Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Akonadi je úložiště pro data PIM aplikací fungující nad databází MySQL nebo PostgreSQL. Do teď skladovaly PIM aplikace svá data ve vlastních úložištích, to se ale s příchodem KDE SC 4.6 a KDE PIM 2 mění a aplikace jako KMail, KAddressBook a KOrganizer budou ukládat všechny informace do jedné databáze. To samozřejmě usnadňuje zálohování dat a rozšiřuje možnosti integrace různých aplikací do KDE.
Vzhledově se aplikace v KDEPIM 2 od předchozích verzí liší jen minimálně, většina změn proběhla pod povrchem. KMail se dočkal vylepšení vyhledávání a lepší podpory virtuálních adresářů a většina úloh byla přesunuta na pozadí, takže již nedochází k zamrzání aplikace třeba při načítání e-mailů. Jedinou aplikací, která ještě není na Akonadi naportovaná, je Akregator.
Akonadi je možné rozšiřovat o různé služby pomocí tzv. agentů. Pokud používáte třeba GMail a chcete kromě e-mailů mít přístupný a synchronizovaný i kalendář nebo kontakty, můžete použít plugin googledata.
V době psaní tohoto článku se objevila zpráva, že nové KDE PIM nebude vydáno společně s KDE SC 4.6. Datum vydání zatím není známo, ale lze předpokládat, že KDE PIM 2 přijdou někdy kolem KDE SC 4.6.2, tedy přibližně dva měsíce po vydání KDE SC 4.6.
Aktivity byly v poprvé představeny v KDE 4. Přestože se jedná o celkem zajímavou funkci, nazískala si místo v srdcích uživatelů a mnoho lidí o ní ani neví. Aktivity umožňují oddělit tematicky několik ploch, nejedná se však o virtualní plochy. Každá Aktivita má svoje vlastní virtuální plochy a vlastní spuštené aplikace. Tou hlavní novinkou v Aktivitách v KDE SC 4.6 je, že každá aktivita se chová jako samostatné sezení, tedy při zastavení aktivity se aplikace v ní spuštěné ukonči a po opětovném spuštění aktivity se zase spustí, podobně jako když se odhlásíte a přihlásíte do celého KDE.
Nová verze KDE navíc přichází s několika předdefinovanými aktivitami a možností stáhnout si další předlohy z internetu.
Při hledání informací jsem narazil na krátké video, kde jsou možnosti Aktivit dobře představeny.
HAL byl označen za zastaralý asi před dvěma roky. Už dlouhou dobu se distribuce pomalu snaží HALu zbavit, a ve většině případů se jim to i daří, nicméně uživatelé KDE jsou na něm stále závislí. KDE SC 4.6 přináší podporu pro alternativní backendy, a to UPower a UDisk. Původně součásti projektu Device-Kit byly rozděleny podle svého zaměření: UPower přejímá od HALu zejméná část pro správu napájení a výkonu. UDisks se pak stará o správu diskových jednotek, informace o připojení nových svazků a podobně.
Plasma v KDE SC 4.6 přináší nové typy desktopů, asi nejzajimavější je možnost zarovnání appletů do mřížky nebo shlukovaní appletu do skupin. U mřížky (Desktop Grid) je možné pomocí panelů, které se objeví při najetí kurzorem k některému z okrajů obrazovky, nastavovat její hustotu.
Nové funkce se dočkal i Dolphin. Schopnosti vyhledávání byly rozšířeny o možnost vyhledávat nejen podle názvu, ale i podle obsahu souboru. Podstatnou výhodou je, že vyhledávání funguje, i pokud nepoužíváte Nepomuk. Pro přiznivce sémantického desktopu nabízí navíc Nepomuk rozšířené možnosti filtrování podle typu dokumentu, staří, hodnocení nebo štítku.
Když už jsem zmínil Nepomuk tak ještě dolpním, že ten byl obohacen o modul BackupSync, tedy o možnost zálohovat a obnovovat databázi Nepomuku.
Kromě nové verze KDE SC je na leden příštího roku plánováno také vydání verze 2.4 oblíbeného hudebního přehrávače Amarok.
V této verzi se objeví dva nové applety - první z nich ocení zejména hráči na kytaru či baskytaru - jedná se o applet, který automaticky stahuje a zobrazuje tabulatury k oběma těmto nástrojům. Druhý applet pak zobrazuje nadcházející koncerty právě hrané kapely včetně kalendáře a má i možnost omezit zobrazované události jen na vybrané lokality. U kalendáře bohužel chybí možnost přenést událost přímo do KDE PIM. Vylepšení se dočkal také Wiki applet. V nastavení appletu je možné spravovat seznam preferovaných jazykových mutací Wikipedie, ve kterých se mají hledat informace o kapele či albu. Applet se vždy pokouší najít článek v jazyce, který je v seznamu nejvýš.
Novinkou je také možnost dolpňovat tagy do více skladeb najednou pomocí služby MusicBrainz.
Dále přibyla možnost upravit velikost písma OSD a možnost skrýt hlavní menu. Také došlo ke sjednocení chování při odstraňování souborů z kolekcí nebo správce souborů se zbytkem KDE - soubor je přesunut do koše, trvale odstraněn je pouze při stistku klávesy SHIFT.
Několik vylepšení najdeme i pod kapotou. Jde zejména o celkové přepsání sestavování kolekcí, které by mělo nyní lepé umět detekovat kompilace. Majitelé iPod Touch také jistě ocení podporu třetí generace tohoto přehrávače od Apple. Další novinkou je možnost ukládat hodnocení skladeb přímo do nich, nikoliv do externího souboru. Tato funkce se musí zapnout v nastavení kolekcí. V D-BUS rozhraní přibyla podpora MPRIS2, což je specifikace rozhraní pro vzdálené ovládání přehrávačů. Amarok je tedy možné ovládat libovolným appletem či aplikací, která toto rozhraní podporuje.
V současnosti je k dispozici první beta vydání, a protože představených novinek a změn je hodně, žádají vývojáři Amaroku uživatele o testování a hlášení případných chyb.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Akonadi vypnout nepujde, respektive ty aplikace bez nej odmitnou fungovat. Semanticky desktop samozrejme vypnout lze. A u toho Akonadi bych rekl, ze muzeme ocekavat lepsi vykon nez jaky mely PIM aplikace doted - precijen dobre optimalizovana lety proverena MySQL databaze musi byt rychlejsi nez nejake vlastni uloziste.
znacne zredukovana, doslo misto na disku :)
Dolphin a vyhledáváníJá nevím, jestli se mám smát, nebo brečet. Tohle uměl v roce 2001 i ten pitomej integrovanej vyhledávač ve Windows XP ...
Ty "analyzéry" různých typů souborů si můžete dopsat. Je pravda, že ve výchozí instalaci jich je málo, ale mně osobně to nějak nikdy nevadilo, většinu hledaného bylo texty ve zdrojácích a obyč text souborech. Nějakej dolphin taky není křišťálová koule a taky bude podporovat minimum exotických formátů, které si budou muset řešit KDE aplikace nějakým tím rozšířením. Indexování souborů mi přide zbytečné, ale třeba by to někdo opravdu využil, ale je to 10 let starý systém a v té době to asi moc lidí ani nenapadlo. Každopádně to, že dolphin umí dneska vyhledávat v souborech bez indexování, to je fakt super fíčura roku 2011
Vyhledávání v obsahu souborů v archivech - to nemyslíte vážně, že? To by byla rychlost rozbalovat soubory z archivů a hledat, popř. archivy celé, kvůli jednomu souboru ("solid" archivy).
Jinak ve Vistě bylo vyhledávání na velice dobré úrovni, jenom ve Windows 7 ho trochu ořezaly (všechno se musí cpát do vyhledávacího políčka, ve Vistě tam byl pořádný toolbar).
v pohodeZkus to, a uvidíš, jak v pohodě to bude =)
Those days are long gone... Nobody should be running Windows (XP, Vista, 7) with less than 2 Gigs unless you want to thrash the hell out of your HDD...
libavcodec
, nicméně Xvid by na tom měl být co do výkonu podobně (proč vlastně všichni lpíte na Xvidu, když se dneska snad všude používá pro dekódování ASP ffodivx
z libavcodec
u?). Minutový 2Mb/s MPEG-4 Part 2 ASP s rozlišením 720×576 a s 64 kb/s AAC zvukem se mi na Atomu dekóduje 13,5 sekundy. PIII@900 podle mě není pětkrát pomalejší než Atom.
Jinak atom není 5x silnější jak PIII, je mnohem víc silnějšíOch, díky za takové popostrčení ega
Jen tak namátkou jsem našel test atomu vs P4 a vypadá to zajímavě : Intel Pentium 4 Vs. Atom: A Battle Of The GenerationsNo, v těch multimédiích nedopadl zas tak dobře (mám jednojádrový Atom).
a to nemluvím jen o blbým webu s flashemJá bych Flash nemohl i kdybych na to stroj měl. Vždyť je to nechutné, jak na webu pořád něco bliká a odvádí to pozornost (šíleně mě štve i ten animovaný GIF, co je teď na D-F v levém sloupci, a vždycky zastavuji animaci GIFů). Reklamy neblokuju, ale Flash bych mít nemohl.
Na takovém PC si nepřehraješ ani videa z youtubeTo bude Flashem. Normální přehrávače (na YT lze použít např. youtube-pl využívající MPlayer) s rozumným video výstupem (xv) dají PAL (H.264, 25 FPS) tak s polovičním zatížení procesoru. Teoreticky by mohlo jít i 720p, ale asi by se to občas zaseklo. Jen té paměti má trochu málo, OO mu tam určitě pojede, ale už nespustí současně žádného jiného žrouta..
Opravdu je potreba mi ke kancelarske praci zapnuty kompozitni kwin?
Pokud umite z hlavy dekodovat binarni formaty, pak urcite staci.
Vykonnostne bych v tom problem nevidel, maximalne bych pouzil nejaky vic odlehceny prehravac, Amarok je docela mamutozni zalezitost co se tyce spotreby pameti.
Nepatri si to sice priamo sem, ale:
Co tak zakazat prispievky od nezaregistrovanych uzivatelov?Nevyhody:Nutna ista snaha na zaregistrovanie a teda napisanie prispevku.
Vyhody: Menej chujovin od neregistrovanych citatelov zive.sk/cz a moznost hodit do blacklistu tych co sa registruju.
Kompormis: na sposob slahdot: neregistrovany budu mat defaultny nick ("anonymny zbabelec") a karmu -1 (respektive ich prispevky v defaultnom nastaveni nebude vidno).
viem ta viac krat zablokovat.
a namaha nutna na registraciu >> namaha nutna na zablokovanie.Pokud to nebude v 4.6, pak to bude ve 4.7Pokud to nebude v 4.7, pak to bude ve 4.8 atak dále ... již to mělo být v 4.5, takže budeme čekat a čekat. Aneb Allora (později ...) jak říkají Italové.
HAL je prerostly, komplikovany, se zbytecnymi funkcemi a nedomyslenym rozhranim. Zjednodusene, DeviceKit se z chyb v HALu ponaucil a snazi se je resit. Jednodussi kod, propracovanejsi rozhrani atd.