efektivní alokaci zdrojů. Zároveň pronajímatel může stanovit určitá omezení pronájmu – např. že lesy, pole a louky budou volně průchozí. Tohle je úplně v pohodě, ale chci aby se věci nazývaly pravými jmény – říkejme tomu pronájem a je to ok. Ale vadí mi, když se někdo tváří, že jde o prodej, ale přitom o prodej zase tak moc nejde, protože vlastník z těch svých práv nic moc nemá a je velmi omezen, nemůže nakládat se svým majetkem (a to se netýká jen těch lesů, ale třeba i těch herních konsolí, jak jsem psal, nebo dalších zařízení, kde do toho stát zasahuje příliš extenzivním a pokrouceným výkladem autorského práva a soudní mašinérií, která běžného občana nebo ne dost velkou firmu spolehlivě odrovná).
[1] nebo tři[ukradení půdy indiánům, ale to sem teď tahat nechci
Ale vadí mi, když se někdo tváří, že jde o prodej, ale přitom o prodej zase tak moc nejde...Nevím, ale pokud jsou pravidla:
...a to se netýká jen těch lesů, ale třeba i těch herních konsolí...V podstatě je to podobné, i když trochu je problém nedemokratičnost a kartelové postupy producentů. I když u konzole bych to neviděl tak žhavě, tu si lze docela dobře nekoupit. Ovšem zcela bez počítače nebo telefonu je normální fungování v dnešní společnosti přinejmenším velmi obtížné.
Přehnaná fixace na majetek může být nezdravá – člověk např. skáče z okna mrakodrapu, když o majetek přijde; nebo ty peníze a věci shání jen proto, aby je vlastnil, i když je nepoužívá; případně upřednostňuje vztah s věcmi před vztahem s lidmi (to je snad dokonce i nějak pojmenovaná úchylka).
To jsou individuální problémy některých lidí (a pokud tím nikoho jiného neobtěžují, je to jejich věc). Ale obecně má soukromé vlastnictví obrovský přínos a je předpokladem k tomu, aby se lidi chovali hospodárně a efektivně. Když budeš mít zaručeno, že tvůj majetek ti zůstane celý život (pokud ho neprodáš) a pak ho zdědí tvoje děti, tak se k němu budeš chovat o dost líp, budeš chtít, aby vydržel. Naopak, když budeš vědět, že ti za chvíli stát ten majetek sebere nebo nehorázně zdaní, tak proč by ses staral? To vede k plýtvání, přehnanému opotřebování a krátkozrakým rozhodnutím – nikdo neřeší dlouhodobější horizont, protože v něm tě stát okrade.
případně upřednostňuje vztah s věcmi před vztahem s lidmi (to je snad dokonce i nějak pojmenovaná úchylka)Jediná otázka: Jak se to jmenuje a dá se to léčit?
To jsou individuální problémy některých lidí (a pokud tím nikoho jiného neobtěžují, je to jejich věc).Naprosto analogicky jako je alkoholismus individuální problém některých lidí a pokud tím nikoho neobtěžují, je to jejich věc. Či ne? Akorát naprd potom, když se ti půlka státu skládá z lidí co patří zavřít do léčebny. To už z toho dělá něco jiného než individuální problém. To už se potom jmenuje systémová chyba.
Ale obecně má soukromé vlastnictví obrovský přínos a je předpokladem k tomu, aby se lidi chovali hospodárně a efektivně. Když budeš mít zaručeno, že tvůj majetek ti zůstane celý život (pokud ho neprodáš) a pak ho zdědí tvoje děti, tak se k němu budeš chovat o dost líp, budeš chtít, aby vydržel.Tak v téhle teorii ti něco jednoznačně nefunguje.
jako je alkoholismus individuální problém některých lidí a pokud tím nikoho neobtěžují, je to jejich věc. Či ne?
Přesně tak, kdo chce pít, ať si pije, když tím nikoho neobtěžuje. Tady je rozdíl oproti kuřákům – ti smrdí a kazí ostatním vzduch (pokud si kouří jen doma nebo v nějakém soukromém pajzlu, je to opět jejich věc a nic mi do toho není).
Akorát naprd potom, když se ti půlka státu skládá z lidí co patří zavřít do léčebny.
To zase nepřeháněj – většina lidí sice pije, ale problémy s tím má jen malá část z nich.
