Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Penize nesmrdi ani ekologum.Mluvíme o SZ, takže správný termín je ekologistům
To uz snad Paroubek dela, ne? Prave kvuli nemu jsem poledni volby nevolil CSSD, a tyto volby je volit opet nebudu.
Podle podobných výkřiků na webových fórech už by ČSSD nejspíš neměla mít žádného voliče, ale průzkumy ukazují něco úplně jiného. Čím to asi bude?
Ne ze bych chtel byt sarkasticky, ale jakou pravicovou stranu mate na mysli? Ja jen, ze v Cechach neco jako opravdova pravice neexistuje - vsechno jsou to neci kamaradi a znami a rada z nich i byvali "rudosi".
Ale na CSSD me desi to udesne propojeni Paroubka s kriminalniky - viz volebni shromazdeni, kde pobihaji ostri hosi v bombrech (pardon, cernych kozenych bundach), kteri povetsinou sedeli za ublizeni na zdravi a ktere asi Jyrka pretahl Delnicke strane. Proto nechapu, jak je nekdo muze volit...
Je-li člověk voličem pravice a je přesvědčen, že každý, kdo má jiný názor, může si to tak vykládat.Jakou souvislost má názor (volič ČSSD, který volí Paroubka, je hlupák) s tím, koho nositel toho názoru sám volí? Potenciální voliči ČSSD (kteří nechtějí Paroubka), voliči KSČM apod. tento názor mít nemohou?
hmm jenže podle kohovolit.eu socani hlasovali nejvíce v souladu s mým názorem.O tomhle byl i film - Jáchyme, hoď ho do stroje. Doporučuji se neřídit pochybnými "stroji".
hmm jenže podle kohovolit.eu socani hlasovali nejvíce v souladu s mým názoremA jakou jsi měl shodu? Já jsem měl nejvyšší 1%
když ptáčka lapají, hezky mu zpívajíJestli to nebude tím, že tenhle člověk narozdíl od toho ptáka z ČPS umí dělat svou práci.
Vas by totiz nepresvedcilo nic, kdyby na tom bylo napsano CSSD.A kde tvrdím, že slibovat hory doly tady bude jen ČSSD? Ale vidím, že ČSSD+KSČM teď několik měsíců fakticky vládne a pro OSS udělala prd. Před tím vládla ODS, KDU, SZ a pro OSS udělali prd.
uzákonění práva autora na legální šíření jeho díla elektronickou cestou a zajištění odpovídající odměny za toto šíření dílaZdá se mi to, nebo to je jenom „omezíme smluvní svobodu“ v dárkovém balení? Aspoň, že konečně přiznali barvu s výpalným – danit, co se dá… nepřekvapilo ;)
Až mi někdo ukáže 3D modelovací CAD s industry-standard ovládáním pro Linux, klidně komerční s rozumnou licencí pro školy, můžeme se o něčem bavitVaricad, http://www.varicad.com - btw1 used by NASA, btw2 made in CR
I ten linux, pokud ho budu mít na pár desítkách počítačů bude potřebovat nějakou údržbu. Hromadné změny konfigurace, aktualizace, připrava přechodu na nové verze. U linuxu se mi z tohoto pohledu nelíbí krátká "životnost" většiny distribucí. Nechci řešit každý rok nebo dva roky velký upgrade, který třeba rozbije kompatibilitu s HW na pár počítačích. Používání staré distibuce má taky své problémy - časem bude nutné aktuální verze OpenOffice, Firefoxu, apod. instalovat ručně, nebude kompatibilita s úplně novým HW. Co byste doporučili?myslímže tohle vcelku v pohodě řeší každá enterprise distribuce, a asi i Debian stable ohledně aktuální verze OpenOffice, ještě jsem nenarazil na potřebu upgradovat (chyby mi stejně nespravují
Nejde o nedostatky, kterými by Linux trpěl. Za nižším rozšířením jsou velmi často obavy správců systému v jednotlivých úřadech státní správy.Ale houby, podívejte se, jak dopadl Linux na ÚMOb Jih v Ostravě. Roky tam sloužil k všeobecné spokojenosti a admini si jen vrněli. Pak přijdou noví a řádně podmazaní papaláší a pápá OpenSource - máme přece naplánovány nějaké prachy, tak je třeba je utratit, no ne?
