Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nedávno se na internetu objevila zpráva, že Windows XP se staly nejpoužívanějším operačním systémem. Ve zprávě byla i tabulka s podílem ostatních operačních systémů. Pozice Linuxu vůbec nebyla lichotivá - méně než jedno procento. Nechtěl jsem tomu věřit a proto jsem udělal svůj vlastní průzkum v lokálních podmínkách. Ani v Česku situace Linuxu na desktopu není lepší.
Obrátil jsem se tedy na provozovatele služby iDot, která monitoruje návštěvnost internetových serverů. V jejím portfoliu najdete všechny hlavní portály a servery, které se živí inzercí. Monitoruje i Root a AbcLinuxu a zprostředkovaně přes agenturu MIA i LinuxZone. Dá se tedy říci, že i z hlediska Linuxu jde o reprezentativní vzorek serverů a tudíž i návštěvníků.
Pan Tomáš Urbánek z firmy iAudit byl tak laskav a předal mi souhrnné statistiky návštěvnosti českých serverů za leden až duben. Tyto informace potvrzují, že pozice Linuxu na desktopech je slabá. Jeho podíl se totiž pohybuje kolem 0,7%. Viz následující tabulka za duben:
Windows 98 | 40,83% |
Windows 2000 | 21,03% |
Windows XP | 19,21% |
Windows 95 | 6,64% |
Windows ME | 5,58% |
Windows NT | 4,71% |
Linux | 0,69% |
Macintosh | 0,64% |
jiný | 0,51% |
V absolutních číslech se jedná zhruba o 23 tisíc unikátních návštěvníků. To je mimochodem o pár tisíc více, než je uživatelů Maců.
Pro srovnání jsem zjistil i počet linuxových návštěvníků dvou největších linuxových magazínů v Česku. Opět se jedná o souhrná data za duben:
Server | Návštěvníků | Stránek | ||
Root.cz | 6 149 | 14,5% | 94 209 | 27,1% |
AbcLinuxu.cz | 3 391 | 21,2% | 61 760 | 33,9% |
Celkové počty i relativní podíly uživatelů Linuxu jsou velmi nízké. Pojďme se na ně trochu lépe podívat. Za prvé v iDotu je kolonka Jiné operační systémy. Seznam detekovaných operačních systémů je ale prakticky kompletní, z čehož se dá usuzovat, že jsou zde zařazeni uživatelé, jejichž operační systém nebyl rozpoznán. Jejich podíl se pohybuje kolem 0,5%. Je možné, že další uživatelé Linuxu jsou skryti právě v této skupině.
Stejně bychom neměli opomenout, že mnozí uživatelé Linuxu klamou tělem - nastavili si své prohlížeče tak, aby se tvařil jako Internet Explorer na platformě Windows. Vede je k tomu stupidita některých webmasterů, kteří detekují návštěvníkům prohlížeče a těm, kteří napoužívají Internet Explorer zobrazí místo stránek jen doporučení k přechodu právě na Explorer.
Další možností je, že uživatelé Linuxu jsou i uživateli jiných operačních systémů, přes které se připojují na Internet. Například v práci či ve škole používají Windows, doma, kde nemají Internet, pak preferují Linux. Pro iDot jsou pak jako uživatelé Linuxu neviditelní.
V neposlední řadě určitá část uživatelů Linuxu používá textové prohlížeče (links, lynx) nebo zakázali zobrazování obrázků. Tito uživatelé nebudou nikdy započteni iDotem a podobnými službami, protože jejich prohlížeče se nepokusí stáhnout neviditelnou tečku, přes kterou se realizuje vlastní měření.
Proti těmto spekulacím však hovoří čísla z druhého největšího českého portálu www.centrum.cz. Slečna Klára Havlíková z NetCentra našemu portálu sdělila, že "Podíl Linuxu (na desktopech) na centru podle unikátních návštěvníků i podle page views činí cca 0,6%".
Co tedy řící závěrem? Linux je na desktopu minoritní operační systém. Měli bychom s tím něco udělat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
The table of equivalents / replacements / analogs of Windows software in Linux.
http://linuxshop.ru/linuxbegin/win-lin-soft-en/
Je zde uvedeno spoustu ekvivaklentu pro nejznamejsi Widozi programy zarazeneho do techto jedenacti sekci:
1) Networking
2) Work with files
3) Desktop / System software.
4) Multimedia:
4.1) Audio / CD
4.2) Graphics
4.3) Video and other
5) Office/business
6) Games
7) Programming and development
8) Server software
9) Scientific and special programs
10) Emulators
11) Other / Humour :)
Vsetko, ale, co pre MS najdete je MSDN. MS hotline su len ludia co maju skusenost vo vyhladavani v MSDN. MSDN je rozsiahle a kadeco sa tam clovek moze dozvediet, ale malokedy je tam problem skutocne vysvetleny do detailov, odvovodneny a rozobraty z viacerych stran.