Tak v téhle teorii ti něco jednoznačně nefunguje.
Co?
To zase nepřeháněj – většina lidí sice pije, ale problémy s tím má jen malá část z nich.To je taký možná dáno společenskou tolerancí a tím co je za problémy považováno. Rád bych tě upozornil, že Česká republika byla dle WHO na první příčce v konzumaci legálního alkoholu a i teď atakujeme přední pozice. Si si jistý že v zemi ve které „není outsiderem ten, kdo pije alkohol, ale ten kdo abstinuje“1 je vůbec možné vlastními lidmi objektivně určit co jsou a nejsou „ty“ problémy? Zkus se zeptat v nějaké islámské zemi či nějakému muslima jak takové národy vnímá, pokud v nich žije. A velmi se mi líbí anglický termín pro tento problém. Substance abuse. Si si na 100% jistý, že za podobnou substanci měnící psychiku a vnímání se nedá označit majetek/kapitalismus a že se podobně nedá zneužívat? Kdybych nevěděl, že anonymní odin je jen hloupý trolec, klidně bych si dovolil označit za člověka, kterému jistá substance vlivem zneužívání narušila psychiku a pohled zdravého člověka a že by se měl jít nechat dobrovolně léčit.
Muslimové nás mají za nepřítele obecněKam na tohle chodite? Za Dickem Cheneym? Co se pro zmenu zeptat primo tech muslimu?
Ono to zrovna moc tajné není, projevy jejich extrémistických1 duchovních jsou veřejně dostupné a bohužel tomu hodně těch muslimů věří a nechá se tím zmanipulovat (hodně na to, aby to pro západní civilizaci bylo relevantní nebezpečí).
[1] tohle slovo a s ním spojené nálepkování nemám rád, ale tady tím myslím konkrétní věc – expanzivní politiku a snahu ovládnout další území a prosadit na nich svoje pravidla a zájmy (je třeba říct, že v tomto smyslu jsou extrémističtí i mnozí západní politici, nemají těm muslimům co vyčítat, chovají se stejně a vzájemné násilí a nenávist akorát eskaluje)
A týká se to víry obecně? Proč už křesťané nepořádají křížové výpravy nebo neupalují čarodějnice?
Jediná otázka: Jak se to jmenuje a dá se to léčit?Hardwarefilie? Ty to nemáš?
Predstav si, ze moji dva psi se nejak dohodli a kazdy vzdy zere ze sve misky a tomu druhemu do te jeji nos nestrka.Gratuluji k dosažení sociální inteligence vlastních psů.
Gratuluji k dosaženíGratulace není na místě - on ničeho nedosáhl, to ti psi sami a tohle je ani nemusel učit (to je celkově pointa toho co napsal, že to je něco co si mezi sebou zavedou i psi).
vlastních psůTvých psů. Tohle je nějaká divná kombinace tvarů. --- V podstatě jsi mu pogratuloval k něčemu, čeho nedosáhl, ještě v divném tvaru. Proč?
Proč?Protože jste to nepochopil.
Tvých psů.Asi jste chtěl napsat "svých psů", pokud to mělo být česky. A ano, oboje znamená to samé. Jsou to jeho vlastní psi, kteří nastavují laťku sociální interakce, jež se mu zjevně podařilo dosáhnout.
Tohle je nějaká divná kombinace tvarů.To je normálně přívlastek shodný k neshodnému přívlastku v genitivu. Nevím, jak bystě to chtěl vyjádřit jinak. Vedlejší větou? Gratuluji k dosažení úrovně sociální inteligence, kterou mají Vaši psi. Ale přijde mi to kostrbatější, než to co jsem tam měl.
Nevím, jak bystě to chtěl vyjádřit jinak.Nechtěl, protože mi nedává mi smysl gratulovat někomu k něčemu, nad čím nemá žádnou kontrolu a je to úplně běžné. Například že jeho pes se chová jako všichni ostatní psi, nebo že má doma vzduch, místo vakua.
Asi jste chtěl napsat "svých psů"Moji psi to nejsou, tak o nich přece nebudu psát jako o svých.
Gratuluji k dosažení úrovně sociální inteligence, kterou mají Vaši psi.Gratuluji k úrovni sociální inteligence, které dosahují vaši psi. Kdyby to teda nebyl úplný nesmysl v první řadě - když už někomu gratulovat, tak možná těm psům :) Gratuluji vašim psům k úspěchům na poli sociální inteligence.
Tím je nastavena laťka sociální interakce, a protože pan odin také chápe, že tahle miska je jeho a nikdo mu na ni nemá sahat, lze usuzovat, že jeho sociální inteligence dosáhla úrovně jeho psů.Už rozumím. Trvám ovšem na tom, že je to nedobře napsané, protože původní věta se dá chápat oběma významy, přičemž z kontextu diskuze jsem skutečně vnímal jen ten druhý, hm. Autismus v praxi.
Ne. Takoví by museli kompenzovat komunitě hodnotu, o kterou ji tím připravilo. A kdybys nebyl uzavřen v ulitě svého náboženství, viděl bys, že v ani v současném reálném světě si nemůžeš ve svém lese jen tak postavit hypermarket.the economic value derived from natural resources and natural opportunities should belong equally to all residents of a community, but that people own the value they createI o ten les se majitel nějak stará (a u pole nebo zahrady je to ještě viditelnější). A taky se na vlastnictví lesa lze dívat tak, že jeho majitel tuto půdu záměrně ochránil (přestože mohl udělat něco jiného) a udržel jako les, aby ji někdo jiný nevybetonoval a nepostavil tam třeba sklad, dálnici nebo hypermarket. Tenhle přístup by vedl k tomu, že hodně lidí by svoje pozemky „kultivovalo“ a přírodní zdroje pak šli krást těm, kteří to neudělali a nechali svoje pozemky přírodní a nechali na nich něco růst, ne?
Takoví by museli kompenzovat komunitě hodnotu, o kterou ji tím připravilo.
Ale vždyť ji kompenzují právě tou kupní cenou. Když chce mít komunita (reprezentovaná státem nebo třeba nějakou akciovkou, kde mají podíl občané) zachované lesy a další pozemky, tak ať je neprodává a jen třeba pronajímá. Ale když je prodá, tak je věc nového vlastníka, co si s nimi bude dělat.Ještě jsem ochotný akceptovat, že na tom pozemku bude břemeno spočívající v tom, že les nebude oplocený a kdokoli se v něm bude moci procházet. To mi přijde normální, taky nechci, aby to tu vypadalo jako v koncentráku a všude byly ploty. Ale Co se týče dřeva, to má patřit majiteli lesa (nemluvím o nějakém sbírání suchých klacků, to majitelům nevadí a spíš se jim to hodí).
A kdybys nebyl uzavřen v ulitě svého náboženství, viděl bys, že v ani v současném reálném světě si nemůžeš ve svém lese jen tak postavit hypermarket.
Spíš by mě zajímalo, co je to za podivné náboženství, někomu něco prodat, ale vlastně neprodat, protože si se svým majetkem nemůže nakládat, jak chce. Ono to zřejmě nebude náboženství ale zase nějaký levičácký švindl. Přijde mi to podobné, jako když si někdo koupí herní konsoli a výrobce ho pak buzeruje za to, že si tam nahrál vlastní software (tzn. něco si „koupil“ ale vlastně nekoupil, nemůže s tím nakládat a má to fakticky spíš v pronájmu)
V rámci civilizace pokud možno georgismus. Mimo civilizaci majetková práva moc nefungují.Jsem rád, že na světě se najde ještě pár lidí patřících do průniku množin nezmrdů a rozumných...
Ze skrine bych vytahl me nesmrtelne martensky, vzal si mundur a uzival si tu situaci. Myslim, ze by to bylo pekne dobrodruzstvi.Takových borců bylo. Při opravdovém kníku většinou pošli mezi prvníma. Věřím milý pane, že Vás by čekal osud nejiný.
Takových borců bylo.Jiste.
Věřím milý pane, že Vás by čekal osud nejiný.A pak kdo tu ze sebe dela borce.