Jo, to jsem čekal, kdy se tu objeví "ozvěny z Ostravy". Jen jsem myslel, že to bude Kapica, kdo to tu bude rozšiřovat.
Chápu, že ABC potřebuje finance, ale brát všimné od obskurních pol. stran by bylo dost špatné.Při vší dobré vůli si nemůžu pomoci; jsi troll...
Spravedlivé by tedy podle vás bylo, aby každý platil stejných 10000,- KčMinimálně u některých položek ano. Podívejte se na současnou situaci: Proč by někdo měl platit vyšší zdravotní daň, když náklady na zdravotní ošetření budou stejně vysoké u člověka vydělávajícího 10k i 100k a na nemocenskou existuje horní strop (a navíc podnikateli nikdo nemocenskou platit nebude)? Proč by někdo měl platit daň z úspěchu (pardon, daň z příjmu), když náklady státních úřadů na hlavu budou stejné ať člověk vydělává 10k nebo 100k? Proč by někdo měl platit vyšší sociální daň, když podpora v nezaměstnanosti se nijak nebude odvíjet od toho, kolik vydělával a tedy i platil? Vám to přijde spravedlivé?
Znamená to, že jsem si předplatil možnost kopírovat hudbu a filmy?Právně samozřejmě ne, morálně taky ne – když se rozhoduju, jestli si koupím CD umělce A nebo si to zkopíruju a zaplatím poplatek, tak v prvním případě podpořím umělce A, v druhém bandu mafiánů, kteří mu z toho nemusí nic dát. Tenhle argument je jenom zdvižený prostředníček inteligentům, kteří ten systém vymysleli. Zákonem posvěcené okrádání dnes není nic neobvyklého. Je potřeba naplánovat méně kopírování – zdanit! Je potřeba naplánovat více tamtoho – zadotovat (z ukradených peněz)! Jak jednoduché ;)
Rootkit a znalý uživatel určitě není nic, co by bdělého správce systému s množstvím linuxových strojů potěšilo.
No jo, to je jasné... Vždyť pro ty skvělé Windows přece není a nikdy nebyl žádný rootkit. Windows jsou totiž bezpečný a spolehlivý systém vhodný pro státní správu.
Pán je prostě vtipálek. Pravděpodobnost úspěšného útoku na Windows a pravděpodobnost úspěšného útoku na Linux jsou čísla, která se výrazně liší už v exponentu!
Myslím, že na straně správců asi nebude nechuť učit se. Pracovní poměr takového správce prostě stojí a padá s tím, jestli udělá, co se po něm chce. Tam problém nebude. Problém je u lidí, kteří těm správcům šéfují. Tito lidé trpí silnou nechutí přestat brát nezdaněné prachy od jistých nejmenovaných výrobců a dodavatelů software.
Nedávno jsem na toto téma hovořil s člověkem od ČD Telematika, který jen kroutil hlavou nad tím, jak se často z desetimilionových zakázek na proprietární balast klidně i desetina dostane přímo do rukou člověka, který takovou zakázku pomůže prosadit. A pokud se tohle děje v částečně soukromém podniku, co se potom musí dít ve státní správě?
Vždyť pro ty skvělé Windows přece není a nikdy nebyl žádný rootkit.Samozřejmě že ne. Není root, není rootkit… :-)
Ten rozhovor je blábol. Nikdo ho nečte. V každém rozhovoru s politikem je jeden nesmysl vedle druhého. Každý diskutující se prostě podívá čistě náhodně na jednu větu a pak poznamená, jaký je to nesmysl. To je celé. Moji pozornost čirou náhodou upoutal právě výrok s rootkitem.
Možná jsem zapomněl ještě poznamenat, že znalý uživatel je to nejlepší, co může správce potkat. Spolupracuje s ním v každém ohledu, pomáhá v praxi prosadit bezpečnostní politiku a výrazně usnadňuje správci práci, pokud jde o osvětu. Nejdůležitější je, že takový uživatel zpravidla dovede velmi rychle odhalit případné bezpečnostní nedostatky a správce na ně upozornit. Pro správce má přítomnost několika pokročilých uživatelů cenu zlata. Kdo tvrdí opak, tvrdí nesmysly.
Tiskni
Sdílej: