OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Občas se hodí projít si snímky čerstvě stažené z foťáku – promazat ty nepovedené, případně provést nějaké drobné úpravy ještě cestou „z terénu“. Na to je ale GIMP jako kanón na vrabce a na malém zařízení obvykle není místo (a ani výkon) pro Mono nebo celé KDE. Mirage je šikovný prohlížeč obrázků, který se přímo nabízí. Má docela přívětivé GUI v GTK+. Poradí si s běžnými formáty obrázků, samozřejmě včetně JPEG a PNG. Nezabere mnoho paměti nebo může předem načítat obrázky v adresáři, aby je rychleji zobrazil, až na ně dojde řada.
Z užitečných funkcí nechybí prezentace, mazání souborů přímo při prohlížení a otáčení, ořez i změna velikosti obrázků. Hromadné úpravy jde dodefinovat s pomocí tzv. uživatelských akcí, tedy volání externích příkazů, např. z balíku ImageMagick. Příjemná drobnost je uzpůsobení pro zařízení bez klávesnice – v menu je celá jedna nabídka s položkami reprezentujícími stisk kláves i klávesových zkratek pro různé funkce.
Elektronický inkoust má něco do sebe, ale potmě moc neposlouží. Za takových okolností poslouží kapesní zařízení s podsvíceným LC displejem více než dobře. Navíc mnoho knih, dokumentace a návodů je (po Internetu) distribuováno v podobě prostého textu nebo HTML dokumentů – jejich čtení ve webovém prohlížeči nebo textovém editoru není příliš pohodlné, protože tyto programy si krom jiného obvykle nepamatují pozici v textu při zavření a podobně. Na scénu tedy přichází FBReader.
Je to program, který dokáže spravovat kolekci knih a také zobrazovat tyto knihy pohodlně pro čtení. Zobrazuje (a pamatuje si) pozici v textu, umožňuje otáčení orientace textu na displeji, vyhledávání je samozřejmostí a můžete si také detailně nastavit, jak se mají zobrazovat různé prvky dokumentů (jde především o barvy a okraje stránek a u textu o písmo, řádkování atd.) a jak chcete text posouvat (o kolik řádků) – podporován je vedle klávesnice a myši také dotykový displej. FBReader si samozřejmě rozumí s více formáty knih než s prostým textem a HTML, mj. je možné si přes něj i stahovat nové knihy ze spřízněných webů (např. FeedBooks.com).
StarDict je asi nejlepší svobodný slovníkový program vůbec. Rozumí si s internetovými slovníky a především se slovníky ve vlastním formátu (ale je to jen prostý text) – těch je opravdu požehnaně. Pro našince bych vyzdvihl docela dobrý GNU FDL anglicko-český/česko-anglický slovník, Slovník cizích slov a CMU Pronouncing dictionary (zápis výslovnosti anglických slov pomocí IPA). Na webu je k mání celá řada dalších slovníků včetně anglických výkladových ve starším vydání, mezi nimiž nechybí Oxford Advanced Learner's Dictionary nebo Longman Dictionary of Contemporary English.
Používání je vcelku intuitivní, prostě píšete do vyhledávacího pole a níže se vám zobrazují výsledky vyhledávání ve slovnících a přehled podobných slov, což se hodí kvůli překlepům. Jiný způsob použití je, že povolíte funkci „Skenovat výběr“ a když pak v libovolném programu označíte nějaké slovo, vyskočí vedle něj malé okénku StarDictu s překladem nebo výkladem slova, pokud je obsaženo v některém nainstalovaném slovníku. A ještě jedna zajímavá funkce – Stardict umí vyslovovat slova pomocí buď nějakého TTS (text to speech) programu, nebo na základě dodaných souborů s výslovností.
V celé řadě distribucí používajících GNOME se dodává jako program pro psaní poznámek Tomboy, ačkoliv závisí na knihovnách Mono. Proto vznikl jeho port v C++ nazvaný Gnote.
Co umí? Schovává se do systémové části panelu, odkud se dá vyvolat pomocí globálních klávesových zkratek. Umožňuje organizaci poznámek do sešitů, v nichž jde vyhledávat. Podporuje hypertext á la wiki (můžete vytvářet odkazy mezi jednotlivými poznámkami). Jde používat jednoduché formátování textu a Gnote nabízí i nějaká ta rozšíření, díky nimž funguje např. tisk nebo export poznámek do (vcelku slušného) HTML. Poznámky se automaticky ukládají na pozadí během psaní.
Také Xournal slouží k psaní poznámek, ovšem zcela jiným stylem než Gnote. Nepíše se v něm totiž primárně text, nýbrž kreslí (nebo píše) pomocí tabletu. Je k tomu výtečně uzpůsoben. Podporuje tlačítka tabletu pro různé nástroje, úrovně přítlaku a také výběr nástrojů tomu odpovídá – tužka (s případným pravítkem pro rovné čáry nebo rozpoznáváním tvarů), guma, zvýrazňovač (dělá průhledné čáry) a text jen jako doplněk, vždyť nepodporuje styly a vlastně ani formátování vůbec.
Kreslení probíhá na čistém „papíře“ nebo obrázku na pozadí, bez jakékoliv struktury. Mimochodem se dá vytvářet obsah ve vrstvách, ta nejspodnější (needitovatelná) vrstva může být papír (dané barvy, s linkami nebo čtverečky, případně čistý), snímek obrazovky (nebo obrázek obecně) nebo PDF – v Xournalu si jde docela pohodlně dělat poznámky do PDF. Po uložení se vytvoří nový soubor obsahující vaše poznámky, který obsahuje pouze odkaz na pozadí, není tedy dobrý nápad ho mazat nebo přesouvat. Pro finalizaci práce je tu export do PDF nebo rovnou tisk…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
HTTP ERROR: 500 /mnt/abclinuxu/data/abclinuxu_data/abclinuxu/images/clanky/kolibac/netbook-mirage.png (Permission denied) RequestURI=/images/clanky/kolibac/netbook-mirage.png Caused by: java.io.FileNotFoundException: /mnt/abclinuxu/data/abclinuxu_data/abclinuxu/images/clanky/kolibac/netbook-mirage.png (Permission denied) at java.io.FileInputStream.open(Native Method) at java.io.FileInputStream.(FileInputStream.java:106) at org.mortbay.resource.FileResource.getInputStream(FileResource.java:273) at org.mortbay.jetty.ResourceCache.fill(ResourceCache.java:238) at org.mortbay.jetty.ResourceCache.load(ResourceCache.java:188) at org.mortbay.jetty.ResourceCache.lookup(ResourceCache.java:156) at org.mortbay.jetty.servlet.DefaultServlet.doGet(DefaultServlet.java:384) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:707) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:820) at org.mortbay.jetty.servlet.ServletHolder.handle(ServletHolder.java:487) at org.mortbay.jetty.servlet.ServletHandler.handle(ServletHandler.java:362) at org.mortbay.jetty.security.SecurityHandler.handle(SecurityHandler.java:216) at org.mortbay.jetty.servlet.SessionHandler.handle(SessionHandler.java:181) at org.mortbay.jetty.handler.ContextHandler.handle(ContextHandler.java:729) at org.mortbay.jetty.webapp.WebAppContext.handle(WebAppContext.java:405) at org.mortbay.jetty.handler.ContextHandlerCollection.handle(ContextHandlerCollection.java:206) at org.mortbay.jetty.handler.HandlerCollection.handle(HandlerCollection.java:114) at org.mortbay.jetty.handler.HandlerWrapper.handle(HandlerWrapper.java:152) at org.mortbay.jetty.Server.handle(Server.java:324) at org.mortbay.jetty.HttpConnection.handleRequest(HttpConnection.java:505) at org.mortbay.jetty.HttpConnection$RequestHandler.headerComplete(HttpConnection.java:829) at org.mortbay.jetty.HttpParser.parseNext(HttpParser.java:513) at org.mortbay.jetty.HttpParser.parseAvailable(HttpParser.java:211) at org.mortbay.jetty.HttpConnection.handle(HttpConnection.java:380) at org.mortbay.jetty.bio.SocketConnector$Connection.run(SocketConnector.java:228) at org.mortbay.thread.BoundedThreadPool$PoolThread.run(BoundedThreadPool.java:450)
Presne tak, pouzivam ho na Nokii N900 a je to genialni zalezitost :) Moc doporucuju
Na poznamky pouzivam program zim http://zim-wiki.org/
xournal
je fajn, obzvláště pro připomínkování dokumentů v PDF, jen nevím, proč mi nefunguje export do PDF. Naštěstí se to dá obejít „tiskem“ do souboru.
Podle mne k mání nejsou. Zdá se mi že existují jen virtuálně na stránce stardict.sf.net (odkazy jsou fake), fakticky ale nejsou k nalezeníJsou tam ale je fakt že dají špatně nalézt, zhruba před měsícem jsem některé stáhnul. http://www.dicts.info/uddl.php
Pro našince bych vyzdvihl docela dobrý GNU FDL anglicko-český/česko-anglický slovníkStydíš se napsat že je nejlepší nebo znáš ještě lepší, pokud jo nic ti nebrání do něj přispět, když si dáváš tolik práce o něčem co už tu bylo psáno a konkrétněji. Chtěl ses pochlubit svým Gnomáckým panelem ?