Tak nejak dumam, ktery plynovy kotel nepotrebuje elektrinu, ale treba se uz neco zmenilo.Starší typ kotlů a průtokových ohřívačů vody opravdu elekřinu nepotřebovaly, protože měly termostatický plynový ventil a věčný plamen na zapálení plynu (s vlastním termostatem na uzavření v případě vyhasnutí). U průtokových ohřívačů Karma byl věčný plamen vidět dírkou (nebo okénkem) ven a pamatuju, jak jsem se jako malý během nášťev u strýce na něj chodil v noci dívat (bylo to krásně strašidelné, obzvlášť ten okamžik, když poklesla teplota a hořáky se s mohutným vhúúúš zapálily
Starší typ kotlů a průtokových ohřívačů vody opravdu elekřinu nepotřebovaly, protože měly termostatický plynový ventil a věčný plamen na zapálení plynu (s vlastním termostatem na uzavření v případě vyhasnutí). U průtokových ohřívačů Karma byl věčný plamen vidět dírkou (nebo okénkem) ven a pamatuju, jak jsem se jako malý během nášťev u strýce na něj chodil v noci dívat (bylo to krásně strašidelné, obzvlášť ten okamžik, když poklesla teplota a hořáky se s mohutným vhúúúš zapálilyPrůtokový plynový ohřívač co mám doma jede na dvě "buřtové" baterky, ze kterých se startuje. Co udržuje tlak vody už je jiná věc, imho řešená na úrovni vodárny.).
Vždycky záleží na tom, co chráníš (v tomto případě zásoby, pozemek) a tom, jakou máš obrannou sílu. Pokud má někdo větší sílu než ty, tak pravděpodobně proto, že se na situaci připravil – a v tom případě bude mít nejspíš i vlastní zásoby v odpovídajícím množství. Aby ten konflikt dával smysl, tak by muselo dojít k výraznějšímu nepoměru – jeden by se připravil tak, že by měl hodně zásob, a druhý tak, že by měl hodně zbraní, ale zase by neměl ty zásoby (což znamená, že se jeden nebo oba zachovali při přípravách iracionálně, chybně). Jinak je to značně neefektivní a destruktivní – i ten „vítěz“ pravděpodobně vyplýtvá víc energie a materiálu, než kolik získá (ukradne). Navíc, když bude někdo okrádat ostatní, tak půjde v první řadě po těch, kteří se nebrání vůbec.
Když nebudeme řešit morální otázky, tak ano, efektivní to být může, ale je potřeba okrádat slabší, resp. ty, kteří mají více zásob než zbraní – kteří mají tento poměr zásoby/zbraně horší než ty. A jeden z vás musel udělat chybu – buď to oni přehnali se zásobami a zapomněli na zbraně nebo ty jsi to přehnal se zbraněmi a zapomněl na zásoby. Pokud se lidi zásobí/vyzbrojí v podobném poměru, tak ty násilné střety nedávají smysl1 – efektivnější je se nějak domluvit a začít obchodovat, začne fungovat dělba práce, směna a konečně normální svobodný trh (stát, který by ho pokřivoval, bude mimo hru).
[1] postupně budou všem docházet zásoby a když budou docházet těm silnějším, i ti slabší už budou mít málo, a tudíž bude i malá motivace na ně útočit – zbraní budou mít pořád stejně. Docela zajímavá otázka je, jestli by někdo silnější šel okrádat ty slabší v předstihu, ještě než stihnou ty zásoby spotřebovat – ovšem to je morálně úplně mimo – dá se ještě pochopit, že se někdo začne chovat jako zvíře, když mu už nic jiného nezbývá a chce nějak přežít… třeba i na úkor ostatních – ale dokud má ještě jiné možnosti, má dost zásob, tak se takhle bude chovat jen psychopat, jeden z mnoha – a ten to sám nedokáže, musel by na to mít armádu a tu tvoří lidé, které bude muset zaplatit a živit a vysvětlit jim, proč to jdou dělat. Snad leda, že by to byla armáda robotů… což tedy není až tak daleko od reality… ale to je zase na jinou diskusi
..nejspíš to nikdo neřeší protože to není potřeba.Ále řeší.. potíž je v tom, že dotace se dnes cpou jiným směrem.
Jak velký les potřebuješ k tomu, abys mohl dlouhodobě svítit jednou žárovkou?
leda si ho vyrobit, resp. nechat vyrobitNo, to by mě docela zajímalo, jak moc to vychází cenově, nechat si ho vyrobit, i s napojením na elektrocentrálu.
zadruhé u vyšších výkonů začíná být kotel poměrně problematická až nebezpečná komponentaJak moc vyšších? Jak jsem psal, v podstatě by mi stačil max. výkon okolo 2kW elektřiny, i když myslím že bych se vešel i do poloviny.
I když jako ultimativní příklad spolehlivého a téměř nerozbytného zdroje elekřiny, i když s mizernou účinností, bych si spíš představil termoelektrický generátor, který nemá žádné pohyblivé části a až na občasné očistění chladiče od prachu a připečených pavouků nepotřebuje žádnou údržbu.Tak tam podle toho co jsem četl většinou potřebuješ teplotní spád, tedy na jedné straně velkou teplotu a na druhé co nejlepší chlazení. Pokud teda nemyslíš rovnou radioizotopový, který by byl široko daleko nejlepší, kdyby nebyl tak nesehnatelný (dá se prý uloupnout z opuštěných ruských majáků). I když teď jsem pogooglil a vypadlo mi tohle, což vypadá taky dost zajímavě: BioLite CampStove.
Jednou žárovkou jsem myslel spíš jednotku než skutečné využití – prostě třeba 100 W, použij si je, na co chceš. Jasně že bych svítil LEDkami, zvlášť když bude o elektřinu nouze. Ukládání je až takový bonus – v první řadě by mě zajímala ta výroba. Hodně věcí vypadá hezky a ekologicky, ale jen do chvíle, než začneš počítat veškeré náklady a nepředstavíš si uzavřený systém.
Místnost s člověkem šlapajícím na kole, do které budeš z jedné strany sypat jídlo a pití (a odvádět odtamtud odpad) a z druhé čerpat elektrický proud, je prý celkem efektivní systém. Místo člověka by šlo zapřáhnout dobytek, který by uváděl do pohybu obrovské magnety/cívky a vstupem by bylo opět krmení, voda a sluneční svit.
Místnost s člověkem šlapajícím na kole, do které budeš z jedné strany sypat jídlo a pití (a odvádět odtamtud odpad) a z druhé čerpat elektrický proud, je prý celkem efektivní systém.Jo, prý ;)
Místo člověka by šlo zapřáhnout dobytek, který by uváděl do pohybu obrovské magnety/cívky a vstupem by bylo opět krmení, voda a sluneční svit.No, teoreticky. Jenže spoustu by toho sežral ten dobytek a někdo se o něj musí starat, pěstovat mu žrádlo a tak. Taky cena toho zakázkového generátoru by nebyla malá. To už spíš z hoven by mohl být nějaký ten bioplyn. Malý parní stroj je imho podstatně sehnatelnější než zmiňovaný stirlingův motor, nemusíš na to vynakládat moc námahy a jak píšu - topit musíš vždy, jen prostě nebudeš přebytky vyhazovat komínem, ale používat na výrobu páry.
Místnost s člověkem šlapajícím na kole, do které budeš z jedné strany sypat jídlo a pití (a odvádět odtamtud odpad) a z druhé čerpat elektrický proud, je prý celkem efektivní systém. Místo člověka by šlo zapřáhnout dobytek, který by uváděl do pohybu obrovské magnety/cívky a vstupem by bylo opět krmení, voda a sluneční svit.Ani ne. Fotosyntéza v podstatě není nic jiného než přirozený systém akumulace (nehmotné) sluneční energie do materiálu. Efektivitu samotného procesu nechme stranou. Pokud ale vezmeš na vědomí, že jde o proces na velké ploše, který probíhá spontánně samostatně bez jakéhokoliv přičinění (maximálně musíš vynaložit trochu energie na kompletaci výsledků snažení) bez jakékoliv infrastruktury, tak mi zatím vychází, že je to jedna z neefektivnějších metod sběru a akumulace sluneční energie. Samozřejmě se musíš odprosit od těch tvých naivních představ o nezpochybnitelném vlastnictví a trhu v lesní infrastruktuře co vam cpali do hlavy na VŠE. Pak je jasné, že zapřáhnout vola/otroka ti vyjde jako mnohem efektivnější metoda (i když to technicky nemusí být vůbec pravda).
Pak je jasné, že zapřáhnout vola/otroka ti vyjde jako mnohem efektivnější metoda (i když to technicky nemusí být vůbec pravda)
Ale zdrojem je stále to slunce a fotosyntéza, dobytek žere nějaké rostliny a pak pracuje – tzn. bavíme se jen o tom mechanismu „motoru“, zatímco zdroj je v obou případech stejný.
A máš představu jakou hustotu má dřevo a jakou seno? E = mc2 musí být bezpodmínečně dodrženo.Obávám se, že takhle rovnice se uplatňuje hlavně v mikrosvětě, na spalování moc signifikantní vliv nemá. Kdybys uměl uvolňovat energii z hmoty jen tak (reakcí antihmoty třeba), tak by ti imho stačilo i jedno stéblo.
A máš představu jakou hustotu má dřevo a jakou seno? E = mc2 musí být bezpodmínečně dodrženo.To vím náhodou naprosto přesně. Seno i dřevo má [energetickou] hustotu naprosto stejnou, 1 kg * c2 = 90e15 J/kg. Ale o to ti asi nešlo…
nebo ostrou sekyrku a spoustu, spoustu času ...
Čímž do toho systému zase vkládáš další energii. Navíc pro to dřevo musíš chodit do lesa… O kolik by to bylo výhodnější, než šlapat na kole a vyrábět tím proud?
…než dojde dřevo – o tom to právě je. Když to uvažuješ v dlouhodobém horizontu, tak pro to dřevo musíš chodit do lesa a připravovat ho, taky vynášet odpad. Na přepravu budeš potřebovat koně nebo auto, tahat na zádech by tě to asi nebavilo. Případně to můžeš koupit jako službu od někoho jiného, ale pak do toho musí dávat svoji energii zase on.
Takže: aby jedna rodina mohla používat (byť šetrně) elektrické spotřebiče, kolik času (třeba dní v týdnu) by její členové strávit chozením na dřevo a jeho zpracováváním?
Takže: aby jedna rodina mohla používat (byť šetrně) elektrické spotřebiče, kolik času (třeba dní v týdnu) by její členové strávit chozením na dřevo a jeho zpracováváním?To použití by imho nemohlo být na dnešní úrovni. Ono by ale spousta důvodů odpadla - když si to tak spočítáš, tak nejvíc elektřiny žerou ohřívače (varná konvice, bojler, topení), které můžeš ignorovat, protože topíš v kamnech, a motory (vysavače, feny, cirkulárky, pračky a tak), což se dá nahradit fyzickou prací. Ten zbytek není tak hrozný a udržovat si elektřinu pro mobil, notebook, vysílačku a mp3 přehrávač by imho nebyl moc problém. Já se poslední dobou těmahle myšlenkama zabýval, protože se objevila eventualita strávit delší časový úsek (měsíce) na chatě, kde nejspíš není elektřina. Tak jsem tak uvažoval, kolik elektřiny bych vlastně potřeboval, abych tam byl spokojený (=s počítačem a komunikací) a jak složité by bylo jí vyrobit bez agregátu na benzín, který by se nevyplatil finančně.
Elektřinou vyrábíme zimu.ach, to je bolestive. Ja vim, ze je to trochu OT, ale jak proboha kolegove vypadame pred svetem? Nekdo si tu volovinu precte, vyjede na staz nekam do vyspele zapadni zeme nebo dokonce do USA a pronese tam takovou hloupost. Mistni sice nic nedaji najevo, ale co si asi pomysli o urovni vzdelani v te male stredoevropske zemicce. Nebylo te ostudy uz takhle dost? Tedy, my lide zimu nevyrabime, nybrz za pomoci Carnotova obehu napr. v lednicce odebirame na nizsi tepelne urovni teplo tam uschovanym potravinam. Toto teplo prestoupi pres stenu vyparniku do kapalneho chladiva, ktere se timto teplem vypari (proto se take vyparnik jmenuje vyparnik). Tuto paru nasaje pote chladici kompresor a stlaci ji. Takto stlacena para prestoupi do kondenzatoru (to jsou u lednicky ty cerne trubicky na zadni strane) a okolni vzduch, ktery ma teploti rekneme 20 °C tu stlacenou paru necha v kondenzatoru zkapalnit, prototoze ta para ma v kondenzatoru teplotu treba 60 °C. Vzduch v mistnosti se ohreje (tim teplem z tech potravin) a nakonec dojde k ohrevu atmosfery. A protoze mame tolik lednicek, tak tim dochazi ke globalnimu oteplovani. Opet jako jiz nezcislnekrat drive se ukazalo, ze prof. Klaus mel pravdu. Globalni oteplovani nezpusobuji lide ale lednicky. Uvedomte si to prosim, nez vyjedete do ciziny.!