Keby MS mal podobne zazemie ako Linux, tak sa o tom da uvazovat.
klidne muze existovat stovky ruznych distribuci (coz uz ostatne je skutecnosti) a kazda muze byt zamerena na jineho uzivatele. jedna muze byt klikaci a podobat se windows - a vzhledem k tomu, ze si to stanovila za cil, tak pripadni BFU mohou prospivat dalsimu rozvoji treba i jen tim, ze poukazuji na to, kde by mela byt jeste vice klikaci.
kdyz se podivam na gnome, nezda se mi, ze by se ve verzi 2.x snazil priblizit windows - ostatne, kdyz si prectes (hojne debatovane) duvody gnome vyvojaru, proc se rozhodli cely desktop zjednodusit na ukor konfigurovatelnosti, nenajdes tam snahu o windowsizaci. na druhou stranu treba KDE, ktere spousta 'hardcore' linuxaku odsuzuje pro svou 'preslazenost/nafouknutost/podobu s win', ma s kazdou novou verzi vic a vic moznosti konfigurace (i kdyz klikaci) a opet se najde spousta lidi, kteri kritizuji prave to.
myslim, ze by bylo skoda zamerne zavirat dvere k linuxu tem, kteri neumeji (a ani nechteji) pouzivat rouru v shellu - linux totiz dokaze bez problemu zastat obe funkce -- jak nahrada win pro obycejneho uzivatele, ktereho na pocitaci zajima pouze prakticke vyuziti bez nutnosti se cokoliv ucit, tak pro ty, kteri systemu rozumeji vice a pocitace jsou pro ne nejen pracovni pomuckou, ale i konickem a objektem ke zdokonalovani (v tomto pripade jde samozrejme o zdokonalovani systemu).
nerovnovaha mezi prostymi uzivateli a temi, kdo napomahaji rozvoji vlastniho systemu, existovala vzdy a bylo by lichou snahou se ji snazit umele korigovat -- nevedlo by to ke zdokonaleni linuxu, nybrz k jeho izolaci.
Úplně to vidim:"Tak mi to tady přepište do Wordu, když říkáte, že s počítačema hodně umíte..."
"A ... jakym příkazem se to spouští?"
Případně:
"Prosím Tě, potřeboval bych se na něco kouknout doma, kde tady je SSHčko?"
Ten 'návrat' mezi 'normální' lidi bude bolet ;o)
ja sice inet banking nepouzivam vubec, takze z tohoto pohledu mi je to jedno, ale kdyz mi pred casem nevyhovaly sluzby moji predchozi banky v oblasti telebankingu a platebnich karet, proste jsem zrusil ucet a zalozil ho u jine. to je prece normalni. nebudu jako ovce u jedne spatne banky jenom proto, ze jsem liny podstoupit tu zmenu. takhle prece funguje trh - kdyz neni zakaznik spokojen s nabidkou, vytvori svymi penezi poptavku jinde.
tak takovy pristup nechapu. kdyz budes zvykly chodit do jednoho obchodu a jednoho dne dostanes chut na zmrzlinu, kterou tam nemaji (nebo reknou, ze ji lidem s pihou na nose - kdyby's ji mel - neprodaji), tak si radsi nechas zajit chut, nez aby's zacal nakupovat naproti?
zmena banky vubec neni tak komplikovana jako prodej stareho a nakup noveho auta. ale budiz, to muze kazdemu pripadat jinak. navic provozni naklady se vubec menit nemusi.
kazdopadne, abych se vratil k puvodni diskuzi: pripada mi zcestne akceptovat pozadavek banky, abych pouzival OS, za ktery musim zaplatit, misto abych si vybral jinou banku, ktera udela vstricny krok, a prizpusobi sve reseni tak, abych mohl pouzivat OS podle sveho vyberu.
kdyby neexistovala prijatelna alternativa, byla by situace jina (napr. chapu, ze treba ebanka je trochu predrazena, a proto si nekdo muze spocitat, ze by se mu to ani nevyplatilo). nicmene moznosti je vice a nejsou nikterak podradne, takze tvuj postoj nechapu.
Jinak mě ani nevadí, že se na školách (od Základky až po Univeristu) učí jenom ten jeden OS. Mě jenom vadí, že se o alternativách nikdo ani nezmíní.
Jo, podpora k distribuci je, ale je po omezenou dobu a jen na zakladni instalaci a konfiguraci. U 'slozitejsich' veci si musite priplatit. Pokud vam ale treba chybi nektera z vlastnosti, kterou mela standardne nektera z predchozich verzi, tak vam nejspise nabidnou misto standardne prodavane distribuce at si koupite SLES (SuSE Linux Enterprise Server) ktery s lisi od distra na nemz je zalozen vetsinou pouze drobnymi zmenami a nekolikanasobne vyssi cenou. V jinem pripade obcas ani nepochopi co chcete a doporuci poridit si jinou distribuci (jako napr. gentoo), kdyz uz mate k te jejich vyhrady.
cd ln -s .plocha plochaTo by mělo zabrat k Tvojí spokojenosti...
recode windows-1250:latin2 soubor.txt
Příspěk svou vulgaritou překračuje hranice věcné a slušné diskuse.
Zobrazit komentář