Mělo by se to dělat častěji.Ale v lete! Ja nevim jak ty, ale ja treba stavku MHD v roce 2011(?) podporoval.
Ale v lete!Proč? :)
Ja nevim jak ty, ale ja treba stavku MHD v roce 2011(?) podporoval.Jo a tohle. Nevím, jak se k tomu postavit. Řekl bych, že mi byla jedno.
tak by musel mít vlastní opevněný bunkr s uzavřenou cirkulací vzduchu, velkými zásobami vody a potravin atd.Ale vždyť taky jo. Viz kníkohrad. Jinak ti „chudší“ podnikatelé z Brna si pod barákem pouze kopou vlastní bunkry.
Jak dojde jídlo ve městech, vrhnou se lidi na venkov.Soběstačnou chalupu se zahrádkou, políčkem, stodolou, loukama, plnou pivnicou banďurek, dobytkem a jinou zvěří měla naposledy tak moje babička z hor. A i její soběstačnost byla tak na hraně. Dneska je ve stodole bordel a šrot, ne seno a ustájená zvěř. Mezi současnýma vesnicema a městem není žádný rozdíl. Vlastně jeden jo. Dnešní vesnice jsou v podstatě jako město akorát s méně možnostma a s menším množstvím prostředků. Takže naopak u města je větší pravděpodobnost, že pojede ze setrvačnosti. Navíc lidi z města jsou kulturnější. To na vesnici, to je nevychovaný dobytek. Ale tak jsem to „my“ a „vy“, nemyslel.
banďurek
+1
Navíc hodně lidí ve městě nemá ani auto, aby se mohli samostatně někam dopravit. Museli by nejspíš ukrást autobus1 MHD. Vesničanům by pak stačilo na příjezdových cestách rozházet ježky nebo zatarasit2 sjezdy z dálnice a pražáci nedojedou
[1] hlavně si ho nesplést s trolejbusem nebo tramvají, ty mimo své tratě nefungují
[2] při nefunkčnosti GPS/GLONASS by možná stačilo otočit cedule
Navíc hodně lidí ve městě nemá ani auto, aby se mohli samostatně někam dopravit.Zajímavé. Já to vidím přesně naopak. Do kteréhokoliv města vlezu, tam na mě hučí z výšky dvou metrů z kabiny svého SUV (ti chudší ze stejné výškové hladiny zase pro změnu BMW), že když neumím v tom jejich hradišti jezdit, že se tam nemam cpát a zůstat si na té své obydlené křižovatce daleko v džungli.
To je jenom část.No si zas nemysli, že se každý ogar převáží na místní veselku ve vlastním pickup…
Btw. možná fakt neumíš řídit, mně se to nestáváI to je možné.
No si zas nemysli, že se každý ogar převáží na místní veselku ve vlastním pickup…
Každý asi ne, ale mít ve stodole auto (jakékoli) mi přijde běžnější než mít ho ve městě. Nebo je už fakt taková krize, že to lidi prodali nebo dali sešrotovat?
A já vždycky snil o tom, jak to musí být super, být redneck
BTW: otázka na všechny: až se to zhroutí a přestane mj. jít Internet, budete na trolování používat baofengy? Jaké frekvence si mám předvolit?
To už by bylo lepší pořídit všude UPSky a generátory a udržet v chodu CZFree – 5 GHz, optika, ethernet… ty rychlosti jsou úplně někde jinde.
Takové Ubiquity airGrid M má spotřebu 3 W, to je zlomek tvých 2 kW. UPSka vykryje výpadky, generátor může jet v noci nebo dobíjet baterky a přes den bys to pokryl solárními panely (těch pár W by neměl být problém). Malá benzínová elektrocentrála ti dá třeba 7 A při 230 V.
Dalo by se domluvit na omezeném provozu – síť by běžela jen pár hodin denně a po zbytek dne by šla v případě potřeby nahodit vysílačkou nebo by se používalo to PR. Stejně bys většinu dne měl jiné starosti (shánění jídla, materiálu, pohonných hmot, výroba něčeho…) a po těch pár hodin by sis mohl užívat v podstatě normální Sítě, jako by se nic nedělo (tedy za předpokladu, že nejsi ovce, která má všechno v nějakém centrálním cloudu, se kterým zrovna není spojení, ale používáš Sít rozumnějším způsobem – menší decentralizované servery a P2P komunikace).
Navíc většinu domácností by šlo propojit klasickým ethernetem nebo optikou a ten bezdrát by byl potřeba hlavně na spojení mezi vesnicemi, tzn. ta spotřeba vysílače by se rozložila mezi víc domácností.
Ale na dlouhé vzdálenosti je PR lepší, třeba na komunikaci se zahraničním, zvlášť když ti bude stačit předávat krátké textové zprávy.
Do kteréhokoliv města vlezu, tam na mě hučí z výšky dvou metrů z kabiny svého SUV (ti chudší ze stejné výškové hladiny zase pro změnu BMW)
A co teprve SUV od BMW, které řídí blondýna s čivavou v kabelce?
lidi z města jsou možná kulturnější ale bude to platit za všech okolností?Tak to netuším. Ale je to prostě moje zkušenost, že lidi z města jsou většinou kulturnější a prostě navyknutí na život mezi lidma, na nějakou základní ohleduplnost vůči ostatním a tak. Samozřejmě takové lidi lze potkat i na vesnici, nicméně můj dojem je že statisticky obývají vesnice povětšinou tlupy nevychovaných neandrtálců. Prostě hovátka boží. To můj dojem.
Taky má obvykle víc možností skladovat zásoby a materiál. Mám palivo možná na několik let, vlastní studnu, nějaké potraviny taky.A máš i nějakou zahradu, políčko, louku, chlév, atd.? Klidně si to zkus nasimulovat. Vyhlas nouzový stav, obchody zavřeny a zkus si žít ze svého a uvidíš jak dlouho to zvládneš. Znovu opakuju, že naposledy koho jsem viděl že to tak dělal byla moje babka a ta měla stádo ovcí na pastvách, věčně okopávala erteple na políčku, každou zimu narvaná stodola senem až po strop a kdyby zavřeli místní konzum, tak by to bylo dost naprd o tom přežívat, ale možná by přežila (já ne, já bych radši spáchal rituální sebevraždu s vidinou toho, že bych musel do smrti smrťoucí žrát kyslou kapustu se špekem a haluškama a bramboráky bez česneku). Nedělal bych si iluzi, že by to na té moderní vesnici kterou znám já vypadalo o moc lepší (platí pro sev. stranu řeky Moravy, ta jižní je zas něco jiného).
Nejspíš o hodně déle než ve městě kdyby se zavřely obchody.Zatímco lidi ve městě zásoby nemají a chodí nakupovat každý den... ale no tak...
Spousta lidí nakupuje denně nebo téměř denně, nakoupí si cestou z práce množství které jde unést a vézt hromadnou dopravou.Docela dobrá odpověď na otázku co je špatně.
Já mám na mysli místa s hustým osídlením, místa kde žijí tisíce lidí na velmi malé ploše. Kde v jednom baráku žije stejně lidí jako ve středně velké obci.A to je právě důsledek tohoto.
Výpadek elektřiny? Ty toho naděláš Copak jsi nebyl někdy přes víkend na vandru v přírodě? Tam se bez elektřiny obejdeš. Tak tohle by byl takový trochu delší víkend. A jezdí se i v zimě, zase takový problém to není. Aspoň by se lidi na chvíli zastavili a měli čas přemýšlet – ne jen pořád čučet do mobilu a matlat po displeji a něco konzumovat. Někteří by možná zešíleli z toho, že by museli vystačit s vlastními myšlenkami a komunikovat by mohli jen s lidmi v okruhu pár metrů, ale to je jejich problém.
Skutečnou krizi si představuji trochu jinak (přítomnost cizích vojsk, humanitární bombardování, ztráta suverenity, občanská válka, epidemie…).
Někteří by možná zešíleli z toho, že by museli vystačit s vlastními myšlenkami
To ani nemusí nejít proud a šílím z toho.
Nejen že máme doma několik LED baterek, od miniaturních po velkou s nabíjecími D člankyTak u mě se toho našlo taky docela dost, od ruční, po mobil, solárních zahradních lampiček, co jsem koupil jen proto, že stály 40kč i s NiMH akumulátorem a mají na sobě solární panel za aspoň 100kč. Ale u ničeho z toho se nedalo pohodlně dlouhodobě číst, což mi dost vadilo.